Przejdź do treści

Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego zapalenia gardła?

Udostępnij:

Zapalenie gardła, atakujące zwłaszcza w okresie większej zachorowalności, który przypada na okres jesienno-zimowy, może występować na skutek zakażenia dwoma rodzajami drobnoustrojów chorobotwórczych: wirusami lub bakteriami. Rzadziej może być ono wynikiem działania grzybów. Bez względu jednak na przyczyny, infekcja gardła zawsze wywołuje szereg przykrych dla chorego objawów, wśród których szczególnie uciążliwy bywa ból gardła utrudniający przełykanie. Często towarzyszy mu podwyższona temperatura i ogólne złe samopoczucie. Do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby należą dzieci oraz osoby mające z nimi bezpośredni kontakt. Ze względu na charakter infekcji, może ona przybierać nieco odmienną formę i wymaga zastosowania odrębnych metod leczenia. Dowiedzmy się zatem, jak odróżnić wirusowe zapalnie gardła od tego, które wystąpiło na skutek działania bakterii.

Zapalenie gardła – przyczyny i objawy

Zapalenie gardła – przyczyny i objawy


Zapalenie gardła to bardzo często występujące schorzenie. Zazwyczaj pojawia się na skutek działania wirusów lub bakterii. Za jego rozwój odpowiadają bakterie z grupy paciorkowców oraz wirusy chorobotwórcze. Te ostatnie wywołują infekcje zdecydowanie częściej. Zakażenie następuje drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Symptomy zapalenia gardła to przede wszystkim ból o różnym stopniu natężenia, odczuwany podczas przełykania, któremu towarzyszy zaczerwienienie gardła, suchość, pieczenie i drapanie, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej gardła. W zaawansowanym stadium choroby ból gardła może przybierać na sile i pojawiać się w czasie mówienia. Pozostałe objawy uzależnione są od charakteru choroby. 
 

Zapalenie gardła – przyczyny i objawy

Wirusowe zapalenie gardła może objawiać się katarem, kaszlem, chrypą, niewielkim podwyższeniem temperatury, świądem i przekrwieniem spojówek, niekiedy także ich zapaleniem oraz bólem mięśni. Natomiast kiedy występuje bakteryjne zapalenie gardła, wówczas u pacjenta mogą pojawić się białe naloty widoczne na migdałkach lub pęcherzyki na gardle wraz ze zdecydowanie wyższą temperaturą, przekraczającą 38°C, i powiększonymi węzłami chłonnymi. W przypadku tego rodzaju infekcji ból gardła jest zdecydowanie silniejszy, za to nie występują objawy charakterystyczne dla infekcji wirusowej, takie jak wydzielina z nosa czy też dolegliwości związane ze spojówkami. Zapalenie gardła u dzieci częściej występuje jako rezultat rozwoju infekcji o podłożu bakteryjnym, niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych.

Bakteryjne czy wirusowe? Jak rozpoznać infekcje gardła?

Rodzaj infekcji gardła można właściwie rozpoznać już na podstawie samych jej objawów, inne występują w przypadku infekcji bakteryjnej, a inne w infekcji wirusowej. W celu oceny podłoża rozwoju choroby należy także ocenić wygląd gardła. W zapaleniu wirusowym błona śluzowa gardła jest zaczerwieniona i przekrwiona. Dodatkowo migdałki wydają się być rozpulchnione, a na ich zewnętrznych ściankach mogą pojawiać się niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. 

W przypadku zapalenia bakteryjnego gardło ma ciemne zabarwienie i jest obrzęknięte. Na migdałkach występuje kremowobiały nalot, a na języku szary. Jeśli objawom tym towarzyszy mocno podwyższona temperatura, wówczas można mieć pewność, że infekcję wywołały bakterie. Niekiedy, aby postawić prawidłową diagnozę, lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie posiewu z gardła lub testu na obecność paciorkowców. Właściwe rozpoznanie rodzaju infekcji jest bardzo istotne, bowiem umożliwia wdrożenie odpowiednich metod leczenia. 

Zapalenie gardła – leczenie

Zapalenie gardła – leczenie


Stan zapalny gardła zawsze wymaga leczenia. Jego charakter powinien być jednak uzależniony od przyczyny wystąpienia infekcji, która warunkuje jego przebieg. Jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym wywołanym przez wirusy, wówczas metody jego leczenia warto skoncentrować przede wszystkim na zastosowaniu leków łagodzących ból gardła i zmniejszających stopień nasilenia pozostałych symptomów. Choroba o tym podłożu zazwyczaj ustępuje samoistnie po upływie około 5–7 dni. W celu złagodzenia przykrych dolegliwości zaleca się stosowanie tabletek do ssania, które redukują ból gardła oraz środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, poprawiających ogólne samopoczucie. 

Bakteryjne zapalenia gardła bardzo często wymaga antybiotykoterapii. Istotne jest to, aby nie przerywać kuracji nawet po ustąpieniu pierwszych objawów choroby, gdyż przedwczesne zakończenie zażywania antybiotyku może skutkować szybkim nawrotem infekcji. Należy więc wybrać całą zaleconą dawkę przez wskazany przez lekarza czas.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.