Przejdź do treści

Jak skonfigurować domową drukarkę WiFi?

Udostępnij:

Drukowanie przez WiFi stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń wykorzystujących ten rodzaj łączności. Nie zawsze jednak wiemy, jak ma przebiec konfiguracja drukarki WiFi.

Konfiguracja i połączenie z siecią lokalną

Instalacja drukarki WiFi odbywa się zazwyczaj poprzez dodawane na płycie CD lub dostępne na stronie firmy oprogramowanie. Czasem musimy podłączyć nowe urządzenie do sieci lokalnej poprzez przewód LAN. W takim przypadku powinniśmy pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniego kabla zakończonego końcówkami RJ-45. Niektóre urządzenia pozwalają na drukowanie przez WiFi z poziomu smartfona lub innego sprzętu mobilnego. Wówczas należy znaleźć odpowiednią aplikację w markecie Google lub App Store (w zależności czy użytkujemy sprzęt pracujący pod kontrolą Androida, czy iOS). Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego możemy korzystać nawet będąc poza miejscem zamieszkania.

Czy zawsze potrzebny jest router?

Mało kto wie, ale bezprzewodowe korzystanie z drukarki bez użycia routera jest możliwe! Większość drukarek WiFi ma możliwość utworzenia własnej sieci. Wykorzystywać ją będziemy do przesyłania plików, które chcemy wydrukować. Takie rozwiązanie okazuje się bardzo przydatne dla osób, które nie posiadają w mieszkaniu własnej sieci WiFi, a co za tym idzie, nie mają dostępu do ustawień konfiguracyjnych routera. Drukarka w sieci bezprzewodowej to duży komfort.

Ile trzeba zapłacić za dobrą drukarkę WiFi?

Producenci oferują nam szereg drukarek WiFi w różnych cenach. Przyjrzyjmy się, czego możemy spodziewać się po tańszych oraz droższych modelach.

  • Kupując drukarkę za 150–250 złotych możesz spodziewać się modelu wyposażonego w łączność WiFi z możliwością stworzenia sieci wewnętrznej, która bez problemu połączy się z Twoim laptopem. Drukarki w tej cenie cechuje tania, wydajna eksploatacja – kartridże umożliwiają drukowanie stron czarno-białych w ilości ok. 400 sztuk oraz nieco więcej, bo 420–430 stron w kolorze. Cena za komplet kartridży to 30–35 złotych.
     
  • Jeśli zdecydujesz się zapłacić za drukarkę ok. 400 złotych, znajdziesz model wyposażony w łączność bezprzewodową WiFi oraz skaner z funkcją ksero, którego koszt eksploatacji wyniesie ok. 1 grosz za stronę przy maksymalnej rozdzielczości wydruku 2400 x 600 dpi. Szybkość druku to ok. 20 stron na minutę. 
     
  • Model kosztujący w granicach 1000 złotych będzie zdecydowanie bardziej zaawansowany od tańszych propozycji, a jednocześnie najtańszy w eksploatacji. W tej cenie dostaniesz urządzenie, które nie tylko stworzy własną sieć WiFi, połączy się ze wskazanym komputerem i umożliwi wydrukowanie dokumentów poza domem (z pomocą dedykowanej aplikacji dostępnej na Androida i iOS), ale również pozwoli na spore oszczędności. Przeciętny szacowany koszt wydrukowania jednej strony w modelach z tej półki cenowej został określony na zaledwie 0,008 złotego!

Podsumowanie

Podsumowanie

Instalowanie drukarki WiFi wcale nie musi być trudne. W większości przypadków wystarczy pobrać ze strony producenta odpowiednie sterowniki i oprogramowanie lub skorzystać z dołączonej do zestawu płyty CD. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu wykonać bezprzewodowe podłączenie drukarki, to warto skorzystać z usług specjalistów lub poprosić o pomoc znajomego. 

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.