Przejdź do treści

Bezpieczny plac zabaw w ogrodzie – jak go samodzielnie zbudować?

Udostępnij:

Plac zabaw to miejsce, w którym dziecko uczy się samodzielności, a także współpracy z rówieśnikami, poznaje świat, jest aktywne fizycznie. Przekonaj się, jak stworzyć dla dziecka bezpieczny plac zabaw.

Ogrodowy plac zabaw dla dzieci – zbudować czy kupić?

Rodzice, którzy decydują się zbudować swoim pociechom ogrodowy plac zabaw, muszą rozważyć czy lepiej zbudować go samodzielnie, czy kupić gotową całość lub jej fragment. Wiele rodzin idzie na kompromis i tym sposobem pojawia się na przykład sama huśtawka dla dzieci lub zjeżdżalnia. Oczywiście to też całkiem rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli w ogrodzie nie mamy zbyt wiele miejsca.

Jeśli jednak mamy przestrzeń, być może warto kupić lub zbudować większy plac zabaw dla dzieci.

Malowanie placu zabaw

Samodzielne wykonanie miejsca zabaw jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy jesteśmy całkowicie pewni swoich zdolności budowlanych. Ostatecznie chodzi nie tylko o oszczędność, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli czujemy się na siłach wystarczy obejrzeć kilka tutoriali, by zdobyć pomysły na zbudowanie placu zabaw. Gdy natomiast mamy choć cień wątpliwości, lepiej sprawdzić, co proponuje producent placów zabaw.

Wiele zależy od tego, w jakim wieku mamy dzieci. Dla najmłodszych można na początek wybrać nieco mniejsze zestawy, wykonane z tworzyw sztucznych. Starsze dzieciaki będą wolały się jednak wyszaleć – zwykle na drewnianych konstrukcjach składających się z rozmaitych elementów. Mogą to być huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele czy bujaki oraz małpie gaje. Dużą popularnością cieszy się domek z drewna dla dzieci. Może być połączony na przykład z drabinką do wspinaczki.

Dzieciom będą też się podobać: piaskownica, tunele do przeczołgiwania się, a nawet drewniany stolik i ławeczki. Gotowy plac zabaw można kupić w okrojonej wersji już za kilkaset złotych.

Miejsce na plac zabaw dla dzieci

Drewniany domek do zabawy dla dzieci

Istotną sprawą jest właściwy dobór miejsca na plac zabaw dla dzieci. Nie chodzi tu tylko o kwestie techniczne, ale o bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Warto wybrać taki punkt ogrodu, który jest dobrze widoczny z domu czy tarasu, jeśli pozwalamy naszym dzieciakom bawić się na zewnątrz samodzielnie. Wystarczy, że będziemy mogli na nie zerkać z okien.

Lepiej też nie ustawiać placu zabaw w pełnym słońcu – to podnosi ryzyko przegrzania, a nawet udaru u dziecka.

Jeżeli nasz ogród nie posiada ogrodzenia, to plac zabaw warto otoczyć choćby niewysokim płotkiem. Zawsze to dodatkowa ochrona dziecka i pewność, że maluch nie wybiegnie prosto na jezdnię. Doskonałym zabezpieczeniem malucha przed kontuzjami jest specjalna nawierzchnia na plac zabaw. Jest bardziej elastyczna niż beton czy trawnik, co minimalizuje ryzyko poważniejszych urazów.

Często bywa, że fragment ogrodu wydzielamy na uprawę roślin – warzyw, owoców, drzewek dekoracyjnych, dlatego dobrym pomysłem jest ulokowanie placu zabaw w pewnej odległości, aby dzieciaki podczas harców nie zniszczyły ogrodu.

Własny dom z ogrodem to marzenie większości ludzi. Jeśli udało się je zrealizować, być może warto w kolejnym kroku zapewnić swoim pociechom własny plac zabaw. Sprawdź też pomysły na „bezproblemowy” ogród.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.