Przejdź do treści

Zwiedzanie Rumunii – o czym musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Udostępnij:

Rumunia to kraj, który pod względem turystycznym jest w fazie rozwoju: powstaje coraz więcej hoteli i punktów turystycznych, rozbudowywane są główne szlaki komunikacyjne. Niezwykła różnorodność geograficzna, kulturowa i architektoniczna oraz przystępne ceny większości usług i produktów sprawiają, że Rumunia staje się coraz popularniejszym celem podróży Europejczyków. O czym koniecznie trzeba wiedzieć, planując wakacje w tym kraju?

Zwiedzanie Rumunii – praktyczne wskazówki

Do Rumunii bez trudu dojechać można samochodem. Najpopularniejsza trasa wiedzie przez Węgry, a granica przekraczana jest tuż za Segedynem. Aby wyruszyć do Rumunii autem, nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy, wystarczy polski dokument. Od 2007 roku Rumunia jest w Unii Europejskiej, jednak nie znajduje się w strefie Schengen – oznacza to, że trzeba przejść kontrolę graniczną. Zwykle nie trwa ona dłużej niż 15–20 minut. Aby przekroczyć granicę, nie musimy mieć paszportu – wystarczy dowód osobisty.

Chcąc podróżować po Rumunii samochodem, trzeba kupić winietę. W tym kraju obowiązują winiety elektroniczne, nie trzeba więc nic naklejać na szybę. Właściciele samochodów osobowych mogą wykupić winietę na 7 lub 30 dni, albo winietę całoroczną. Pierwsze dwie to odpowiednio koszt 3 i 7 euro. Winieta uprawnia do przejazdu drogami wszystkich typów, dodatkowo płatne są tylko mosty na Dunaju oraz most łączący Rumunię z Bułgarią na przejściu granicznym Ruse – Giurgiu.

Podróż własnym autem niewątpliwie jest wygodna i daje dużą swobodę w poruszaniu się po kraju, warto jednak mieć na uwadze dwie wady przemieszczania się samochodem: paliwo w Rumunii jest bardzo drogie, a parkingi przy atrakcjach turystycznych – nawet tych największych – są naprawdę niewielkie i sporo czasu można stracić na krążeniu po okolicy w poszukiwaniu miejsca do postoju.

Alternatywą jest podróż samolotem. Loty oferują zarówno tanie linie lotnicze, jak i te regularne. Z Warszawy polecimy bezpośrednio nawet poniżej 300 zł, natomiast z pozostałych miast polskich wiąże się to z przesiadką i ceny zaczynają się powyżej 700 zł.

Obowiązującą w Rumunii walutą jest lej rumuński. Euro na leje można wymieniać w wielu miejscach, jednak najbezpieczniej jest korzystać z banków i hotelowych kantorów. Pozostałe kantory często naliczają dodatkową, dość wysoką opłatę za transakcję, o której nie jesteśmy informowani przed wymianą waluty. Zakupy w Rumunii robi się łatwo, przelicznik cen nie sprawia trudności, ponieważ stosunek złotówki do leja to niemal 1:1.

Sezon letni trwa w Rumunii od czerwca do połowy września. To idealne miesiące, by spędzić urlop na piaszczystym wybrzeżu. Temperatura powietrza wynosi wówczas 25-30 stopni Celsjusza, a woda osiąga temperaturę ok. 20–25 stopni.

Jeśli planujemy aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem największych atrakcji Rumunii, sezon można rozciągnąć od maja do października, trzeba tylko pamiętać, że niekorzystna pogoda na początku i końcu sezonu może uniemożliwić zwiedzenie jednej z obowiązkowych pozycji na liście rzeczy wartych zobaczenia, czyli Rumuńskiej Drogi Transfogaraskiej.

Mapa Rumunii wypełniona jest rozmaitymi zabytkami, malowniczymi starówkami, wysokimi górami i krętymi dróżkami. Plan podróży warto nakreślić jeszcze przed wyjazdem, koniecznie z uwzględnieniem tego, że w poniedziałki obiekty turystyczne (zamki, muzea, kolejki górskie) są nieczynne.

Hotele w Rumunii

Planując wyjazd do Rumunii trzeba mieć świadomość, że baza noclegowa jest w fazie rozkwitu, a jej obecny poziom nie czyni z kraju luksusowego kurortu. Większość hoteli oferuje swoim gościom 3-gwiazdkowy standard. Oferty all inclusive należą tu do rzadkości, jednak nawet jeśli uda nam się znaleźć taką ofertę, lepiej z niej nie korzystać: posiłki są dość monotonne i skromne.

Dobrze rozwinięte zaplecze hotelowe znajdziemy tylko w największych miastach Rumunii. Nocleg w pokoju 2-osobowym z łazienką to koszt ok. 40 zł od osoby. W mniejszych miejscowościach warto szukać prywatnych gospodarstw oferujących pokoje na wynajem.

W sezonie letnim dobrze jest zarezerwować noclegi jeszcze przed przyjazdem do Rumunii, unikniemy w ten sposób stresujących poszukiwań.

Rumunia – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Rumunii - o czym musisz wiedzieć przed wyjazdem?


Trudno wymienić wszystkie najważniejsze zabytki i najciekawsze miejsca Rumunii. Z pewnością trzeba przejechać się wspomnianą już Rumuńską Drogą Transfogaraską, uznawaną za najpiękniejszą trasę w Europie. Choć ma zaledwie 92 km długości, można nią jechać przez pół dnia, zachwycając się pięknymi krajobrazami.

Droga jest w zasadzie tunelem przebijającym Góry Fogaraskie (najwyższe pasmo rumuńskich Karpat) – jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2034 m. n.p.m. Trasę warto przemierzać od strony północnej, ponieważ ta część jest bardziej atrakcyjna widokowo. Wycieczkę dobrze jest zaplanować w tygodniu, w czasie weekendów droga jest bardzo zakorkowana.

Inne warte obejrzenia budowle i miejsca w Rumunii to: Pałac Parlamentu (druga największa budowla świata), zamek Drakuli w Bran, ruiny zamku w Rasnov, kolejka linowa na wzgórze Tampa, miasteczko Viscri z warownym zamkiem klasztornym, miasto Sighisoara z piękną starówką położoną na wzgórzu.

Zwiedzanie Rumunii - o czym musisz wiedzieć przed wyjazdem?

 

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.