Przejdź do treści

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez cały rok?

Udostępnij:

Storczyk, nazywany też orchideą, to w ostatnich latach jeden z najczęściej spotykanych w polskich domach kwiatów doniczkowych. Uprawa storczyków nie należy do najłatwiejszych – to wymagające rośliny, które do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednich warunków. Co ciekawe, mogą kwitnąć niemal bez przerwy, jeśli zaaranżujesz im sprzyjające środowisko. Jak dbać o storczyki, by kwitły cały rok?

Jak dbać o storczyka? Podstawowe informacje

By odpowiednio zatroszczyć się o storczyka, musisz wiedzieć, jaki gatunek reprezentuje. Orchidee to jedna z najliczniejszych rodzin w grupie roślin – należy do niej aż 25 tysięcy gatunków. Kupując storczyka – czy to dla siebie, czy na prezent – koniecznie dopytaj z jaką odmianą masz do czynienia. Każda z nich wymaga od hodowcy czegoś innego. Co więcej, jak mało która roślina, storczyk okazuje się prawdziwym indywidualistą. Każdy okaz inaczej reaguje na pewne specyficzne warunki – jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak dbać o storczyka, przede wszystkim… obserwuj tego, który znalazł się w Twoim domu.

Jak dbać o storczyki doniczkowe?

Mimo wszystko, istnieją pewne zasady, które można zastosować do większości orchidei, które uprawiamy w domach. Jeśli chcesz, by Twój storczyk stał się prawdziwą ozdobą domu, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Nie kupuj chorych storczyków. Dokładnie obejrzyj egzemplarz, który zamierzasz zabrać ze sobą do domu czy wręczyć komuś jako prezent. Nie powinien on mieć żadnych przebarwień ani plam na liściach. Korzenie zdrowego storczyka są zawsze jędrne i silne. Ważne też, by pąki i kwiaty nie były zwiędnięte – to oznaka zaniedbań i przesuszenia rośliny.

  • Zapewnij odpowiednie podłoże. Czy wiesz, dlaczego storczyki sprzedaje się w przezroczystych doniczkach? Ich korzenie zawierają chlorofil i są zdolne do fotosyntezy, potrzebują więc dostępu do światła. Nie będą rosły w ziemi, ale nie można zaniedbać kwestii dobrego podłoża. Najlepsza okazuje się mieszanka keramzytu, torfu i kory – przepuszcza powietrze i pozwala korzeniom oddychać. Uwaga! Jeśli chcesz, żeby Twój storczyk kwitł długo i obficie, pod żadnym pozorem nie przesadzaj go wtedy, gdy kwitnie. Bardzo tego nie lubi.

  • Wybierz odpowiednie stanowisko. Ustawiając storczyki w domu pamiętaj, że do idealnego rozwoju potrzebują one dość dużych ilości światła o niewielkim natężeniu (najlepsze będzie światło rozproszone). Storczyk będzie czuł się dobrze na parapecie okna, które wychodzi na wschód. W lecie, gdy promienie słoneczne są znacznie silniejsze, tymczasowo przestaw go w głąb pokoju.

  • Zadbaj o wilgotność powietrza. Każdy ogrodnik, zapytany, jak dbać o storczyki, odpowie, że bez wysokiej wilgotności powietrza Twoja roślina nie rozwinie się prawidłowo. Stopień nawilżenia powietrza zależy od posiadanej przez Ciebie odmiany orchidei. Sprawdź, czego potrzebuje Twój okaz i zdecyduj, czy lepiej postawić go w sąsiedztwie nawilżacza powietrza, czy uprawiać w dużym szklanym pojemniku, zapewniającym stałe utrzymanie środowiska wilgotnego.

  • Podlewaj według określonych zasad. Storczyk to naprawdę wyjątkowa roślina – wymaga więc równie wyjątkowego traktowania, jeśli chodzi o podlewanie. Nie trzeba podlewać go często, ale za to oczekuje obfitej kąpieli. Najlepsze efekty uzyskasz podlewając storczyka w odstępach 7–10 dni pod prysznicem. Obficie podlej roślinę letnią wodą i upewnij się, że jej nadmiar wyciekł z doniczki. W przeciwnym razie korzenie będą moczyły się zbyt długo i mogą utracić siłę, a nawet zgnić.

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez cały rok?


Uprawa storczyków doniczkowych okazuje się więc nie tyle kosztowna, co po prostu czasochłonna. Nieco inaczej jest w przypadku storczyków ogrodowych, o jeszcze większych wymaganiach. Interesują Cię gatunki ogrodowe storczyków i chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje ich uprawa?

Przeczytaj artykuł „Projekt aranżacji ogrodu - kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?” by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).