Przejdź do treści

Jak dbać o rozwój inteligencji dziecka

Udostępnij:

Dziecko jest największym skarbem każdego rodzica. To zupełnie naturalne, że pragniesz dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze. Jedną z najistotniejszych kwestii jest prawidłowy rozwój dziecka – zarówno ten fizyczny, psychiczny, jak również emocjonalny. Im lepiej zadbasz o wszystkie te obszary, tym większe szanse Twoje dziecko ma na szczęśliwą przyszłość. Jako że jest to temat bardzo obszerny, skupimy się na takim zagadnieniu jak rozwój intelektualny. Już teraz dowiedz się, jak stymulować intelektualny rozwój dziecka, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich błędów nie popełniać. 

Kiedy jest najlepszy czas na rozwijanie inteligencji dziecka?

Choć może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, rozwój umysłowy dziecka trwa od jego narodzin, a wielu specjalistów uważa, że zaczyna się już w łonie matki. Szczególnie w pierwszych latach życia umysł malucha chłonie wszystkie informacje, dlatego z całą pewnością warto maksymalnie wykorzystać ten okres. Jeżeli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój intelektualny dziecka, nie wahaj się i zacznij nad tym pracować już od momentu jego narodzin. Tylko jak rozwinąć inteligencję? Jest to łatwiejsze, niż myślisz.

Jak rozwijać inteligencję dziecka?

Jak dbać o rozwój inteligencji dziecka?


Rozwój niemowlaka różni się od rozwoju dziecka rocznego, pięcio- czy dziesięcioletniego. Nie czekaj jednak na to, aż dziecko zacznie chodzić, mówić i w sposób zupełnie świadomy się z Tobą porozumiewać. Jak wspierać rozwój niemowlaka? Poprzez działania pozornie nieistotne.

Ciągłe mówienie do maluszka, czytanie mu bajek (nawet gdy jest niemowlęciem!), wszelkie zabawy paluszkowe (typu idzie rak czy sroczka kaszkę), pokazywanie mu rozmaitych kształtów, kolorów, faktur – wszystko to, choć z pozoru jest tylko dobrą zabawą, ma na celu umocnienie więzi emocjonalnej i buduje inteligencję dziecka. Bardzo istotną rolę odgrywają także zabawy z lusterkiem i takie czynności jak np. włączanie i wyłączanie światła, odkręcanie i zakręcanie wody – mogą się one wydawać na pierwszy rzut oka mało angażujące i niezbyt twórcze, jednak właśnie w ten sposób dziecko zaczyna dostrzegać związek pomiędzy przyczyną i skutkiem. 

Naturalnie musisz pamiętać o tym, że dziecko szybko rośnie, dlatego wciąż potrzebuje nowych bodźców. Musisz nadążać za maluchem, bacznie go obserwować, aby szybko i bezbłędnie odgadywać, jakie zabawy rozwijające inteligencję na danym etapie są dla niego najlepsze. Jest dużo zabawek interaktywnych, ale nie trzeba kupować ich wszystkich, bo do stworzenia dobrej i rozwijającej zabawy wystarczy tak naprawdę odrobina wyobraźni. Najważniejszym „składnikiem” jesteś Ty i Twoja kreatywność! Jeśli poświęcisz dziecku wystarczającą ilość uwagi i czasu, nie będzie ono potrzebowało zaawansowanych technicznie akcesoriów.

W jaki sposób uczyć kilkulatka otaczającej rzeczywistości?

Warto przede wszystkim wykorzystać olbrzymie zasoby energii, którymi dysponuje dziecko, i spożytkować ją w twórczy sposób podczas wykonywania codziennych czynności. W wieku 3–5 lat znacznie wzrasta samodzielność malucha. Nie ingeruj więc zbytnio w jego aktywność, ale w sposób przemyślany i dość dyskretnie dotrzymuj mu towarzystwa. Śmieszny wierszyk lub rymowanka sprawią, że pociecha w mig opanuje wiązanie sznurówek. Już trzylatka można też powoli uczyć posługiwania się sztućcami, a podczas ubierania czy zapinania guzików urządzić mały wyścig. Ogromną frajdę sprawia również wspólne gotowanie czy prace porządkowe. Czynnościom tym mogą towarzyszyć proste piosenki, jak również układy taneczne wspomagające koordynację ruchową. 

Uczmy dziecko w sposób, który jest dla niego naturalny, wówczas taka lekcja przynosi najlepsze i najtrwalsze efekty. Zamiast mówić, tłumaczyć, wyjaśniać – umożliwiaj mu doświadczanie rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Pozwól nowe rzeczy dotykać, wąchać, jeśli to możliwe także posmakować. W ten sposób poznaje ono nie tylko nowe smaki, ale również kolory, faktury czy temperaturę. Nie zapominaj też o odpowiedniej diecie. W okresie szybkiego wzrostu i rozwoju mózgu zadbaj o optymalną dawkę kwasów tłuszczowych, które wspomagają rozwój zdolności językowych, poznawczych i zapamiętywanie. Ważna jest też regularność spożywania posiłków. Kiedy przerwy są dłuższe niż 3-4 godziny, u naszego malucha zaczyna spadać wydolność fizyczna oraz umysłowa.

Ile kosztuje inwestycja w rozwój dziecka?

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, z jakich środków dydaktycznych zamierzasz korzystać. W początkowym etapie z powodzeniem możesz wykorzystać po prostu swoją obecność i rzeczy, które masz w domu. Koszt zakupu dobrych książeczek edukacyjnych dla dzieci mieści się w przedziale już od 5 do 40 zł. Różnego rodzaju zabawki edukacyjne możesz natomiast nabyć (w zależności od producenta, rodzaju, wielkości zabawki i funkcji, jakie posiada) średnio w cenie od 10 do nawet 300 zł i więcej. 

Farby, bloki rysunkowe i techniczne, kredki itp. kupisz w cenie kilku złotych za opakowanie/sztukę. Jeżeli natomiast chcesz wiedzieć, ile kosztują dodatkowe, profesjonalne zajęcia dla dziecka, jak np. lekcje języka obcego, plastyki czy muzyki, które w równym stopniu będą rozwijać talent Twojego dziecka, koniecznie zapoznaj się z artykułem Zajęcia dodatkowe dla dzieci – inwestycja w przyszłość czy zbędny wydatek?"

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).