Przejdź do treści

Jak wybierać ekspres do kawy?

Udostępnij:

Ekspresy do kawy znajdują się na listach „must have” większości ludzi, którzy urządzają swoją pierwszą kuchnię, ba… porządny ekspres do kawy, szczególnie taki ciśnieniowy, jest także wymarzonym sprzętem AGD wielu osób, które posiadają już inne modele w domu, albo które chcą wymienić stary egzemplarz na nowy. Wchodząc natomiast do sklepu czy przeglądając oferty w Internecie, możemy się po prostu zagubić. Czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie takiego urządzenia?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań związanych z własnymi upodobaniami i czasem, który chcemy lub możemy przeznaczyć na samo parzenie kawy. Podstawową sprawą jest rodzaj kawy, który pijemy najchętniej. Niektórzy uwielbiają kawę zaparzoną „po turecku” i nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez kubka takiego napoju, dla innych z kolei łyk mocnego espresso jest niezbędny każdego ranka, bo przywraca ich do życia.

O poranku ważny też jest czas, który musimy poświęcić na przygotowanie kawy, a niektóre rodzaje ekspresów w zasadzie robią ją same. Na nas spoczywa wówczas jedynie obowiązek przyciśnięcia odpowiedniego guzika.

Gdy znajdziemy odpowiedzi na te dylematy, możemy przystąpić do wybierania odpowiedniego sprzętu. Ekspres do kawy ciśnieniowy lub przelewowy, ekspres do kawy z młynkiem, dobieramy odpowiednio do upodobań i budżetu, którym dysponujemy. Jakie ekspresy kawowe dostępne są na rynku? Który z nich będzie najlepszy?

Przelewowy ekspres do kawy

Przelewowy ekspres do kawy


Dziś ten rodzaj urządzeń zdecydowanie zasługuje już na miano ekspresu tradycyjnego. Przyrządzana w nim kawa ma smak zbliżony do zwykłej kawy zalewanej wrzątkiem. Zagotowana woda przelewana jest przez pojemnik z filtrem papierowym, w którym znajduje się kawa. Tak przygotowany napój trafia do dzbanka, który zwykle umieszczony jest na niewielkiej płytce utrzymującej ciepło kawy przez długi czas. Zaletą tego typu ekspresów jest możliwość przygotowania nawet 2 litrów napoju jednorazowo, więc jednocześnie kilka osób może napić się ciepłej, aromatycznej kawy.

Wadą tego typu ekspresów jest długi czas oczekiwania, bo cały proces trwa zwykle około 15 minut. Każdy cykl parzenia wymaga wymiany filtra. Kolejnym minusem jest też fakt, że w zasadzie nie ma możliwości przyrządzenia jednej filiżanki kawy, trzeba zaparzyć znacznie większą ilość napoju, więc gdy z ekspresu ma korzystać jedna osoba, to nie jest to zasadne ekonomicznie.

Ciśnieniowy ekspres do kawy

Ciśnieniowy ekspres do kawy


W tego typu urządzeniu gorąca woda pod ciśnieniem tłoczona jest przez porcję kawy, przygotowaną na jedną lub dwie filiżanki napoju. Dzięki temu w wodzie rozpuszczane są najsmaczniejsze substancje, a część naturalnej goryczy i innych związków, które potrafią podrażnić żołądek, pozostaje w fusach, napój jest znacznie bardziej smaczny i łagodny.

Ekspresy do kawy ciśnieniowe pozwalają na przygotowywanie różnego rodzaju kaw, takich jak: espresso, cappuccino, latte czy oczywiście zwykła czarna kawa z pianką na powierzchni. Taka różnorodność jest możliwa, dlatego że większość ekspresów ciśnieniowych posiada funkcję spieniania mleka.

Wśród ekspresów ciśnieniowych znajdziemy także wiele ciekawych odmian. Ostatnio największą popularnością cieszą się te z wbudowanym młynkiem – w wygodny sposób przygotowują najlepsze kawy parzone z ziaren mielonych tuż przed ich przygotowaniem, a więc tych najbardziej aromatycznych. Są to najdroższe modele, jednak warto rozważyć ich zakup, ponieważ warte są swojej ceny. Ciśnieniowe ekspresy do kawy kosztują zwykle przynajmniej 1000 zł, a modele o rozbudowanych funkcjach mogą kosztować nawet kilka tysięcy zł.

Ogromną karierę zrobiły też ekspresy kapsułkowe. W specjalnych kapsułkach, znajduje się już zmielona kawa, a próżniowe opakowanie pozwala na przygotowanie pysznego, aromatycznego napoju. Wśród kapsułek znajdziemy te, z których można przygotować zwykłą, czarną kawę, ale są i takie, których zawartość to podstawa kawy latte czy cappuccino. Ekspresy kapsułkowe są stosunkowo tanie, kosztują 300–400 zł. Jedna kapsułka kosztuje minimum 1 zł, więc dla jednoosobowych gospodarstw domowych i smakoszy, którzy piją kawę okazjonalnie, to rozwiązanie wydaje się być idealne.

 

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).