Jak wybierać płytki antypoślizgowe?
Płytki podłogowe to jeden z materiałów, jaki wybieramy na pokrycie podłogi. Są doskonałym rozwiązaniem w łazience i kuchni, ale wykorzystywane są również w innych pomieszczeniach. Na przykład służą do pokrycia schodów zewnętrznych, tarasów i balkonów. We wszystkich tych przypadkach najlepiej sprawdzają się płytki antypoślizgowe. Zanim ruszymy na zakupy, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę oraz jaki rodzaj wybrać.
Płytki antypoślizgowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Zacznijmy od tego, jak wybrać płytki na schody zewnętrzne. Charakteryzują się one przede wszystkim chropowatą powierzchnią. Podczas zakupu płytek antypoślizgowych należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają specjalne testy, które określają stopień antypoślizgowości. Zakwalifikowane do klasy pierwszej, najmniej chronią przed ewentualnym poślizgnięciem. Analogicznie najlepsze parametry posiadają płytki należące do trzeciej klasy.
Płytki przeznaczone na zewnątrz powinny należeć do tej właśnie klasy – zwłaszcza, jeśli powierzchnia, na której chcemy je położyć, ma spadek albo narażona jest na wilgoć. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do pokrycia zewnętrznych powierzchni jest klinkier, gres oraz terakota. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzemy, jego powierzchnia powinna być antypoślizgowa.
Wybierając konkretny rodzaj, warto zwrócić uwagę również na jego charakterystyczne właściwości. Na przykład gres antypoślizgowy na schody zewnętrzne wygląda bardzo elegancko i podkreśla zieleń ogrodu. Klinkier jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Z kolei decydując się na terakotę, warto wybrać tę o najwyższej klasie ścieralności.
Antypoślizgowe płytki świetnie nadają się również do wnętrz. Najlepiej wykorzystać je w kuchni i łazience. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku trzeba wybrać płytki o niższej klasie antypoślizgowości, ponieważ te z najwyższą klasą posiadają najbardziej chropowatą powierzchnię, a to z kolei przekłada się na trudności w utrzymaniu czystości.
Kupując płytki antypoślizgowe wewnętrzne, musimy zwrócić uwagę na jeszcze inne aspekty niż tylko właściwa klasa antypoślizgowości. Na przykład, gdy płytki będą przeznaczone do kuchni równie ważna jest ich klasa ścieralności. Kuchnia to pomieszczenie, w którym często się przemieszczamy, dlatego najlepiej wybrać te z najwyższą klasą. Kafelki w kuchni dodatkowo powinny być odporne na działanie różnych czynników, w tym substancji wykorzystywanych podczas przygotowywania posiłków, takich jak kwasy spożywcze i barwniki. Muszą być też odporne na zniszczenia i działanie wysokiej temperatury.
Z kolei wybierając płytki do łazienki musimy pamiętać, że oprócz odpowiedniej klasy antypoślizgowości powinne być wodoodporne i wytrzymałe na działanie detergentów wykorzystywanych do utrzymania czystości w pomieszczeniu. Jeśli z różnych przyczyn obawiamy się umieszczenia płytek antypoślizgowych na całej powierzchni, powinniśmy je ułożyć przynajmniej w tych miejscach, w których jesteśmy najbardziej narażeni na poślizgnięcie – na przykład przestrzeń wokół kabiny prysznicowej lub wanny. Warto pamiętać, że trwałą powłoką antypoślizgową można pokryć też te płytki, które już posiadamy w mieszkaniu. To rozwiązanie można zastosować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach wewnątrz domu.
Jaka jest cena płytek antypoślizgowych?
Za płytki zewnętrzne antypoślizgowe trzeba zapłacić od 50 do 90 złotych za metr kwadratowy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku układania płytek na schodach, musimy zakupić ich około 15 proc. więcej. Wynika to z konieczności dostosowania płytek do powierzchni schodów, przy czym w swoich wyliczeniach musimy uwzględnić potrzebę docinania płytek. Płytki antypoślizgowe na schody wewnętrzne zasadniczo nie różnią się cenowo od tych, które kupujemy na zewnątrz. Do ostatecznego kosztu musimy doliczyć cenę zaprawy klejącej i zaprawy do spoinowania.
Sumując wszystkie wydatki, jakie musimy ponieść –płytki i materiały, które są niezbędne do ich prawidłowego osadzenia – możemy przyjąć, że przy zakupie 10 metrów kwadratowych, należy liczyć się z kosztem w granicach od 1500 złotych do nawet 3500 złotych. Oczywiście wszystko zależy od jakości płytek, które wybierzemy. Do ostatecznego kosztorysu musimy dołączyć także koszt wynajęcia ekipy remontowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat wydatków związanych z remontem domu lub mieszkania, warto sięgnąć do artykułu „Remont mieszkania – podstawowe wydatki”