Przejdź do treści

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Udostępnij:

Zbliża się wrzesień, a wraz z nim pierwsze spotkanie dziecka z przedszkolem. Nie jest to łatwy czas zarówno dla rodzica, jak i dla malucha, ale są sposoby na to, żeby tak duża zmiana w jego życiu nie była dla niego szokiem i powodem do płaczu. Dużą rolę odgrywa tutaj wcześniejsze przygotowanie dziecka do nowej sytuacji. Istnieje wiele metod pracy z dzieckiem, które ułatwią mu adaptację w przedszkolu.

Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko przed pójściem do przedszkola?

Bardzo ważny jest rozwój i samodzielność dziecka, szczególnie w jedzeniu, ubieraniu się, myciu rąk i korzystaniu z toalety, dlatego należy zadbać o odpowiednie ćwiczenia i nawyki. Powinno ono potrafić przedstawić się z imienia i nazwiska oraz rozpoznawać swoje rzeczy, np. zabawki, szczoteczkę do zębów, worek z kapciami, ręcznik). Jeśli opanuje te umiejętności, zanim pójdzie do przedszkola, będzie mu znacznie łatwiej, a także ominą go potencjalnie stresujące sytuacje.

Maluch powinien być przygotowany do funkcjonowania w grupie i interakcji z innymi dziećmi oraz zaakceptować wszystkie zasady życia społecznego. Naukę można zacząć od placu zabaw, domów kultury, klubów dla dzieci, czy zapisania dziecka na zajęcia plastyczne lub muzyczne, gdzie będzie obserwowało rówieśników oraz bawiło się z nimi. Brak odpowiedniego rozwoju społecznego może objawiać się zagubieniem, wycofaniem i konfliktami z innymi kilkulatkami.

Przygotowanie dziecka przed pierwszym dniem w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu


Pierwszym, najważniejszym aspektem jest zapewnienie dziecka, że przedszkole to przyjazne, bezpieczne miejsce, w którym nie dozna krzywdy. Na początku będzie mu trudno rozstać się z rodzicem na wiele godzin, a każda taka sytuacja będzie kończyła się płaczem, krzykiem, a nawet agresją, ale można mu ułatwić start już wcześniej, np. zostawiając je pod opieką dziadków czy niani.

Malucha należy oswoić z nieobecnością rodzica, a przede wszystkim uświadomić, że ktoś na pewno po niego wróci. Kilkulatek szybko zrozumie, że czas spędzony bez rodziców również może być miły, a także ułatwi mu to adaptację w przedszkolu.

W miarę możliwości przez pierwsze dni dobrze jest odbierać go wcześniej niż po pełnych 6–8 godzinach, na przykład po 3–4. Później pobyt w przedszkolu można wydłużać.

Ważna jest także kwestia pożegnań, które powinny być krótkie, miłe i zdecydowane. Jeśli dziecko wpadnie w histerię, należy je przytulić i wytłumaczyć, dlaczego tym razem musi zostać samo. Ważne jest zachowanie zimnej krwi, ponieważ maluch wyczuje wahanie w głosie rodzica, a jego łzy dodatkowo go zestresują.

Kilkulatka trzeba uświadomić, że płacz, smutek i lęk są uczuciami naturalnymi, które w końcu mijają. Dobrze jest zaproponować mu wzięcie do przedszkola ulubionej maskotki czy kocyka, aby czuło się raźniej.

Dobrym sposobem na zapoznanie dziecka z nowym miejscem jest zabranie go na zajęcia adaptacyjne, które odbywają się zazwyczaj w czerwcu i sierpniu. W ten sposób zobaczy ono sale, w których będzie przebywało w ciągu dnia, łazienki, ogródek, plac zabaw, a także zapozna się z wychowawczynią i swoimi rówieśnikami.

Skuteczne są rozmowy o zaletach chodzenia do przedszkola, wspomnienia rodziców z okresu przedszkolnego, a także czytanie bajek, w których głównym motywem jest pierwszy dzień szkoły.

Dziecko musi oswoić się ze wstawaniem o poranku, stałym rytmem dnia, gwarem, dzieleniem zabawkami, sprzątaniem po sobie, a przede wszystkim z regułami panującymi w przedszkolu – jedzeniem w określonych porach, leżakowaniem, słuchaniem poleceń wychowawczyni, przestrzeganiem zasad. Maluch w ten sposób uczy się, że świat jest harmonijny i funkcjonuje według określonego porządku.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).