Przejdź do treści

Borykasz się z pękającymi piętami? Sprawdź, jak zaradzić temu problemowi

Udostępnij:

Pękające pięty to nieestetyczna i często bolesna dolegliwość. Jest szczególnie uporczywa w okresie wiosenno-letnim, kiedy chętnie zakładamy lekkie, odsłonięte buty. Zaniedbanie tego problemu może doprowadzić do bolesnych ran, które krwawią, ropieją, a często nawet uniemożliwiają chodzenie.

Do pęknięć na stopach dochodzi wskutek niewłaściwej pielęgnacji i odwodnienia skóry. Naskórek rozrasta się i w bardzo szybkim tempie tworzy barierę ochronną, ale nie nadąża się złuszczać, co prowadzi do jego rogowacenia. 

Przyczyny pękających pięt – kiedy należy wybrać się do lekarza?

Pękające pięty nie są jedynie problemem natury estetycznej. Powstawaniu rogowaceń i pęknięć sprzyjają:

  • dieta uboga w minerały i witaminy,
  • nieodpowiednio dobrane obuwie,
  • nadwaga,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • odwodnienie,
  • predyspozycje genetyczne.

Ponadto u przyczyn popękanych pięt mogą leżeć także liczne dolegliwości chorobowe. Wśród nich wymienia się:

  • cukrzycę,
  • nadmierne pocenie się skóry,
  • zaburzenia krążenia,
  • łuszczycę,
  • choroby tarczycy. 

Diabetycy szczególnie często doświadczają problemów z piętami, ponieważ w tym miejscu ich skóra jest wrażliwa i delikatna, a ze względu na powikłania krążenia, często nie odczuwają oni bólu. Objawia się to najczęściej tak zwaną stopą cukrzycową, czyli trudno gojącymi się ranami i owrzodzeniami.

Przy niedoczynności tarczycy występują liczne zmiany skórne i nieprawidłowości związane z wydzielaniem łoju, takie jak suchość, podrażnienie i rogowacenie, szczególnie w okolicach łokci oraz pięt. Zanim przystąpimy do samoleczenia, warto zrobić podstawowe badania krwi, które wykluczą lub potwierdzą obecność potencjalnej choroby, oraz zasięgnąć porady lekarskiej. 

Zaniedbanie problemu może stać się przyczyną konsekwencji zdrowotnych. Pękające pięty nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale utrudniają, a nawet uniemożliwiają chodzenie. Szczególnie, gdy w miejscach pęknięć powstaną krwawiące, niekiedy także ropiejące rany, co może świadczyć o pojawieniu się zakażenia. W takim wypadku niezbędna może okazać się wizyta u dermatologa i długotrwałe leczenie.

Jak leczyć pękające pięty? Preparaty apteczne i domowe sposoby

Pękające pięty - leczenie domowymi sposobami


Suchym i spękanym piętom ulgę przyniosą maści z mocznikiem. Substancja ta występuje naturalnie w organizmie człowieka i utrzymuje właściwy poziom nawilżenia komórek skóry oraz zapewnia elastyczność i miękkość. Ponadto działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, łagodząco oraz silne nawilżająco.

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów z mocznikiem, które przyspieszają proces regeneracji skóry, usuwają martwe komórki, działają znieczulająco, a także chronią naskórek przed nadmiernym wysuszeniem. Część z nich może być z powodzeniem stosowana przez osoby ze skłonnościami do alergii.

Pękające piety - jak dbać?


Efekty przynosi moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół, np. szałwii, mięty, rumianku, lawendy. Innym popularnym sposobem jest użycie siemienia lnianego. Porcję nasion lnu należy zalać wrzącą wodą, a po ostudzeniu wymoczyć w niej nogi. Ważne jest, by po zabiegu nie opłukiwać stóp pod wodą, a jedynie wytrzeć je ręcznikiem, ponieważ len naturalnie zmiękczy oraz uelastyczni zrogowaciałą skórę.

Nasze babcie również miały metodę na popękane pięty. W celu łatwego i szybkiego pozbycia się zrogowaciałego naskórka stosowały kąpiel z dodatkiem soli (morskiej, jodobromowej, z Wieliczki), a następnie szorowały stopy pumeksem. To stary, sprawdzony sposób, dlatego warto go sprawdzić, zanim wydamy fortunę u kosmetyczki.

W uzyskaniu efektu pięknych, gładkich stóp niezbędna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych, szczególnie wzbogacenie diety w witaminę A. Jej źródła znajdują się w szpinaku, dyni, jarmużu, marchwi, słodkich ziemniakach. Na równi warto przyjmować witaminę E, w którą bogate są jajka, migdały, orzechy, kiełki pszenicy i oleje roślinne.

Nie obejdzie się także bez odpowiedniego nawodnienia organizmu, czyli picia co najmniej 1,5–2 litrów wody dziennie.

Warto pamiętać, że pękające pięty to nie tylko nieestetyczny defekt skóry. Nieleczone zmiany mogą przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, by, o ile to możliwe, nie dopuścić do pękania pięt. 

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).