Ziołowe leki uspokajające – czy rzeczywiście są skuteczne?
Ziołowe leki uspokajające pomagają w zredukowaniu stresu, rozładowują napięcie oraz pozwalają odpędzić negatywne uczucia i emocje. Leki uspokajające powinny być stosowane w ostateczności, kiedy zwykły spacer bądź słuchanie ulubionej muzyki nie pomagają. Wówczas można sięgać po specjalistyczne preparaty, które są dostępne w aptece.
Jakie zioła wykorzystuje się do produkcji tabletek na uspokojenie?
Ziołowe tabletki na uspokojenie to preparaty, w których składzie znajdują się wyciągi z surowców zielarskich. Najbardziej popularnymi surowcami stosowanymi w celu złagodzenia napięcia są m.in. liście melisy, szyszki chmielu, kwiat lawendy, dziurawiec oraz korzeń kozłka, czyli tzw. korzeń waleriany.
Kapsułki są bezpieczne, nie uzależniają oraz nie wpływają negatywnie na organizm. Są pomocne przy bezsenności i innych zaburzeniach snu. Mogą być alternatywą dla syntetycznych leków uspokajających, nie zawsze bowiem zachodzi konieczność stosowania silnych preparatów. Oto niektóre z ziół wykorzystywanych do produkcji leków.
Melisa

Cytrynowe ziele, czyli popularna melisa lekarska, ma wiele właściwości leczniczych. Nie tylko uspokaja, ale również wspomaga trawienie. Działa łagodząco i wyciszająco, minimalizując uczucie rozdrażnienia i stres. Regeneruje układ nerwowy, pomaga na bezsenność, łagodzi bóle głowy, wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację.
Szyszki chmielu

Chmiel, jak powszechnie wiadomo, stosowany jest w produkcji piwa. Jednakże posiada również wiele właściwości leczniczych, które dobrze oddziałują na osoby borykające się z problemem bezsenności i rozdrażnienia. Dobrze wpływa na nadpobudliwość oraz uczucie niepokoju.
Ważne jest jednak to, aby chmielu nie stosować równocześnie z innymi lekami syntetycznymi na uspokojenie. Nie zaleca się stosowania go przez osoby, które kierują pojazdami oraz wykonują pracę z zakresu obsługi maszyn i innych urządzeń mechanicznych.
Kwiat lawendy

Lawenda ma piękny zapach, dzięki któremu znalazła zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Działa także uspokajająco i eliminuje stres. Podobno ususzone kwiaty lawendy trzymane w woreczku wykonanym z płótna pozwalają przespać noc.
Ponadto lawenda działa kojąco na bóle głowy, migrenę czy bóle mięśni i stawów. Jej kwiat polecany jest również w przypadku dolegliwości jelitowych oraz niewydolności serca o podłożu nerwicowym.
Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w ziołolecznictwie. Ma on działanie uspokajające, skutecznie zmniejsza poziom stresu, łagodzi napięcie i uczucie niepokoju. Większość tabletek antydepresyjnych, które można nabyć bez recepty, zawiera właśnie to zioło.
Korzeń waleriany

Waleriana jest ziołem nie tylko na uspokojenie, ale również na bóle brzucha, ponieważ oprócz działania uspokajającego, wyciszającego i przeciwlękowego działa także rozkurczowo. Korzeń waleriany zmniejsza napięcie i poprawia jakość snu. W medycynie naturalnej jest również używany na wszelkie bóle głowy.
Czy tabletki na uspokojenie są bezpieczne?
Tabletki na uspokojenie na receptę mogą często uzależniać. Tabletki ziołowe rzadko wywołują skutki uboczne, ponieważ ich składnikami są wyciągi z surowców roślinnych. Są dostępne w formie tabletek, ale również syropów czy kropli.
Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku uczulenia na dany składnik leku lub wtedy, kiedy przekraczamy zalecaną dzienną dawkę.
Składnikiem tabletek na uspokojenie może być również magnez. Jego niedobór powoduje uczucie rozdrażnienia oraz trudności z zasypianiem. Oprócz jego zażywania można zaparzyć herbatę z rumianku.
Należy pamiętać, że gorsze samopoczucie i rozdrażnienie jest konsekwencją naszego niezdrowego trybu życia. Warto przypomnieć, że aktywność fizyczna i dobra dieta pomagają w utrzymaniu równowagi psychicznej.