Laserowe usuwanie tatuażu – jak przebiega zabieg i jakie daje efekty?
Tatuaż jest ozdobą ciała, wyrażeniem siebie, swoich myśli czy przekonań. Problem pojawia się, gdy uznamy, że decyzja o jego wykonaniu była nieprzemyślana, został źle wykonany, blaknie, przestał nam się podobać czy też przeszkadza w karierze zawodowej.
Do niedawna jedyną metodą na usunięcie niechcianej ozdoby był zabieg chirurgiczny, dzisiaj najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie tatuażu.
Na czym polega usuwanie tatuażu za pomocą lasera?
Usuwanie tatuażu laserem polega na wykorzystaniu impulsów świetlnych, które rozbijają barwnik wprowadzony do skóry. Fale przenikają przez skórę na różne głębokości. Im tatuaż jest ciemniejszy tym łatwiej go „rozbić”. Najtrudniejsze przypadki dotyczą kolorów takich, jak żółty czy pomarańczowy. Zabieg jest szybki i bezbolesny. Jeżeli miejsce, w którym mamy tatuaż, jest delikatne, możemy je znieczulić maścią.
W zależności od reakcji naszego układu odpornościowego, ale także wielkości tatuażu, gęstości wprowadzonego barwnika czy głębokości, na jakiej się znajduje, uzależniona jest liczba wizyt. Efekty często widać już po pierwszym zabiegu.
Proces laserowy trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Po zabiegu na miejsce usuwania tatuażu nakładany jest opatrunek. Swędzenie skóry jest naturalną reakcją, podobnie jak delikatne pieczenie lub pojawienie się małych strupków.
Czy występują efekty uboczne?
Efekty uboczne laserowego usuwania tatuażu występują niezwykle rzadko. Należy jednak pamiętać, aby po zabiegu przestrzegać określonych zasad higieny. Nie można drapać strupków, które mogą pojawić się w miejscu usuniętego wzoru. Obszar, na którym znajdowała się ozdoba, może mieć też nieco inny odcień niż tkanka otaczająca. Z każdym dniem przebarwienia będą jednak coraz bledsze.
Laserowe usuwanie tatuażu rzadko kiedy pozostawia blizny. Warto jednak wybierać zaufane miejsca, które są rekomendowane i posiadają dobre opinie, aby uniknąć przykrych niespodzianek czy reakcji alergicznych.
Czy istnieją przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu?
Laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczną metodą pozbycia się niechcianego wzoru z ciała. Istnieją jednak przeciwwskazania co jej stosowania – zabiegowi nie mogą poddać się osoby, które cierpią na schorzenia tkanki łącznej ani te, których skóra skłonna jest do powstawania blizn. Na usuwanie tatuażu nie powinny się decydować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Zabiegu nie powinno się także wykonywać na świeżo opalonej skórze lub skórze o ciemnym fonotypie.
Miesiąc przed poddaniem się temu procesowi należy zrezygnować z wizyt w solarium, natomiast po zabiegu nie można narażać skóry na oddziaływanie promieni ultrafioletowych. Ważne jest również, aby wstrzymać się od stosowania peelingów.
Po wykonaniu zabiegu od razu można wrócić do normalnych aktywności, ale należy zachować ostrożność i ochraniać miejsce, które było poddane czynnościom usuwania tatuażu. Przed podjęciem decyzji o usunięciu niechcianej ozdoby skóry należy wybrać się do punktu, w którym oferowane są takie zabiegi i skonsultować, czy przeprowadzenie go będzie możliwe. Cena jednego zabiegu wynosi od 500 zł do 1200 zł, w zależności od wielkości i głębokości tatuażu.
Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą usunięcia rysunku jest metoda laserowa. Jest mało inwazyjna i bezbolesna. Aby zabieg był przeprowadzony w pełni bezpiecznie, warto wybrać miejsce zaufane i cieszące się renomą. Tatuaż to oryginalna ozdoba naszego ciała, będąca sposobem na wyrażenie swojej osobowości.
Warto jednak się zastanowić, czy jesteśmy na niego gotowi i czy nie znudzi nam się za kilka lat. Polecamy tekst, o tym co należy wziąć pod uwagę zanim wykona się tatuaż.