Przejdź do treści

Jak samodzielnie zbudować szklarnię ogrodową?

Udostępnij:

Hobbystyczna hodowla roślin przynosi wiele korzyści, a co więcej, nie wymaga posiadania dużej działki czy podwórka, o ile zdecydujemy się na szklarnię ogrodową. To dobry wybór także z uwagi na polski klimat, który nie pozwala na uprawę roślin egzotycznych i ciepłolubnych. Szklarnia przydomowa nie musi wiązać się z dużymi wydatkami, gdyż możemy zbudować ją samodzielnie. Jak to zrobić? 

Przepisy prawne

Nie w każdym przypadku możemy postawić szklarnię ogrodową bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia. Jeśli jej powierzchnia zajmuje mniej niż 35 m², a wysokość nie przekracza 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów w przypadku dachu płaskiego nie potrzeba zezwolenia na szklarnię, nadal jednak zachodzi konieczność dopełnienia pewnych formalności, czyli zgłoszenie zamiaru wykonania prac budowlanych w odpowiednim urzędzie, tj. w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Zrobić to należy najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem prac. Jeżeli w tym terminie nie otrzymamy negatywnej odpowiedzi, to możemy przystąpić do wykonania szklarni.

W przypadku, gdy nasza szklarnia ogrodowa ma przekraczać 35m², musimy zdobyć pozwolenie na budowę, co w praktyce oznacza konieczność wykonania projektu szklarni wraz z opisem technologii. Potrzebna będzie również mapa sytuacyjno-wysokościowa i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. W związku z tak dużą ilością formalności, większość osób decyduje się na budowę małej szklarni.

Gdzie postawić szklarnię ogrodową?  

Zanim zaczniemy budowę szklarni ogrodowej musimy wyznaczyć miejsce, w którym powinna się znajdować. Ważne jest, aby postawić ją przynajmniej jeden metr od granicy działki. Pod uwagę musimy wziąć również nasłonecznienie, z tego też względu najlepsze okaże się usytuowanie zgodne z kierunkami północ-południe. Szklarni nie powinno się umieszczać w pobliżu wód, zachodzi wówczas ryzyko intensywnego podmywania wodą, co szkodzi roślinom hodowanym. Jeżeli zależy nam na jak największej trwałości, to możemy pokusić się o budowę fundamentów np. w postaci wylewki betonowej.

Podłoże w szklarni

Jedna z najważniejszych kwestii to wybór odpowiedniego podłoża do naszej szklarni. Naturalna gleba rzadko kiedy jest w stanie sprostać wymaganiom roślin uprawianych w szklarniach, dlatego też należy zakupić specjalne podłoże, które później rozłożymy na terenie szklarni. Podłoże przede wszystkim powinno być przepuszczalne. Jego dobór jest uzależniony od rodzajów roślin, jakie zamierzamy uprawiać. W sklepach z tego rodzaju asortymentem znajdziemy zapewne podłoże uniwersalne, które nadaje się pod zróżnicowaną roślinność. W większości przypadków lepsze będą specjalne maty szklarniowe pełniące funkcję podłoża zalewane konkretną pożywką dostosowaną do wybranych roślin. Maty mogą różnić się okresem trwania uprawy.

Konstrukcja szklarni ogrodowej 

Konstrukcja szklarni ogrodowej

Niezależnie, czy decydujemy się na konstrukcję nośną czy na przegrody, podstawa to wybór trwałego materiału. Wybierać możemy spośród kilku możliwości. Najczęściej spotykane są konstrukcje drewniane, ze stali oraz z aluminium. Budowa szklarni z drewna to rozwiązanie doceniane przede wszystkim za walory estetyczne. Drewno jako materiał naturalny komponuje się z roślinnością, a także elementami małej architektury, np. z altaną ogrodową. Dużą zaletą jest to, że ten materiał nie nagrzewa się od promieni słonecznych, co zapewnia komfort użytkowania naszej przydomowej szklarni. Nie jest jednak wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego konieczna jest regularna konserwacja drewna.

Szklarnie ze stali wydają się bardziej praktyczne, gdyż ich konstrukcja wytrzyma długie lata. Co więcej, stal jest odporna na wilgoć czy niekorzystne działanie pogody, np. śniegu czy deszczu. Montaż takiej szklarni może przysporzyć trudności, gdyż stal to materiał o sporej wadze.

