Przejdź do treści

Jak urządzić pokój wielofunkcyjny?

Udostępnij:

Urządzenie pokoju wielofunkcyjnego to doskonałe rozwiązanie w przypadku niewielkich mieszkań, ale nie tylko. Aby stworzyć tego rodzaju pokój, możemy przygotować jego projekt, łącząc ze sobą plan salonu, sypialni oraz gabinet lub plan salonu, kuchni i jadalni. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji oraz o właściwym wydzieleniu każdej ze stref. W ten sposób unikniemy chaosu w przestrzeni, którą urządzamy i sprawimy, że nasz pokój rzeczywiście będzie funkcjonalny. 

Pokój dzienny z sypialnią

Pokój dzienny z sypialnią


Połączenie pokoju dziennego z sypialnią to najlepsze rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza w dwupokojowych mieszkaniach. W takim przypadku musimy zadbać o to, by stworzona przez nas aranżacja, była przytulna i jednocześnie bardzo funkcjonalna.

Jeśli dysponujemy dużym korytarzem, wielofunkcyjny salon może być pozbawiony szafy. W ten sposób zyskamy w nim dodatkową przestrzeń. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do umieszczenia w nim szafy, wybrany przez nas mebel powinien posiadać lustro przynajmniej w jednym skrzydle. Dzięki temu optycznie powiększymy przestrzeń. 

Oczywiście wstawienie do takiego pokoju tradycyjnego łóżka nie będzie wyglądać efektownie. Dużo lepiej w tym przypadku sprawdzi się rozkładana kanapa. Powinna stanowić punkt centralny pomieszczenia. Dobrze, jeśli dodatkowo będzie wyposażona w pojemnik na pościel. W ten sposób zyskamy kolejne miejsce do przechowywania. Sypialnia i pokój dzienny połączone w jednym wnętrzu powinny zostać wyposażone w półki oraz regały. Dzięki nim możemy bowiem stworzyć dobrze prezentującą się otwartą biblioteczkę. 

Na półkach możemy też ustawić ozdobne pudełka do przechowywania, które możemy przeznaczyć do trzymania rozmaitych rzeczy, jak choćby dokumenty. Ważne jednak, aby nie pozostawały one widoczne, ale ułożone w zamykanych pudełkach. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy dodatkowo stworzyć niewielki kącik do pracy. 

W związku z tym, że pokój wielofunkcyjny powinien być jasny i sprawiać wrażenie przestronnego, do jego malowania najlepiej wybrać ciepłe kolory. Ogromną rolę w tym względzie odgrywa również światło, dzięki któremu możemy zaakcentować osobno strefę pracy i strefę odpoczynku. Nie mniej ważny jest odpowiedni dobór mebli. Muszą one spełniać podwójną rolę – być funkcjonalne i jednocześnie pasować do aranżacji, którą stworzyliśmy. Dobrze, jeśli będą mogły zmieniać zastosowanie w zależności od naszych potrzeb, jak na przykład niewielki stolik, który może służyć jako stolik kawowy w ciągu dnia, a wieczorem zmieniać się w szafkę nocną. 

Pokój dzienny i jadalnia w jednym

Pokój dzienny i jadalnia w jednym


Pokój dzienny połączony z jadalnią to rozwiązanie stosowane dość powszechnie, zwłaszcza wtedy, kiedy nie dysponujemy obszerną kuchnią. Kluczowym elementem podczas jego urządzania jest dobór odpowiednich mebli, takich jak sofa, stół oraz krzesła. Wszystkie powinny się ze sobą komponować, choć niekoniecznie muszą być utrzymane w tym samym stylu. Urządzanie pokoju wielofunkcyjnego w ten sposób z pewnością pozwoli na stworzenie ciekawej aranżacji. 

Pamiętajmy, że w tym przypadku bardzo ważne jest właściwe ustawienie kanapy. Jeśli umieścimy ją pośrodku pomieszczenia, wówczas wydzielimy dwie strefy – jadalną i wypoczynkową. Natomiast jeżeli ustawimy sofę pod jedną ze ścian, wówczas pozwoli nam to na stworzenie spójnego wizualnie wystroju pomieszczenia. Nie zapominajmy również o tym, że w niewielkim pokoju wielofunkcyjnym dużo lepiej niż kwadratowy będzie wyglądał stół owalny lub okrągły. Jeśli chcemy wygospodarować nieco dodatkowej przestrzeni, dobrym rozwiązaniem będzie wybór stołu rozkładanego. 

Koszty aranżacji pokoju wielofunkcyjnego

Aranżacja pokoju dziennego z sypialnią wiąże się głównie z kosztami zakupu wielofunkcyjnych mebli. Przede wszystkim należy zacząć od zaopatrzenia się w różnego rodzaju pojemniki oraz pudełka, w których będziemy mogli przechowywać rzeczy prywatne, które niekoniecznie powinny znaleźć się na widoku. Dodatkowo w ten sposób unikniemy chaosu i zachowamy porządek, co jest niezwykle ważne, jeśli jedno pomieszczenie musi zarazem spełniać funkcję salonu, sypialni, a czasem także np. gabinetu. Zakup takich pudełek to na szczęście niewielki koszt, mieszczący się w granicach kilkudziesięciu złotych. 

Dużo poważniejszym wydatkiem okaże się z pewnością zakup rozkładanej kanapy. W związku z tym, że ma ona dodatkowo pełnić funkcję łóżka, musi być odpowiednio duża. W przypadku rozkładanych sof ich ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego najlepiej postawić na jak najbardziej uniwersalny model. Dzięki temu, nawet zmieniając wystrój, nie będziemy musieli pozbywać się starej kanapy i kupować nowej. 

Jeśli zdecydujemy się na urządzenie w jednym pomieszczeniu salonu i jadalni, to najprawdopodobniej największym kosztem, z jakim przyjdzie się nam zmierzyć, będzie zakup stołu i krzeseł. Aby ograniczyć wydatki z tym związane, zamiast gotowego kompletu mebli lepiej oddzielnie wybrać stół, a następnie dopasować do niego krzesła. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Ponadto mamy szansę stworzyć ciekawą i absolutnie niepowtarzalną aranżację. Więcej na temat kosztów urządzania wnętrza, a także ich remontów, można znaleźć w artykule „Remont mieszkania – podstawowe wydatki”. 

 

 

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.