Przejdź do treści

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym zgodnie z przepisami?

Udostępnij:

Bezpieczeństwo dziecka to priorytet każdego rodzica. Podczas jazdy samochodem jest to szczególnie ważne. Na co dzień jeździmy gdzieś z dzieckiem – czy to odwożąc je do szkoły, czy wybierając się na weekend do dziadków. Swego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa dziecka na drodze jest odpowiednio dobrany fotelik samochodowy. Jeśli nie chcesz narażać zdrowia i życia maleństwa, musisz zadbać o to, by parametry fotelika samochodowego były zgodne z przepisami. Jak przewozić dzieci w samochodzie, by nie wchodzić w konflikt z prawem?

Przewożenie dziecka w foteliku – przepisy

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym zgodnie z przepisami?


W przepisach dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie często coś się zmienia. Nowe przepisy odnośnie fotelików wprowadzono w 2017 roku. Co trzeba wiedzieć?

  • Do niedawna w fotelikach samochodowych trzeba było przewozić dzieci poniżej 12-go roku życia. Dziś ta zasada już nie obowiązuje. W fotelikach muszą jeździć dzieci poniżej 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku.
  • By spełniać wymogi określone ustawą, fotelik samochodowy musi być dobrany odpowiednio do wzrostu i wagi dziecka. Należy zwrócić na to uwagę podczas jego zakupu – najlepiej wybrać regulowany fotelik, który do pewnego momentu może „rosnąć” razem z dzieckiem.
  • Jak przewozić dziecko w samochodzie? Nowe przepisy wprowadzają bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej lat 3 w pojeździe, który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dla dzieci. Grożą za to surowe kary.
  • Dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu, można przewozić na przednim siedzeniu wykorzystując fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci. To ważna informacja, jeśli dziecko podróżuje tylko z jednym opiekunem. Jeśli Twój samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną, dziecko może podróżować na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy wyłącznie wtedy, gdy poduszka jest zdezaktywowana. Trzeba też znać inną ważną zasadę – dziecko o wzroście powyżej 135 cm może podróżować na tylnym siedzeniu po prostu w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika, o ile waży więcej niż 36 kg.
  • Czy istnieją sytuacje, w których dziecko może podróżować samochodem bez fotelika? Tak – to możliwe, jeśli posiadamy orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do stosowania fotelika w przypadku naszego dziecka. To dopuszczalne również w sytuacji, gdy samochodem jedzie troje dzieci. Wówczas dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, a trzecie dziecko (powyżej 3-go roku życia) może zajmować miejsce koło nich bez fotelika, ale z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Przewóz dzieci w samochodzie – nowe przepisy. Jakie mogą być konsekwencje?

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym zgodnie z przepisami?


Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przewożenie dziecka w samochodzie bez fotelika w razie wypadku lub kolizji drogowej może się skończyć tragicznie. Foteliki amortyzują wszelkie uderzenia i niwelują wpływ np. nagłego hamowania na delikatne ciało dziecka. Dlatego też należy stosować się do zaleceń, jakie zawarto w nowych przepisach ruchu drogowego. Nie warto ryzykować zdrowia i życia pociechy. Co więcej, za złamanie przepisów w tym zakresie grozi mandat 150 zł i 6 punktów karnych. 

Ile kosztuje fotelik samochodowy?

Jeśli jesteście zmotoryzowani, fotelik samochodowy dla dziecka powinien stanowić jeden z elementów wyprawki dla dziecka. Cena fotelika samochodowego zależy od wagi i wzrostu dziecka, ale także od producenta. Dobre, nowe foteliki dla najmłodszych dzieci można kupić już za 200-250 zł. Możesz rozważyć także zakup fotelika używanego – zwróć jednak szczególną uwagę na jego wiek i czas eksploatacji. Foteliki, podobnie jak inne sprzęty, dość szybko się zużywają. Musisz więc upewnić się, czy interesujący Cię używany fotelik jest wciąż dostatecznie sprawny. Ceny używanych fotelików zaczynają się od 50 zł.

Jeśli chcesz odpowiednio zaplanować wydatki związane z wyprawką dla maluszka, przeczytaj artykuł „Wyprawka dla niemowlaka – podstawowe elementy i koszt”. Znajdziesz tam cenne rady, które pomogą Ci racjonalnie zaplanować wydatki związane z akcesoriami dziecięcymi. Powodzenia!

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.