Samodzielna budowa pergoli – jak wykonać ją krok po kroku?
Pergola, nazywana również altaną, to konstrukcja wykonana najczęściej z drewna. W gorące dni zapewnia cień, a jesienią chroni przed deszczem. Samodzielna budowa takiego obiektu wymaga czasu i pracy, ale jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie od kupna gotowej konstrukcji.
Pergola była znana już w średniowieczu. Przez następne lata przybierała ona różne formy – konstrukcje były lekkie, drewniane i proste, ale również masywne i marmurowe. Obecnie altana jest lekką konstrukcją i nie są konieczne betonowe fundamenty. Pergola może służyć jako podpora dla roślin czy dodatkowych materiałów osłonowych.
Zbudowana jest z dwóch rzędów słupków, a także kratownic lub belek, które podtrzymują pnące się rośliny. Powinna być wykonana z drewna zaimpregnowanego, które można nabyć w specjalnych sklepach ogrodniczych. Wykonanie pergoli samodzielnie to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają zmysł konstruktorski.
Jak przygotować się do budowania?
Przed przystąpieniem do budowania należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia: wiertarka, młotek, śrubokręt, poziomica czy szlifierka. Bardzo ważnym narzędziem jest również ścisk stolarski. Służy on do unieruchomienia danego elementu i ułatwia wiercenie czy cięcie. Stabilność i precyzja dają pewność, że cała konstrukcja pergoli będzie wytrzymała. Najważniejsze jednak są listwy, słupki, kratownice oraz środki impregnujące.
Zakup poszczególnych elementów umożliwi decyzja o wymiarach pergoli, czyli jej wysokości, głębokości, a także szerokości. Drewniane elementy należy zaimpregnować odpowiednio wcześniej, aby można było je bez problemu połączyć.
Budowa pergoli krok po kroku
Budowę rozpoczynamy od wyznaczenia miejsca, w którym ma się znaleźć konstrukcja pergoli, a także jej dokładnego środka. Określamy też miejsce, w którym znajdą się boczne ścianki altany. W miejscach tych umieszczamy kotwy, czyli element mocujący. Następnie poziomujemy je i wbijamy młotkiem w ten sposób, aby szpikulec znalazł się głęboko w gruncie. W kotwach osadzamy słupy, a następnie, korzystając z wkrętów, łączymy elementy ścianek bocznych. Gdy wszystkie ścianki boczne są stabilne, dalszym krokiem jest przystąpienie do łączenia elementów zadaszenia pergoli.
Ostatni etap to nałożenie dachu na ścianki boczne. Następnie należy je dokładnie przymocować. Jeżeli widzimy, że niektóre elementy są za długie, możemy dociąć je za pomocą szlifierki.
W tym momencie pozostaje już tylko dekoracja. Drewno w połączeniu z oplatającymi je roślinami stworzy romantyczny klimat i będzie przyciągało uwagę, a także zachęcało do odpoczynku. W altanie mogą znaleźć się dodatki takie jak poduchy czy wiklinowe fotele. Stworzą one przyjemny nastrój i dodadzą łagodności.
Czym obsadzić pergolę?
Dekorując pergolę pnączami, warto wybrać takie, które nie zarosną budowli, lecz stworzą lekką osłonę i romantyczny klimat. Jedną z najbardziej popularnych odmian pnączy jest powojnik wielokwiatowy, nazywany również clematisem. Dalej możemy wymienić wiciokrzew japoński, czyli długowieczne, ciemnozielone pnącze, które upiększają białe kwiaty.
Uwagę będą także przyciągać róże pnące, zwane inaczej różami czepnymi. Roślina ta jest ozdobą ogrodu, gdyż obficie kwitnie i pięknie pachnie. Istnieje wiele odmian, dlatego w zależności od indywidualnych preferencji możemy wybrać kwiaty koloru blado- lub ciemnoróżowego czy też kwiaty koloru złota.
Jeżeli wolimy bardziej wyraziste kolory, można postawić na wiciokrzew Browna. Dzięki owocom o barwie pomarańczowej, a także miedzianym lub pomarańczowym kwiatom pełni funkcję dekoracyjną od końca czerwca do września.
Drewniana pergola porządkuje przestrzeń ogrodu oraz służy jako miejsce relaksu. Nie jest wyłącznie elementem dekoracyjnym – w upalne dni można znaleźć w niej schronienie, a jesienią schować się przed deszczem. Samodzielna budowa pergoli może przynieść wiele frajdy osobie, która ma zmysł konstruktorski. Kupno gotowej konstrukcji jest o wiele droższe niż zbudowanie jej własnoręcznie.
Inne pomysły na tani ogród znajdują się w artykule o urządzeniu ogrodu.