Przejdź do treści

Pies w domu. Jak urządzić przestrzeń dla niego, by było funkcjonalnie, bezpiecznie i estetycznie zarazem?

Udostępnij:

Przyjmując nowego lokatora do domu należy mu wygospodarować przestrzeń, w której będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Gdzie i w jaki sposób urządzić miejsce dla psa, które będzie wygodne zarówno dla niego, jak i dla nas? Poniżej kilka wskazówek jak to zrobić. Sprawdź to już teraz!

Pies w domu – czego potrzebujesz?

Pies w legowisku na dywanie


Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie miejsca dla psa oraz zabezpieczenie domu lub mieszkania. Legowisko psa powinno znajdować się w zacisznym kącie, w którym nic nie będzie mu przeszkadzać.

Miejsce, w którym czworonóg będzie odpoczywał oraz spał, powinno znajdować się z dala od kaloryferów oraz drzwi, żeby nie było mu ani za gorąco, ani za zimno. Posłanie dla psa należy ulokować tak, aby dźwięki dochodzące z telewizora czy głośników go nie drażniły. W najbliższym otoczeniu psa nie powinny znajdować się małe i niebezpieczne przedmioty, które mógłby połknąć. Wszelkie artykuły biurowe, takie jak spinacze czy agrafki, powinny leżeć poza zasięgiem wzroku zwierzęcia. Koło psa nie mogą stać także niestabilne przedmioty.

Posłanie dla naszego czworonoga musi być wygodne, a także wykonane z miękkiego materiału. Skóra psa, mimo że porośnięta sierścią, jest bardzo wrażliwa. W miarę możliwości należy wybrać materiał, który będzie odporny na zadrapania, a także odkształcenia. Miejsce, w którym będzie stało legowisko, powinno być przestronne. Psy uwielbiają się rozciągać podczas snu, dlatego miejsce do spania musi być dość duże. Należy pamiętać o higienie i przynajmniej raz w miesiącu uprać posłanie dla czworonoga.

Bezpieczeństwo psa

Pies, który mieszka w domu, nie powinien mieć dostępu do miejsc, w których przechowywane są detergenty. Kosmetyki oraz inne środki chemiczne muszą być właściwie zabezpieczone. U psa warto wykształcić właściwe nawyki żywieniowe. Należy karmić go regularnie, ale również zdrowo. Nie wolno gwałtownie zmieniać diety, gdyż może to wywołać problemy z trawieniem.

Pełnowartościowe pożywienie dla psa pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób. Zbilansowana dieta dla czworonoga składa się z białka, które znajduje się w mięsie, balastu pokarmowego, czyli warzyw, a także soli mineralnych oraz witamin.

Właściciel psa musi jasno określić reguły – pies, który zna obowiązujące go zasady, jest bardziej posłuszny oraz spokojniejszy. Spokój, a także opanowanie pupila są bardzo ważne, jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Dziecko powinno wiedzieć, że zwierzę nie jest zabawką, lecz istotą, która potrzebuje miłości, zabawy, ale także spokoju.

Zabawki dla psa

Pies z zabawką


Zwierzęciu należy zapewnić rozrywkę, dlatego kupno zabawek jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto by pupil miał ich kilka, ale ważne jest to, aby nie przesadzać z ilością. Przed zakupem trzeba upewnić się, czy pies obejmie szczęką chociaż część przedmiotu. Warto również zastanowić się nad zakupem gadżetów, które pies będzie mógł gryźć oraz wylizywać. Czworonogi uwielbiają zabawki, które piszczą. Każdy pupil ucieszyłby się z gumowego kurczaka czy piłki tenisowej z piszczałką.

Ubrania dla psa

O swojego czworonoga warto zadbać przed zimą. Po ubrania dla psów sięga coraz więcej osób. Dopasowane ocieplacze chronią przed wychłodzeniem organizmu. Ważnym elementem są także buty ochronne. Zimą drogi są posypane solą, dlatego specjalne obuwie będzie skutecznie zapobiegało uszkodzeniom. Ubranka dla psa nie są jedynie dodatkiem, podkreślającym urodę – w większości przypadków spełniają rolę dodatkowego „ogrzewacza”, który jest zbędny niektórym rasom, a nawet może być szkodliwy.

Należy pamiętać, że psy mają świetnie rozwiniętą termoregulację i u większości ras nie ma potrzeby, by je dodatkowo ogrzewać. Wyjątek stanowią psy, które zamiast sierści mają włosy, czyli np.: maltańczyki, shih tzu czy charty afgańskie.

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. O przyjaciela natomiast trzeba dbać, zapewnić mu bezpieczne miejsce, okazywać czułość, a także zainteresowanie, gdy tego potrzebuje. Nie można zapominać o zasadach, które pomogą stworzyć zdrową relację między właścicielem i zwierzęciem.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.