Jak urządzić sypialnię na antresoli?
Antresola to przestrzeń, którą uzyskuje się przez wydzielenie z pomieszczenia jego górnej części – nie stanowi ona jednak osobnej kondygnacji. Czasem nazywa się ją półpiętrem. Może pełnić rozmaite funkcje – np. biurowe lub magazynowe. Tak uzyskana powierzchnia jest często stosunkowo niska, w przypadku mieszkań służy zwykle za sypialnię.
Kiedy warto zrobić antresolę?
Można się czasem spotkać z opinią, że antresola to dobre rozwiązanie dla małych mieszkań lub kawalerek. Rzeczywiście dodaje ona więcej przestrzeni, którą można zagospodarować, a która jest tym bardziej potrzebna, im mniejszym dysponujemy mieszkaniem. W kawalerkach sprawdzi się też idealnie jako sposób wydzielenia strefy odpoczynku od innych stref mieszkalnych, podnosząc tym samym jakość snu.
Jednak antresola z równym powodzeniem może funkcjonować w dużych mieszkaniach i domach.
Antresola to także dobry sposób na wydzielenie przestrzeni dla nieco starszych dzieci, które śpią już same, lecz wolelibyśmy mieć je wciąż na oku.
Jakie warunki musi spełniać mieszkanie, aby postawić w nim antresolę?
Teoretycznie nie ma szczególnych wymagań koniecznych do zbudowania antresoli, w praktyce sprawdzi się ona wyłącznie w pomieszczeniach wysokich. W idealnej sytuacji, kiedy dysponujemy pomieszczeniem o wysokości ponad 4 metrów, otrzymamy dwie przestrzenie o wysokości przynajmniej 2 metrów – dla większości ludzi to wystarczająco, by stać wygodnie wyprostowanym. Jednak tak wysokie pomieszczenia zdarzają się dość rzadko, musimy zatem podzielić wysokość, jaką dysponujemy, w inny sposób.
Jeśli antresolę potraktujemy wyłącznie jako strefę sypialnianą, jej wysokość może wynieść nawet 1,2 metra (lub więcej). Przy czym wysokość tą należy mierzyć od materaca do sufitu. Dlatego w niższych pomieszczeniach na antresoli rzadko znajdziemy pełnowymiarowe łóżka, częściej – same materace sypialniane bądź stelaże na minimalnym podwyższeniu.
Możemy również zawiesić antresolę niżej, tak, by zyskać na jej wysokości kosztem przestrzeni pod nią. W takim przypadku powinniśmy jednak dysponować konkretnym pomysłem na zagospodarowanie dolnej przestrzeni.
W sytuacji, gdy wysokość naszego mieszkania nie pozwala na zbudowanie antresoli, a w dalszym ciągu zależy nam na takim rozwiązaniu, możemy pokusić się o zakup gotowego łóżka w formie antresoli. Przypomina ono łóżko piętrowe, z tą różnicą, że nie posiada dolnego łóżka. Zamiast niego możemy w tym miejscu postawić np. biurko dla dziecka.
Jak urządzić antresolę?
W planach antresoli należy uwzględnić oświetlenie oraz dodatkowe gniazdka elektryczne.
Jeśli przeznaczamy ją na sypialnię dla dzieci należy pamiętać o zabezpieczeniu jej barierką Trzeba też pomyśleć o sposobie wchodzenia. Popularnym rozwiązaniem przy mniejszych metrażach jest drabina, jednak schody mogą stać się dodatkową przestrzenią magazynową, jeśli zdecydujemy się na takie, które zawierają szuflady.
Równie ważne jest zagospodarowanie przestrzeni pod antresolą. W kawalerkach można tam zmieścić np. aneks kuchenny. W salonie strefa ta nadaje się do postawienia sofy lub telewizora. Możemy urządzić tam niewielkie domowe biuro. Inną propozycją wartą rozważenia jest zabudowanie tej przestrzeni, wykorzystując ją np. jako garderobę.
Antresola może być zatem ciekawym urozmaiceniem wnętrza i użytecznym sposobem pozyskania dodatkowej przestrzeni. Im wyższy pokój, w którym chcemy ją zbudować, tym większe możliwości aranżacji otrzymamy, jednakże nawet w pomieszczeniach nieco niższych, dzięki pewnym kompromisom, możemy coś zyskać.