Przejdź do treści

Biokominek – jak działa ekologiczny kominek?

Udostępnij:

Technologia jest naszym wielkim sojusznikiem w odtwarzaniu doświadczeń wymagających szczególnych okoliczności. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy powtarzać je we wnętrzach naszych mieszkań. Kiedyś do urządzenia grilla potrzebny był ogród lub chociaż działka. Dziś potrawy na grillu elektrycznym możemy przyrządzić wszędzie, gdzie tylko mamy na to ochotę.

Podobnie rzecz ma się z kominkami - kiedyś dostępnymi dla właścicieli domów, dziś osiągalnymi nawet w kawalerce. Skąd ta zmiana? Tradycyjne kominki można zastąpić nowoczesnymi biokominkami. Mają dużo więcej zalet!

Czym są biokominki?

Biokominki z wyglądu i działania przypominają niekiedy tradycyjne kominki, choć mogą przybrać też bardziej wymyślne czy futurystyczne formy. Są urządzeniami, w obrębie których zachodzi spalanie biopaliwa, co daje widoczny płomień oraz ciepło.

Biopaliwo wyprodukowane jest na bazie alkoholu etylowego, czasem wzbogacane o substancje zmieniające kolor płomienia (np. na czerwony bądź niebieski), ogólnie jednak – przyjazne środowisku, nie wytwarzające zanieczyszczeń w procesie spalania. Z tych powodów biokominki bywają też nazywane eko kominkami albo kominkami ekologicznymi.

Biokominki nie emitują zapachów ani dymu. Nie wymagają żadnych instalacji  czy kominów. Można je postawić lub powiesić w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego gabaryty.

Istnieją trzy podstawowe typy biokominków różniące się między sobą sposobem montażu i mobilnością: biokominki do zabudowy wnękowej (najbardziej przypominające kominki tradycyjne), biokominki wiszące oraz wolnostojące (najbardziej mobilne).

Wady i zalety biokominka

Wady i zalety biokominka
Biokominek wolnostojący


Podstawową zaletą biokominka jest jego uniwersalność. Ponieważ nie wymaga żadnych kominów ani innych instalacji, może stanąć lub zawisnąć praktycznie w każdym pomieszczeniu: w domu czy w bloku, w dużym salonie czy małym pokoju.

Biokominki nie nadają się jedynie do pomieszczeń całkowicie szczelnych, takich w których nie ma wentylacji czy okien, które można uchylić. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze – ogień w biokominkach (jak każdy ogień), by płonąć, potrzebuje tlenu; po drugie – w procesie spalania biopaliwa powstaje niewielka ilość dwutlenku węgla (porównywalna do wydychanego przez dorosłą osobę w tym samym czasie), który w takich ilościach nie jest szkodliwy dla nikogo, jednak w niewietrzonym pomieszczeniu może się gromadzić. Zwykła wentylacja lub uchylone okna od czasu do czasu doskonale sobie z tym poradzą.

Często poruszaną i nieco dyskusyjną kwestią jest to, czy biokominek daje ciepło. Zależy to od jego konstrukcji i materiałów, które zostały użyte do jego obudowy. W trakcie spalania ciepło wytwarza się w sposób naturalny, jednak potrzeba pewnych materiałów, które mogłyby je zakumulować.

Jeśli wybierzemy biokominek, w budowie którego zastosowano materiały nie magazynujące ciepła, np. szkło hartowane, wtedy możemy dokupić akcesoria, jak kamienie czy ceramiczne kłody, które rozwiążą ten problem. Biokominek nie sprawdzi się jednak w roli głównego źródła ciepła w porze zimowej. Nadaje się za to jako jego dodatkowe źródło w chłodne wieczory.

Zaletą biokominków wolnostojących jest ich mobilność. Można je przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego, albo schować, jeśli nie są akurat używane. Ekologiczne kominki mogą być też używane we wszystkich rodzajach pomieszczeń: w pokojach, w łazience a nawet na tarasie czy balkonie.

O czym należy pamiętać przy montażu biokominka

Biokominek
Biokominek wolnostojący


Montaż biokominka zależy od jego typu. Biokominków wolnostojących w ogóle się nie montuje i można je postawić na stoliku czy podłodze. Większość z nich posiada ochronę w postaci szyb ze szkła hartowanego, które minimalizują niebezpieczeństwo pożaru czy oparzeń.

Biokominki do zabudowy ściennej oraz wiszące powinny być montowane przy ścianach mających odpowiednią termoizolację, by wysoka temperatura nie działała na nią negatywnie. Dla bezpieczeństwa należy też zachować odległość pół metra pomiędzy biokominkiem a innymi elementami wyposażenia mieszkania, jeśli są wykonane z materiałów palnych.

Ogólnie rzecz biorąc montaż biokominków nie jest uciążliwy ani trudny. Pod tym względem znacznie wyprzedzają swoich starszych, tradycyjnych kuzynów.

Cena biokominka

Biokominki znajdziemy w różnych cenach. Najtańsze – małe biokominki wolnostojące wykonane w większości ze szkła – znajdziemy już za ok. 200 zł. W kwocie niewiele wyższej znajdziemy też najprostsze modele kominków wiszących. Za kominki portalowe (wolnostojące, wyglądem przypominające jednak tradycyjne kominki) oraz kominki narożne (do zabudowy) zapłacimy od 1000 złotych. Ceny rosną wraz z wielkością i ozdobnością każdego z typów biokominka. Zwykle górna granica wynosi około 2000–2500 zł, lecz niektóre specjalne modele potrafią przekroczyć i 5000 zł.

W przypadku biokominków należy mieć na uwadze także koszty eksploatacji - biopaliwo nie jest tanie, a spala się stosunkowo szybko. W zależności od jakości paliwa oraz od intensywności płomienia, godzina eksploatacji biokominka może nas kosztować od 5 do 10 zł.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.