Indywidualny plan diety - dlaczego warto? Ile kosztuje współpraca z dietetykiem?
Trudno znaleźć osobę, która choć raz w życiu nie próbowała stosować diety. Każdy ma takie momenty, kiedy chce zrzucić kilka zbędnych kilogramów lub po prostu musi stosować dietę na skutek różnych dolegliwości. Dziś jednak, kiedy nadwaga i otyłość stały się w zasadzie chorobami cywilizacyjnymi, kiedy ci, którzy chcą być fit wymagają specjalnego żywienia, nie wystarcza już stosowanie diety według własnego pomysłu. Potrzebny jest profesjonalny, indywidualny plan dietetyczny.
Wielokrotnie słyszy się, że współpraca z dietetykiem to strata czasu i pieniędzy, bo przecież Internet to kopalnia wiedzy i pomysłów. To mnóstwo osób, które udzielają porad w mediach społecznościowych, to gotowe plany żywieniowe, które można znaleźć na wielu stronach internetowych. Ba… są nawet gotowe, opracowane przez „kogoś tam” diety, które inni z powodzeniem sprzedają i zarabiają na tym krocie. Pojawia się jednak pytanie, jaka jest efektywność tych wszystkich działań? W Internecie jest najwięcej diet, które można stosować i stosować, a efektów jak nie ma, tak nie będzie. To skutek tego, że niemal każdemu wydaje się, że może być dietetykiem.
Indywidualny plan diety
Najważniejsze jest to, aby zrozumieć, co oznacza indywidualny plan diety. To nigdy nie jest gotowy jadłospis, w którym rozpisane są posiłki i według niego odżywia się sto osób, bo tylu ludzi postanowiło spróbować. Plan diety układany jest w zależności od indywidualnego celu żywieniowego, zapotrzebowania kalorycznego oraz upodobań, bo nawet najbardziej skuteczna dieta, jeśli nie będzie smakować, to nie przyniesie zamierzonych rezultatów.
Zupełnie inna dieta musi zostać opracowana dla osoby z dużą otyłością, a inna dla osoby, która walczy tylko z nadwagą. Inne plany żywieniowe muszą być opracowane dla osób, które codziennie poddają się dużemu wysiłkowi fizycznemu, a inne dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Wreszcie, inaczej wygląda plan diety opracowany dla mężczyzny, a inaczej ten przygotowany dla kobiety. Nie powinno więc dziwić stwierdzenie, że dobry plan żywieniowy jest w stanie przygotować tylko dietetyk, który posiada odpowiednie wykształcenie i praktykę w tym obszarze. Domorośli znawcy tego tematu, swoimi radami mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego warto podejmować współpracę z prawdziwymi specjalistami.
Co da Ci współpraca z dobrym dietetykiem?
W czasie pierwszej wizyty, dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad na temat zdrowia, trybu życia i nawyków żywieniowych pacjenta. Razem ustalają priorytety i cele zmiany stylu żywienia. Najczęściej już na pierwszym spotkaniu otrzymasz plan diety, dostosowany tylko do Ciebie. To jednak będą wstępne wskazówki, które przy kolejnych wizytach będą korygowane, w zależności od tego jak będzie reagować Twój organizm.
Dietetyk zapewnia także wsparcie swoim pacjentom, bo jak wiadomo zmiana stylu i nawyków żywieniowych nie jest łatwa. Z tych właśnie powodów dietetyk musi być po części psychologiem, ale też powinien posiadać pewne umiejętności coachingowe, które pomogą mu motywować pacjenta do dalszego wysiłku.
Współpraca z dietetykiem – koszty
Pierwsza konsultacja dietetyczna to na ogół koszt około 100 złotych. Do pierwszej wizyty warto przygotować się wcześniej, spisując przez tydzień wszystko, co zjedliśmy i wypiliśmy. To bardzo ułatwi wychwycenie błędów żywieniowych, które bardzo często popełniane są kompletnie nieświadomie. Kolejne, kontrolne konsultacje kosztują zwykle 70–80 złotych i są konieczne do śledzenia postępów pacjenta. Osobno płaci się też za przygotowanie planu żywieniowego i jest to zwykle koszt kilkuset złotych.
Podliczając wszystkie wydatki, wychodzi całkiem spora sumka, ale warto ponieść ten wydatek, poprawić swoją sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy i w ten sposób zadbać o własne zdrowie. Jeśli kwota przekracza jednorazowe możliwości finansowe, warto wykorzystać szybką i prostą pożyczkę z Wonga i zacząć dbać o siebie już dzisiaj.