Przejdź do treści

Izrael – wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem

Udostępnij:

W czasach, gdy wyjazdy do Egiptu i Turcji wiążą się ze sporym zagrożeniem terrorystycznym, coraz częściej poszukujemy bezpieczniejszych – lecz równie egzotycznych – kierunków podróży. Z roku na rok przybywa turystów, którzy za cel wakacyjnych wojaży wybierają Izrael. Jest to kraj pełen różnorodności, idealny zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i dla zwolenników leniwego relaksu na plaży.

Izrael – jak przygotować się do wyjazdu?

Wyjazd do Izraela nie wiąże się ze zbyt wieloma formalnościami. Aby zwiedzić ten przepiękny i zróżnicowany kraj, nie musimy ubiegać się o wydanie wizy – wystarczy ważny paszport. Jeśli jednak w dokumencie posiadamy pieczątki świadczące o naszym wcześniejszym pobycie w Iranie, prawdopodobnie służby graniczne przeprowadzą przesłuchanie, na podstawie którego zadecydują, czy możemy przekroczyć granicę kraju.

W sytuacji, gdy w paszporcie znajdują się pieczątki z Syrii lub Libanu, nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium Izraela, chyba że podróżujemy w dużej grupie zorganizowanej – tu czasami zdarzają się odstępstwa. Oczywiście nie oznacza to, że zwiedzając inne arabskie kraje nie mamy możliwości odwiedzić Izraela – przygotowania do wyjazdu warto po prostu rozpocząć od wyrobienia nowego paszportu.

Do Izraela najłatwiej i najszybciej dostaniemy się samolotem. Loty są stosunkowo tanie, ceny biletów tanich linii lotniczych rozpoczynają się już od 100 zł w obie strony, średnia cena przelotu w sezonie wynosi 300 zł. Samodzielne zwiedzanie kraju jest stosunkowo proste – dogodne i częste połączenia autobusowe między największymi miastami i atrakcjami turystycznymi pozwalają na wygodne podróżowanie komunikacją miejską.

Problemem może być dotarcie do mniejszych miasteczek lub zwiedzanie Izraela poza sezonem letnim, kiedy połączeń autobusowych jest zdecydowanie mniej. Warto rozważyć wynajem samochodu w Izraelu, zwłaszcza, że do prowadzenia pojazdu wystarczy nam polskie prawo jazdy. Wynajęcie samochodu to koszt ok. 20 euro za dobę, a paliwo jest niewiele droższe niż w Polsce.

Ponieważ z południowej części Izraela blisko jest do Jordanii i Egiptu, wielu turystów decyduje się na wycieczkę poza granice kraju – w takiej sytuacji trzeba pamiętać, że opuszczenie Izraela drogą lądową wiąże się z opłatą w wysokości ok. 100 zł od osoby. Z opłaty tej zwalnia nas wyłącznie podróż samolotem.

Planując pobyt w Izraelu trzeba mieć świadomość, że od piątkowego do sobotniego wieczoru obowiązuje szabat, w czasie którego sklepy są nieczynne, a komunikacja publiczna nie kursuje. Na ten czas warto zaplanować atrakcje w pobliżu miejsca, w którym mamy nocleg.

Waluta Izraela to szekel. Ceny bardzo łatwo przelicza się na złotówki, ponieważ stosunek obu walut wynosi niemal 1:1. Przygotowując się do wakacji w Izraelu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę bardzo wygórowane ceny, z jakimi spotkamy się w tym kraju. Za bochenek chleba zapłacimy ok. 10 zł, a za butelkę wody 7-8 zł. Najniższe ceny oferują supermarkety w dużych miastach, z kolei małych sklepików należy unikać – w nich zawsze jest najdrożej.

Internet mobilny oraz rozmowy telefoniczne i wiadomości sms również wychodzą bardzo drogo. Jeśli przebywając w Izraelu nie chcemy utracić kontaktu ze światem, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z darmowych sieci wi-fi: urządzenie wykryje je bez trudu w centrach dużych miast, w pobliżu hoteli oraz restauracji.

Co jeść w Izraelu? 

Co jeść w Izrealu
Falafel


Kuchnia Izraela to niezwykła mieszanka wpływów śródziemnomorskich oraz arabskich i tureckich tradycji kulinarnych. Z pewnością warto nabyć na ulicznych straganach świeżo wypiekany chleb i oliwki. Wśród potraw najpopularniejsze są: hummus pasta z ciecierzycy doprawianej czosnkiem, oliwą i cytryną, falafel – smażone kulki z ciecierzycy lub bobu i szakszuka – smażone jajka z pomidorem, cebulą i przyprawami.

Zanim jednak przybędziemy do Izraela i odkryjemy tutejsze smaki, warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w odpowiednie środki zapobiegające biegunce – odmienna flora bakteryjna może spowodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Turystyka w Izraelu: kiedy i co zwiedzić

Ponieważ Izrael położony jest na styku różnych stref klimatycznych, przed wyjazdem zawsze trzeba upewnić się, jaka pogoda panuje w obszarze, do którego się wybieramy. Wyjazd do Izraela w miesiącach letnich polecany jest tylko osobom uwielbiającym upalne wakacje – w lipcu i sierpniu temperatura w ciągu dnia przekracza tu 40 stopni Celsjusza.

Idealnym terminem na wyjazd są miesiące wiosenne i jesienne, w okolicach kwietnia-maja i października-listopada na północy kraju panują przyjemne temperatury sprzyjające zwiedzaniu i wypoczynkowi (20-25 stopni), natomiast na południu, w kurorcie Ejlat, już od marca temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 30 stopni.

Południe Izraela właściwie przez cały rok stwarza warunki idealne do plażowania, jeśli chcemy odwiedzić Izrael zimą, trzeba mieć świadomość, że w północnej części kraju będzie zaledwie kilkanaście stopni, często mogą też występować opady deszczu.

Turystyka w Izraelu: kiedy i co zwiedzić
Ogrody Bahai w Hajfie


Izrael to kraj bardzo zróżnicowany, nie tylko pod względem pogody, ale także ze względu na charakter poszczególnych miast i obszarów turystycznych. Jerozolima to intrygujące zderzenie kultur i wierzeń. Znajdziemy tu miejsca kultu znamienne dla każdej z trzech religii: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa.

Zabytkowe budowle miasta stanowią ogromny kontrast dla innej dużej miejscowości, jaką jest Tel Awiw. Tu znajdziemy zarówno piękne, piaszczyste wybrzeże, jak i tętniące życiem, nowoczesne miasto, pełne modnych klubów i modernistycznych wieżowców.

Z kolei południowy Ejlat to typowy nadmorski kurort, kuszący złocistymi plażami i luksusowymi hotelami. Inne warte odwiedzenia miejsca to m.in. Wiszące Ogrody Bahai w Hajfie, pustynia Negev, góry Karmel pod Hajfą.

Turystyka w Izraelu: kiedy i co zwiedzić
Widok na Stare Miasto, Tel Aviv

 

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.