Przejdź do treści

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?

Udostępnij:

Szczoteczka soniczna jest obecnie jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod codziennej pielęgnacji zębów. Na czym polega jej działanie i jak wypada ona w porównaniu ze szczoteczkami elektrycznymi?

Szczoteczka soniczna została wynaleziona w 1987 r. To dzieło amerykańskiego naukowca Roberta Bocka, które już w ciągu kilku kolejnych lat trafiło do masowej sprzedaży w USA i zdobyło certyfikat Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Wkrótce potem szczoteczki soniczne można było nabyć także i w innych krajach. Szczoteczka soniczna skutecznie czyści zęby, jest bardzo łatwa w stosowaniu, a jednocześnie bardzo delikatna dla dziąseł. 

Szczoteczka soniczna vs szczoteczka elektryczna

Szczoteczka soniczna vs szczoteczka elektryczna

 
Szczoteczki elektryczne wprawiają główki z włóknami w ruch rotacyjny bądź oscylacyjno-rotacyjny. Elektryczna szczoteczka daje dzięki temu o wiele lepsze wyniki w czyszczeniu zębów niż szczoteczki manualne. Jej główka porusza się z prędkością do 8000 obrotów na minutę. Taka prędkość świetnie sprawdza się przy podstawowej pielęgnacji, ale już skuteczność w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych czy usuwaniu płytki nazębnej jest w przypadku szczoteczek elektrycznych dość niska.

O wiele dokładniej czyszczą zęby i jamę ustną szczoteczki soniczne, które wykonują ponad 30 tys. ruchów wymiatająco-pulsacyjnych na minutę. Ten rodzaj ruchu szczoteczki uznawany jest przez ekspertów za najskuteczniejszy, pozwalający na usuwanie zanieczyszczeń, resztek jedzenia, a także przebarwień bez uszkadzania szkliwa czy podrażniania dziąseł. W rezultacie przebarwienia blakną, a płytka nazębna i tworzący się kamień zostają zredukowane.

Generator, w który wyposażona jest szczoteczka soniczna, wytwarza drgania o częstotliwości min. 260 Hz. Drgania te nie tylko wprawiają w ruch włókna szczoteczki, ale sięgają również dalej, na odległość do 4 mm od włókien. Tym samym wprawiają w drgania także cząsteczki zmieszanej z pastą śliny. W ten sposób tworzą się mikrobąbelki, które dokładnie czyszczą zarówno powierzchnię zębów, jak i przestrzenie międzyzębowe czy trudno dostępne miejsca w jamie ustnej. Szczoteczka soniczna bardzo skutecznie odrywa też płytkę nazębną: usuwa jej około 6 razy więcej niż szczoteczki manualne.

Jak używać szczoteczki sonicznej?

Jak używać szczoteczki sonicznej?

 
Szczoteczki soniczne są bardzo łatwe w użyciu. Mycie zębów przy pomocy takiej szczoteczki nie wymaga dociskania główki do zębów i dziąseł – wystarczy przesuwanie jej po zębach oraz zatrzymywanie się nad ich powierzchnią oraz bocznymi krawędziami. Wytwarzane przez szczoteczkę drgania na tyle skutecznie czyszczą zęby, że nie zachodzi potrzeba wykonywania tradycyjnych ruchów, do których jesteśmy przyzwyczajeni podczas mycia zębów.

Wiele szczoteczek sonicznych ma kilka trybów użytkowania. Najczęściej spotkać można tryby: tradycyjny o dużej sile nacisku, delikatny oraz pulsacyjny, przy którym jednocześnie czyścimy zęby i wykonujemy masaż dziąseł. Niektóre urządzenia są także wyposażone w dodatkowe tryby, np. wybielania zębów.

Soniczne szczoteczki do zębów są na tyle delikatne i bezpieczne, że mogą ich używać zarówno dzieci, jak i osoby borykające się z chorobami przyzębia, jak paradontoza czy krwawienie dziąseł. Są delikatniejsze dla dziąseł niż elektryczne szczoteczki do zębów, a także niż szczoteczki manualne. Nie powodują obniżania się linii dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych.

Dodatkową zaletą jest szybkość usuwania płytki nazębnej, resztek pokarmu i zanieczyszczeń: dzięki temu sonicznej szczoteczki do zębów mogą używać m.in. dzieci, które rzadko kiedy potrafią dotrwać do drugiej czy trzeciej minuty czyszczenia. Nawet krótkie mycie szczotką soniczną jest efektywne.

Szczoteczki sonicznej może używać każdy: osoby cierpiące na nadwrażliwość, borykające się z chorobami dziąseł, a także noszące aparat ortodontyczny. Szczoteczka soniczna pozwoli w ich przypadku na dokładne wyczyszczenie trudno dostępnych zakamarków.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.