Jak zwalczać mrówki w domu?
Mrówki są stosunkowo niegroźnymi stworzeniami. Jednak pomimo tego, że nie są niebezpieczne i nie wyrządzają szczególnie dużych szkód, ich obecność w mieszkaniu czy domu, a także np. w ogrodzie, jest mocno uciążliwa. Nikt z nas nie lubi i nie ma ochoty znajdować mrówek w szafkach z jedzeniem, czy odganiać się od nich w czasie popołudniowej kawy na tarasie. Jeśli i Ty masz permanentny problem z mrówkami, sprawdź już teraz, jak szybko i skutecznie się ich pozbyć. Walka z mrówkami nie musi być z góry skazana na porażkę!
Mrówki w domu – dlaczego niepokoją nas ci nieproszeni goście?
Istnieje całe mnóstwo sposobów na to, jak zwalczać mrówki w mieszkaniu i domu. Jedne są mniej skuteczne, inne bardziej. Ale zanim zaczniesz stosować je na oślep, musisz poznać kilka istotnych faktów dotyczących tych owadów. Pozwolą Ci one zrozumieć, dlaczego mrówki naruszają Twoją przestrzeń i jak im to uniemożliwić. Jak mawiał chiński myśliciel Sun Zi:
Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz.
Nie da się ukryć, że coś w tym jest. Mrówki w domu są objawem, a Ty musisz odnaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy, bo jeśli będziesz walczyć z samymi objawami, efekty Twoich działań będą krótkotrwałe i niezadowalające.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że mrówki tworzą duże społeczności i bardzo szybko się rozmnażają. W związku z tym, jeśli zauważysz pojedyncze osobniki w domu i usuniesz je, nie spoczywaj na laurach, bo to prawdopodobnie dopiero początek „inwazji”!
Jeżeli mrówki pojawiają się u Ciebie w sporych ilościach, oznacza to, że w najbliższej okolicy znajduje się mrowisko. Kiedy przychodzą do Ciebie tłumnie, robią to dlatego, że poszukują pożywienia. Duża ilość wędrujących po Twoim domu mrówek może oznaczać, że znalazły do niego łatwy dostęp – pamiętaj, że nic nie dzieje się bez przyczyny.
Mrówki – jak z nimi walczyć?
Jeśli chcesz pozbyć się mrówek raz na zawsze, możesz zastosować od razu drastyczną metodę, jaką jest zniszczenie gniazda. Osiągniesz ten cel sięgając po specjalne środki chemiczne na mrówki lub np. zalewając mrowisko gorącą wodą. Oczywiście najpierw musisz odnaleźć mrowisko i upewnić się, że w okolicy nie ma kolejnych. Zadanie to czasem bywa trudne, a nawet niemożliwe do wykonania.
Możesz też sięgnąć po rozmaite domowe sposoby walki z mrówkami. Jednym z niezawodnych sposobów na mrówki w domu jest posmarowanie octem bądź sokiem z cytryny miejsc, w których pojawiają się te owady. Stworzysz wówczas swego rodzaju barierę, przez którą mrówki nie będą chciały przejść. Ponadto możesz rozsypać na drodze mrówek sól, cynamon, proszek do pieczenia, miętę lub lawendę. Jest to sposób na mrówki w domu, który ich nie zabije, ale odstraszy.
Pamiętaj o tym, że mrówki, choć dla nas uciążliwe, w przyrodzie są pożytecznymi stworzeniami. Jeżeli więc masz do nich jeszcze odrobinę cierpliwości, spróbuj je po prostu przegonić, zanim sięgniesz po profesjonalny preparat na mrówki w domu, który dokona ich całkowitej eksterminacji.
Koniecznie też ustal, którędy mrówki dostają się do domu. Jeśli są to np. niewielkie dziury w ścianie budynku, zagipsuj je. Sprawdź też, gdzie owady zdobywają pożywienie. Staraj się nie zostawiać śmieci w domu, a całą żywność przechowuj w zamykanych pojemnikach – nie ułatwiaj mrówkom zadania.
Środek na mrówki w domu – jaka jest jego cena?
Zakup wyżej wymienionych naturalnych środków na mrówki, jak sól, cytryna, ocet i tym podobne, wiąże się z niewielkim wydatkiem, w granicach kilku złotych. Profesjonalne środki chemiczne na mrówki, jak rozmaite proszki i spraye, to wydatek rzędu od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od wielkości opakowania.
Decydując się na chemiczne preparaty, zawsze należy zachować szczególną ostrożność i postępować zgodnie z instrukcją. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, jak chronić swój dom przed różnymi nieprzyjemnymi zdarzeniami, zajrzyj do artykułu „Ubezpieczenie na mieszkanie i dom – korzyści”.