Przejdź do treści

Jak dobierać oprawki okularów do kształtu twarzy?

Udostępnij:

Dla wielu osób okulary nie tylko poprawiają wzrok i jakość widzenia, ale są też elementem wizerunku. Dlatego wybór odpowiednich oprawek, dopasowanych do kształtu twarzy i stylu, jaki sobą reprezentujemy, jest istotny. Jak zatem znaleźć właściwe oprawki okularów, które rzeczywiście będą do nas pasowały?

Jak dopasować oprawki okularów do kształtu twarzy?

Jak dopasować oprawki okularów do kształtu twarzy?


Zależność pomiędzy kształtem twarzy a wyglądem oprawek jest jednym z najistotniejszych czynników, które powinniśmy uwzględnić podczas ich zakupu, dlatego warto też nauczyć się rozpoznawać kształt twarzy.

Analizując charakterystyczne elementy poszczególnych typów twarzy, wyróżniono sześć rodzajów: twarz okrągła, owalna, trójkątna w kształcie serca, w kształcie diamentu, kwadratowa i podłużna. Ich właściwe rozpoznanie pomaga dopasować oprawki okularów, a ponadto umożliwia wykonanie odpowiedniego makijażu podkreślającego walory twarzy czy dobór najkorzystniejszej fryzury. Aby dopasować swoją twarz do właściwego wzorca, należy poznać charakterystyczne cechy każdego z wymienionych rodzajów. 

Zacznijmy od twarzy okrągłej, która jest najłatwiejsza do rozpoznania. To, co ją wyróżnia to szerokość prawie równa długości twarzy (przez co sprawia ona wrażenie pełnej) oraz delikatnie zaznaczona linia żuchwy. Jakie okulary do okrągłej twarzy będą najlepsze? Oprawki powinny optycznie wysmuklać i wydłużać rysy. Idealną propozycją będą więc oprawki prostokątne, z wyraźnie zaznaczonymi ostrymi kantami. Powinny być też wąskie, by nie zasłaniać kości policzkowych. Zewnętrzne krawędzie oprawek mogą być uniesione do góry. Najlepiej sięgać po modele utrzymane w ciemnej tonacji kolorystycznej, z grubymi zausznikami. 

W twarzy owalnej jej długość znacznie przewyższa szerokość. Linia brody, podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, pozostaje lekko zaznaczona. Przy twarzy owalnej najlepiej prezentują się oprawki z delikatnie zaokrągloną dolną częścią, których górne krawędzie unoszą się ku górze. Zasadniczo jednak do tego kształtu twarzy pasują praktycznie każde oprawki, w związku z czym ich posiadaczom najłatwiej jest wybrać właściwy model. Ważne, by okulary były proporcjonalne względem twarzy, czyli ani zbyt małe, ani zbyt obszerne.

Twarz trójkątna wyglądem przypomina serce. Jej górna część jest zdecydowanie szersza niż dolna, z wyraźnie zaznaczonym, spiczastym podbródkiem. W jej przypadku oprawki powinny poprzez swoją formę przywracać twarzy optyczną równowagę, odciągając uwagę od mocno zarysowanej górnej części. W związku z tym najlepiej sprawdzą się delikatne okulary, cienkie, o łagodnym zarysie, pozbawione wyraźnych krawędzi. Powinny być jak najmniej widoczne, dlatego warto sięgać po modele w jasnych, neutralnych odcieniach. 

Twarz diamentowa swoim wyglądem bardzo przypomina twarz w kształcie serca, z tą tylko różnicą, że górna część twarzy lekko zwęża się ku górze. Najszerszą linią jest linia przebiegająca przez policzki – osoby o twarzy diamentowej zazwyczaj mają wydatnie zaznaczone kości policzkowe. Zadaniem dobrych oprawek jest tutaj wyrównanie dysproporcji twarzy. Mogą mieć one dowolny kształt, aczkolwiek nie powinny być zbyt mocno okrągłe lub kwadratowe. Najlepiej prezentują się modele o niewidocznej dolnej części, pozbawione ostrych krawędzi. 

Twarz kwadratowa wyróżnia się mocno uwidocznionymi rysami, zwłaszcza w okolicy żuchwy. Głównym zadaniem oprawek jest więc ich złagodzenie. Osoby posiadające ten typ twarzy powinny wybierać modele okrągłe lub owalne, najlepiej w intensywnych odcieniach. Mostek oprawek może być umieszczony wysoko. Same oprawki powinny być szersze niż kości policzkowe. 
 

Jak dopasować oprawki okularów do kształtu twarzy?


Przy podłużnym kształcie twarzy linia jej długości jest zdecydowanie większa niż linia szerokości, co sprawia, że jej proporcje zostają zaburzone. Zadaniem oprawek jest ich optyczne wyrównanie. W tym przypadku doskonale sprawdzają się oprawki typu oversize, okulary w grubych oprawkach z lekko zakrzywionymi bokami. Powinny być jak największe. Mogą też posiadać zdobienia. 

Oprawki okularów – ile kosztują?

Ceny oprawek okularów są mocno zróżnicowane. Ich wartość uzależniona jest przede wszystkim od marki modelu. Wpływ na nią ma również wygląd oprawek - modne oprawki są zazwyczaj droższe od klasycznych modeli, podobnie jak te, które zostały zaprojektowane przez najbardziej rozpoznawalnych kreatorów mody. Cena oprawek okularów może wahać się w granicach od 100–200 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Dobrym wyjściem jest zakup oprawek podczas sezonowych wyprzedaży. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: „Szał wyprzedaży - co warto kupić, by zaoszczędzić?"

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.