Egzamin na prawo jazdy kat. B - na co muszą zwrócić uwagę przyszli kierowcy?
Żeby zdobyć polskie prawo jazdy, należy spełniać kilka warunków, m.in. zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Nowa procedura uzyskiwania prawa jazdy została wprowadzona w życie w 2014 roku i obowiązuje do dziś.
Egzamin na prawo jazdy – wymogi
Polskie prawo jazdy może otrzymać każdy, kto mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni i ma ukończone 18 lat. Dotyczy to zarówno kandydatów, którzy chcą dostać prawo jazdy pierwszy raz, oraz tych, którzy pragną zdobyć prawo jazdy na prowadzenie innego typu pojazdów, czyli uzyskać kolejną kategorię.
Przyszły kierowca musi spełnić postawione przed nim wymagania. Jednym z nich jest złożenie wniosku do wydziału komunikacji swojego urzędu miasta lub starostwa powiatowego – można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika.
Wniosek składany jest po to, aby otrzymać unikalny numer PKK, czyli numer Profilu Kandydata na Kierowcę. Posiadanie go umożliwia znalezienie kandydata w systemie przez szkołę jazdy i ośrodek ruchu drogowego.
Przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy należy udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie i stwierdzi, czy kandydat jest zdolny do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli opinia lekarza będzie pozytywna, wystawi on orzeczenie lekarskie.
Jak wygląda kurs teoretyczny i praktyczny?
Aby podejść do egzaminu na prawo jazdy, należy ukończyć kurs przygotowujący do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B. Kandydat uczestniczący w kursie ma obowiązek uczęszczania na zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Wykłady z teorii trwają 30 godzin lekcyjnych. Omawiane są na nich obowiązujące zasady ruchu drogowego, podstawy mechaniki samochodu oraz pierwsza pomoc. Kandydat dodatkowo może uczyć się z książek oraz rozwiązywać przykładowe testy na prawo jazdy.
Warto jednak wiedzieć, że od 1 stycznia 2015 roku uczestnictwo w kursie teoretycznym w szkole nauki jazdy nie jest obowiązkowe. Alternatywą dla przyszłych kierowców jest kurs e-learningowy. Wybierając taką metodę, można zaoszczędzić czas oraz uczyć się w dowolnym momencie. Co ważne, zajęcia z pierwszej pomocy wymagają obecności na ćwiczeniach w ośrodku szkoleniowym.
Zajęcia praktyczne obejmują natomiast 30 godzin zegarowych i rozpoczynają się po ukończeniu pierwszej części kursu, czyli teorii. Podczas jeżdżenia „L-ką” instruktor nauki jazdy sprawdza umiejętność zastosowania teorii w praktyce. Kandydat musi wykazać się umiejętnością prowadzenia samochodu zarówno na placu manewrowym, jak i ulicach miasta.
Po ukończeniu kursu następuje wewnętrzny egzamin na prawo jazdy. Pozytywny wynik uprawnia przyszłego kierowcę do złożenia dokumentów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Szkoła nauki jazdy – czym się kierować przy wyborze
Wybierając szkołę nauki jazdy, należy zwrócić uwagę na zdawalność egzaminu państwowego. Im lepsza zdawalność, tym większa pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Warto wybrać szkołę, która będzie oferowała co najmniej 30 godzin w praktycznej części kursu oraz jazdy doszkalające. Zdarza się przecież, że przyszły kierowca nie jest do końca pewien swoich umiejętności i chce wykupić kolejne lekcje z instruktorem, dlatego warto mieć taką możliwość.
Egzamin państwowy – jak zdać prawo jazdy?
Podczas egzaminu na prawo jazdy stres jest nieunikniony. Aby przystąpić do egzaminu praktycznego, najpierw trzeba zdać teorię. Oficjalne statystyki WORD mówią, że teoretyczne testy na prawo jazdy są łatwiejsze niż praktyczne.
Stosując się jednak do pewnych zasad, można zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik egzaminu praktycznego. Przede wszystkim kursant ma możliwość wyboru daty i godziny egzaminu, dlatego warto skorzystać z tej opcji oraz wybrać porę, w której ruch samochodów jest najmniejszy. Ponadto na egzamin warto ubrać się wygodnie i przyjść nieco wcześniej – nie na ostatnią chwilę.
Dodatkowo, można wybrać się z bliską osobą, która będzie na nas czekać, a potem jako pierwsza usłyszy o jego pozytywnym wyniku.