Przejdź do treści

Jak założyć i prowadzić blog podróżniczy, kulinarny czy modowy? Sprawdzamy!

Udostępnij:

Bloga może prowadzić każdy z nas. Najważniejsze jest to, aby prowadzić go na temat, na który potrafimy się wypowiedzieć i zachęcić innych do czytania naszych treści. Wtedy może się on stać medium, do którego inni często będą zaglądać, aby się czegoś dowiedzieć bądź poznać twoją opinię w danym temacie.

Jak zacząć prowadzić bloga?

Aby blog dobrze prosperował, musimy wiedzieć, o czym chcemy pisać i mieć na to pomysł. Najlepiej, aby wpisy dodawane były regularnie. Musimy też stworzyć własny, indywidualny styl, który będzie kojarzony wyłącznie z nami. A przede wszystkim postawić sobie cel i odpowiedzieć na pytanie czy chcemy tworzyć treści bez nastawienia na zyski czy też blog ma stanowić nasze źródło utrzymania czy dochodu.

Darmowe platformy czy własna domena?

Meżczyzna z laptopem na tle krajobrazu

Aby prowadzić bloga, nie trzeba znać HTML-a czy innych języków projektowania stron. Istnieją darmowe platformy, które umożliwiają założenie bloga. Jeżeli zatem nie mamy funduszy, aby prowadzić bloga na własnym serwerze, a także pod własną domeną, możemy skorzystać ze stron takich jak wordpress.com czy blogspot.com.

Warto jednak wiedzieć, że wybierając serwisy tego typu, jesteśmy mocno ograniczeni, jeżeli chodzi o wygląd czy przyszłą rozbudowę bloga. Trzeba się liczyć z tym, że instalacja wtyczek (dodatkowego modułu do programu komputerowego, który rozszerza możliwości produktu wyjściowego) obciąża stronę, dlatego warto zainstalować tylko niezbędne. Zagadnienie to jest istotne ze względu na to, że większość blogerów nastawia się na zdobycie wysokich pozycji w rankingu.

Każdy zdeterminowany twórca prędzej czy później będzie chciał, aby jego treści były popularne. Świadomość oddziaływania na szerokie grono odbiorców jest motywująca. Dobrze byłoby zapoznać się z zasadami SEO, czyli Search Engine Optimization, których zastosowanie zwiększy atrakcyjność publikowanych artykułów. Należy jednak pamiętać, że blogi na darmowych platformach do tego przeznaczonych zdecydowanie wolniej pozycjonują się w wyszukiwarce.

Jeśli nastawiasz się z na zysk z prowadzenia bloga, lepszym rozwiązaniem będzie domena wraz z hostingiem. Zapewni autonomię i wolność w tworzeniu treści. Najpopularniejszym systemem, na którym można zbudować profesjonalnego bloga jest wordpress.org.

Jest to sprawdzona technologia, która daje wiele możliwości, takich jak: rozbudowa pod względem funkcjonalnym, wizualnym, system zarządzania treścią, edycja z poziomu CMS, dostęp do tysięcy różnorodnych motywów i licznych wtyczek, które w pełni umożliwią tworzenie nowych treści, szybka optymalizacja z wykorzystaniem wtyczek SEO, równie szybkie uruchomienie reklam Google AdSense.

Trzeba jednak wiedzieć, że uważny czytelnik wyczuje, czy treści pisane są wyłącznie dla pieniędzy, czy są pełne pasji i chęci podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniami. Nie należy więc przesadzać z reklamami, gdyż może to szybko zniechęcić odwiedzających.

Jak pokazać swojego bloga światu?

Każdy wie, że promocja swoich treści jest kluczem do sukcesu. Można założyć bloga na platformie specjalnie do tego przeznaczonej albo postawić na social media. Facebook czy Instagram to jedne z najbardziej popularnych stron internetowych. Na Facebooku można wysłać zaproszenia do wszystkich znajomych z prośbą o polubienie naszej nowej strony. Na dotarcie do większego grona odbiorców pozwoli również komentowanie wpisów innych blogerów.

Instagram to dobre miejsce na blog kulinarny czy blog podróżniczy, gdyż strona ta opiera się głównie na publikowaniu zdjęć. Jest więc mnóstwo możliwości, które ułatwią zdobycie rozgłosu.

Inną ważną kwestią jest cykliczność. Poprzez regularne czytanie twoich wpisów czytelnicy będą z tobą bardziej związani i będą oczekiwać na nowe treści. Publikowane wpisy muszą być merytoryczne i estetyczne. Należy zatem boldować co ważniejsze fragmenty, stosować krótkie akapity czy od czasu do czasu wstawić zdjęcie.

Bloga warto połączyć z usługą Google Analytics. Służy ona do zbierania danych na temat naszych odbiorców. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, ile osób czyta publikowane przez nas wpisy czy które treści są czytane najchętniej.

Pisanie artykułów na bloga

Prowadzenie bloga wymaga determinacji oraz bycia konsekwentnym. Wpisy muszą być ciekawe pod względem merytorycznym, ale także wizualnym. Zanim zaczniemy pisać, należy jednak wybrać platformę do blogowania i zadbać o to, aby od strony technicznej wszystko się zgadzało.

Choć czytanie blogów jest popularne, nie można zapominać o książkach. Oto książki polecane mężczyznom.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.