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, to powinniśmy wybrać aluminium. Taka szklarnia jest znacznie tańsza. Ponadto, stelaże wykonane z aluminium są lekkie, dzięki czemu naszą szklarnię będziemy mogli zdemontować po każdym sezonie bądź przenieść ją w inne miejsce.

Pokrycie szklarni przydomowej  

Większość szklarni przydomowych pokryta jest folią lub szkłem. Tunele foliowe spotykane są coraz rzadziej, głównie przez wzgląd na ich estetykę. Szklarnia pokryta folią nie jest też wystarczająco odporna na warunki atmosferyczne, np. silny wiatr.

Za najlepsze rozwiązanie uznaje się obecnie szkło polistyrenowe, które wyparło tradycyjne szkło mineralne. Szkło polistyrenowe jest bardziej odporne na stłuczenia oraz uszkodzenia mechaniczne aniżeli szkło naturalne. Warto także wiedzieć, że w przypadku rozbicia czy pęknięcia szkła polistyrenowego nie powstają odpryski drobnych kawałków. Szkło polistyrenowe uznawane jest za bezpieczne. Zapewnia jednocześnie łatwość dopasowania rozmiarów szklanej płyty szkła do naszych potrzeb, ponieważ płyty z polistyrenu można samodzielnie przyciąć przy użyciu noża do wykładzin. Po wykonaniu głębokiej prostej rysy powstałą płycinę wystarczy delikatnie przełamać.

Jeszcze inny wybór stanowią płyty poliwęglanowe, które są bardzo trwałe. Co więcej, materiał dobrze przepuszcza światło. Takie rozwiązanie będzie nieco droższe, dlatego wybierane jest rzadziej.

Szklarnia ogrodowa – wyposażenie  

Szklarnia ogrodowa - wyposażenie

Szklarnia ogrodowa to nie tylko konstrukcja, ale również wnętrze. Całoroczna uprawa roślin wymaga zarówno ogrzewania, jak i nawadniania. Do nawadniania wykorzystać możemy specjalne nawadniacze kropelkowe. System tego rodzaju jest precyzyjny. Jego zastosowanie sprawia, że możliwe jest ograniczenie kosztów w czasie podlewania, gdyż straty wodne są zredukowane do minimum. Jak to możliwe? Podlewana jest wyłącznie strefa korzeniowa roślin, a omijane tzw. międzyrzędzia, czyli puste przestrzenie pomiędzy kolejnymi rabatami. Z pewnością przydatne będą również zestawy półek do szklarni oraz specjalnych regałów. Ciekawie prezentują się zwłaszcza półki wiszące, które pozwolą na zagospodarowanie całej powierzchni szklarni. Jeżeli chodzi o ogrzewanie, to wystarczający będzie grzejnik gazowy. Kompletując wyposażenie do szklarni, nie zapomnijmy o termometrach glebowych.

Ile kosztuje szklarnia ogrodowa? 

Planując budowę szklarni ogrodowej, musimy się dokładnie zastanowić, jaki budżet chcemy przeznaczyć na ten cel. Bez wątpienia samodzielna budowa okaże się znacznie tańsza niż zakup gotowej szklarni, nadal jednak musimy liczyć się z kosztami materiałów. Wiele zależy od jej rozmiarów i materiałów, na które się zdecydujemy. Mała szklarnia drewniana będzie znacznie droższa od konstrukcji aluminiowej. Najtańszy jest wybór gotowej do montażu, mini szklarni z folii, jej koszt to ok. 300-400 złotych. Budowa nieco bardziej reprezentatywnej szklarni wiąże się z wydatkiem od 800 zł do kilku tysięcy złotych. Brak gotówki nie musi oznaczać rezygnacji z pomysłu. Nie musisz czekać do kolejnego sezonu z budową wymarzonej szklarni, wystarczy sięgnąć po szybką pożyczkę w Wonga. W zależności od Twoich preferencji, skorzystaj z pożyczki krótkoterminowej w wysokości 1500 złotych na 60 dni bądź z pożyczki ratalnej. Druga opcja daje Ci możliwość spłaty pożyczki w wygodnych ratach. Pożyczka online to wygoda i szybkość, gdyż decyzję o jej przyznaniu możesz otrzymać nawet w kilkanaście minut. 

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.