Jak wybierać krople do oczu?
Krople do oczu są elementem codzienności wielu ludzi. Na rynku jest dostępnych tak wiele preparatów, zarówno tych wydawanych ze wskazań lekarskich, jak i tych bez recepty, że bardzo łatwo pogubić się w gąszczu oferowanych specyfików. Na co zwracać uwagę, gdy farmaceuta proponuje nam krople do oczu na różne dolegliwości?
Każdy wybór kropli najlepiej omówić z okulistą, nawet jeśli chodzi o preparaty dostępne bez recepty. W aptece znaleźć można wiele leków na te same dolegliwości, które różnią się składem. Warto decydować się na preparaty niezawierające konserwantów, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że mają one znacznie krótszy termin przydatności do użycia. Na rynku występują więc już kropelki do oczu w opakowaniach jednorazowych. Nawet jeśli cały preparat nie zostanie zużyty w ciągu 24 godzin, to i tak należy go wyrzucić wraz z opakowaniem.
Krople do oczu a suchość oka
Nawilżające krople do oczu statystycznie są stosowane najczęściej. Zespół suchego oka wymaga od nas zapewnienia właściwego nawilżenia oka, a na tę dolegliwość uskarżają się już nie tylko użytkownicy soczewek kontaktowych. Dziś nieprzyjemne pieczenie i swędzenie gałki ocznej pojawia się, gdy zbyt wiele czasu spędzamy przed monitorem komputera. Do wystąpienia problemu przyczyniają się też długie oglądanie telewizji, klimatyzacja lub przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Kropelki nawilżające to krople do oczu łagodzące podrażnienia. Pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gałki ocznej, likwidując w ten sposób nieprzyjemne dolegliwości.
Krople do oczu z antybiotykiem
Do tej grupy kropli zalicza się zarówno antybiotyki, jak i sulfonamidy. Krople do oczu tego typu stosowane są w przypadkach pojawienia się stanów zapalnych oczu. Począwszy od dość często występującego zapalenia spojówek, aż po znacznie poważniejsze stany, przy stosowaniu silnych kropli trzeba przestrzegać zasad podobnych jak przy stosowaniu antybiotyków doustnych. Oczy należy zakrapiać regularnie i dokładnie według wskazań okulisty. Jeśli stosuje się kilka preparatów okulistycznych w tym samym czasie, trzeba upewnić się, czy leki te stosowane razem nie spowodują niekorzystnych interakcji.
Krople do oczu z luteiną
Osoby zagrożone genetycznie chorobą zwyrodnieniową plamki żółtej przez lata przyjmują krople z luteiną. Za główne przyczyny występowania tego schorzenia uważa się nadmierną ekspozycję oczu na promieniowanie UV, palenie papierosów, czynniki genetyczne oraz właśnie niedobory luteiny. Stąd wiele osób uzupełnia braki tego czynnika, stosując krople do oczu. Niestety postępująca degeneracja plamki żółtej wymaga podjęcia bardzo kosztownego leczenia. Chory musi przyjmować serie zastrzyków nierefundowanych przez NFZ. Obecnie nie ma leku, który potrafiłby zlikwidować chorobę. Zastrzyki jedynie spowalniają rozwój zwyrodnienia plamki żółtej.
Krople do oczu a laserowa korekcja wzroku
Krople do oczu to także podstawa rekonwalescencji po zabiegach laserowej korekcji wzroku. Ta procedura medyczna, choć nie jest tania, staje się coraz bardziej popularna. To dzięki niej pacjenci odzyskują prawidłową ostrość widzenia i nie muszą już używać okularów ani soczewek korekcyjnych. Po zabiegu należy stosować kilka rodzajów kropli do oczu. Jedne z nich muszą być nawilżające, inne zapobiegające pooperacyjnym stanom zapalnym, a kolejne chroniące oczy przed zapaleniem spojówek. I choć cała procedura jest kosztowna, to wiele osób decyduje się na nią, ponieważ znacznie podnosi komfort życia. Przeczytaj również koniecznie artykuł „Laserowa korekcja oczu - koszt i podstawowe informacje na temat zabiegu”.
Jak zakraplać oczy?
Przed przystąpieniem do aplikacji kropli do oczu należy bardzo starannie umyć ręce, tak aby nie przenieść do oka bakterii, które mogą znajdować się na dłoniach. Następnie należy odchylić głowę do tyłu. Palcem wskazującym odsuwa się dolną powiekę i w jej zagłębienie wpuszcza się kropelkę preparatu. Pamiętać należy, że worek spojówkowy oka, znajdujący się właśnie pod dolną powieką, jest w stanie przyjąć najwyżej jedną kropelkę, więc nie ma sensu aplikowania większej ilości leku.
Po podaniu kropli warto przez chwilę lekko ucisnąć punkt łzowy, który zlokalizowany jest w wewnętrznym kąciku oka, aby nie dopuścić do przedostania się preparatu do kanalików łzowych.