Przejdź do treści

Jak wybrać mikrofalówkę?

Udostępnij:

Mikrofalówki to urządzenia, o których krążą różne opinie. W kulinarnych programach telewizyjnych najsłynniejsi kucharze uważają, że używanie kuchenek mikrofalowych obniża walory smakowe potraw, więc najlepiej nie stosować tych urządzeń. Jednak niektórzy lubią kuchenki mikrofalowe za to, że ułatwiają życie, możemy szybko zjeść coś ciepłego i odgrzać wcześniej przygotowaną potrawę.

Kuchenka mikrofalowa to jednak nie tylko podgrzewanie potraw. Znawcy tematu potrafią od przysłowiowego zera przygotować w niej cały gorący posiłek, a najwięksi fani tych urządzeń gotują w nich nawet wodę na herbatę. Kuchenka mikrofalowa z grillem czy możliwość rozmrażania w niej produktów lub gotowych potraw to funkcje najczęściej wykorzystywane przez użytkowników.

Nie ma co ukrywać, mikrofalówka w kuchni to wielka wygoda, a ci, którzy mieli okazję skorzystać z jej różnorodnych funkcji, tak łatwo już nie zrezygnują z niej w przyszłości. Przy zakupie urządzenia trzeba się kierować swoimi potrzebami i oczywiście budżetem, jakim dysponujemy. Mikrofalówki różnią się między sobą budową i parametrami, a ich ceny wahają się już od 200 zł do 2, a nawet 3 tys. zł. Zatem – jaką mikrofalówkę kupić i na co zwrócić uwagę?

Model wolnostojący czy do zabudowy?

Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca czy w zabudowie?


Mikrofala do zabudowy to świetne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero są w trakcie remontu lub przebudowy kuchni. Wybrany model może zostać umieszczony w przestrzeni zaprojektowanej specjalnie pod niego. Urządzenie w zabudowie zdecydowanie wygląda subtelniej i wydaje się, że w ogóle nie zabiera miejsca. Umieszcza się je we wnęce lub na półce, najczęściej w tak zwanych słupkach. Warto zaplanować na jakiej wysokości zostanie umieszczone, tak aby korzystanie z niego było jak najwygodniejsze.
 

Jak wybrać mikrofalówkę?


Z kolei mikrofalówka wolnostojąca ma swoje inne zalety. Przede wszystkim do jej zakupu zachęca cena, bo jest ona znacznie tańsza niż mikrofala pod zabudowę. Urządzenie tego typu jest też mobilne, co oznacza, że możemy je w każdej chwili przestawić w inne miejsce. Posiadacze domków letniskowych bardzo często w trakcie sezonu zabierają ze sobą mikrofalówki, co znacznie ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków w czasie wypoczynku.

Mikrofalówka mała czy duża?

Kuchenki mikrofalowe mają różne wielkości. W sklepach najczęściej spotykamy urządzenia o pojemności od 15 litrów do nawet 40. Wybierając mikrofalówkę, powinniśmy zastanowić się, jaka wielkość będzie najbardziej odpowiednia dla naszych potrzeb. Wszystko zależy od wielkości potraw, które chcemy jednorazowo przygotowywać w kuchence mikrofalowej.

Jeśli zależy nam głównie na podgrzewaniu potrawy dla jednej lub dwóch osób, to wystarczy urządzenie o niewielkich gabarytach. Jeśli jednak chcemy podgrzewać, grillować i rozmrażać produkty na potrzeby dużej, kilkuosobowej rodziny, to należy zainteresować się sprzętem znacznie większym.

Trzeba też pamiętać o tym, że im większa pojemność mikrofalówki, tym większe gabaryty zewnętrzne urządzenia i tym większe zużycie prądu. Jeśli kuchenka ma być duża i wolnostojąca, to trzeba liczyć się z tym, że zajmie sporo miejsca na kuchennym blacie. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że nie może ona być dosunięta do ściany, bo konieczna jest odpowiednia wentylacja.

Jeżeli w kuchence ktoś zamierza gotować, korzystać z funkcji pieczenia czy przyrządzania potraw na parze, to trzeba wybierać kuchenki o pojemności przynajmniej 30 litrów.

Moc urządzenia

Mikrofalówka mała czy duża?

Moc kuchenek mikrofalowych waha się zwykle w przedziale od 700 do 2100 W. Przy wyborze urządzenia z odpowiednią mocą dla siebie dobrze jest wiedzieć, że jeśli kuchenka ma służyć tylko do podgrzewania potraw i ewentualnie rozmrażania niewielkich produktów, wystarczy stosunkowo niewielka moc urządzenia. Natomiast jeśli w kuchence chcemy korzystać z zaawansowanych funkcji, to warto wybrać modele o dużo wyższych parametrach, tak aby cały proces przygotowywania potrawy nie zabierał czasu.

 
Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).