Przejdź do treści

Wakacje w Macedonii - ceny, atrakcje, zwiedzanie

Udostępnij:

Republika Macedonii Północnej to niewielki kraj położony na Półwyspie Bałkańskim. Dominują w nim tereny górzyste oraz wyżynne, a panujący tu klimat śródziemnomorski (podzwrotnikowy) zapewnia wysokie temperatury w okresie letnim. Co ciekawe, Macedonia należy do najrzadziej odwiedzanych państw w Europie. Niemniej bez wątpienia warto się tu wybrać, zwłaszcza że krajobraz zachwyca na każdym kroku.

Macedonia - kiedy jechać? 

Macedonia położona jest w strefie przejściowej klimatu umiarkowanego kontynentalnego i śródziemnomorskiego. Lata są w niej słoneczne i gorące, a średnia temperatura w tym okresie plasuje się na poziomie 24°C. W niektórych miastach w miesiącach letnich panują upały, gdyż temperatura sięga wówczas nawet do 40°C. Zimy należą zaś do łagodnych, a temperatura waha się w granicach 0-3°C. Turyści wybierają się do Macedonii zazwyczaj w okresie od maja do sierpnia, gdyż pogoda pozwala wówczas na długie, piesze wycieczki i odpoczynek na plaży.

Jeżeli zależy nam na uniknięciu tłumów, to warto wyjechać w maju. Na początku czerwca liczba turystów również nie będzie jeszcze zbyt duża, zaczyna to się zmieniać na przełomie lipca i sierpnia, czyli w sezonie wakacyjnym. Wakacje w Macedonii nadal nie cieszą się taką popularnością jak chociażby Chorwacja czy Bułgaria, dlatego nie musimy obawiać się dużych kolejek do najpopularniejszych atrakcji.

Przydatne informacje  

Od 2008 r. polscy obywatele nie potrzebują wizy, aby przekroczyć granicę Macedonii. Podróżować możemy z paszportem lub z dowodem osobistym. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że podróż autem wiąże się z koniecznością zakupu tzw. zielonej karty. Bez problemu wykupimy ją na przejściu granicznym, przy czym jest ona ważna tylko na terenie Macedonii. W przypadku, gdy podróżujący autem nie jest jego właścicielem, powinien posiadać przy sobie pełnomocnictwo. Przy wjeździe do Macedonii warto poprosić również tamtejszą policję graniczną o wydanie blankietu, na którym znajdzie się pieczątka graniczna. Może się bowiem okazać, że taki dokument będzie nam potrzebny podczas wyjazdu z tego kraju. Osoby nieletnie, które podróżują bez rodziców, muszą mieć zgodę opiekunów prawnych na podróżowanie pod opieką innych osób. Nawet jeżeli osoba nieletnia podróżuje w towarzystwie jednego rodzica, to i tak obowiązkowa będzie zgoda pisemna drugiego z rodziców.

Autostrady w Macedonii są płatne, a opłata przyjmowana jest zarówno w walucie miejscowej, jak w euro. Opłata w euro będzie wyższa.

Macedonia - co warto zobaczyć 

Macedonia2

Macedonia słynie ze wspaniałych krajobrazów. Jednym z magicznych miejsc w tym kraju jest Ochryda, gdzie znajduje się słynne Jezioro Ochrydzkie. Warto wiedzieć, że Ochryda została wpisana na  Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jej zabytkowa starówka zachęca do spacerów, po drodze wstąpić możemy do jednej z kilkunastu średniowiecznych cerkwi. Za najbardziej znaną uznaje się cerkwię św. Jana Teologa w Kaneo, która usytuowana jest na skalistym cyplu przy Jeziorze Ochrydzkim. Pobyt w tym mieście to także świetna okazja do kąpieli i plażowania. Z Ochrydy dzieli nas zaledwie kilka kilometrów do Parku Narodowego Galiczica i góry o tej samej nazwie.

Macedonia3

Godnym uwagi jest Kanion Matka, czyli jedna z głównych atrakcji Skopje – stolicy Macedonii. To doskonały wybór dla osób poszukujących spokoju. Na terenie kanionu znajdziemy kilka jaskiń o długości ponad 170 metrów. Co więcej, okolice sztucznego jeziora Matka, które powstało po utworzeniu zapory na rzece Treska, porasta ponad tysiąc gatunków roślin. Ponad 20% z nich zaliczana jest do niezwykle rzadkich, dlatego też z takiej wyprawy zadowoleni będą miłośnicy przyrody.

Nie lada atrakcję w Macedonii stanowi miasto Bitola, położone w południowo-zachodniej części kraju, nieopodal granicy z Grecją (miasto znajduje się zaledwie 15 km od granicy). To nietypowe połączenie kultury śródziemnomorskiej z islamem. Zachwyca tu zwłaszcza tureckie stare miasto, czyli Czarszija pełniąca funkcję starówki. Mieszczą się na niej meczety, budynek łaźni, kryty bazar oraz osmańska wieża zegarowa. Nieopodal znajdują się pozostałości antycznego miasta Heraclea Lyncestis, gdzie obecnie powstała strefa wykopalisk.

Macedonia4

W Macedonii znajdziemy także liczne klasztory. Zalicza się do nich m.in. klasztor św. Jowana Bigorskiego. Ciekawą architekturę dopełnia jego położenie pośród górskich lasów Parku Narodowego Mavrovo na zboczu doliny Radiki.

Macedonia5

Pielgrzymi chętnie odwiedzają klasztor św. Nauma, gdzie znajduje się grobowiec świętego. Freski, które ozdabiają ściany świątyni bizantyjskiej uchodzą za najcenniejsze w Macedonii. Co ciekawe, klasztor mieści się na skale. Założony został w 905 r. Kolejny ze znanych macedońskich klasztorów to Treskavec. Uznawany jest on za jeden z najpiękniejszych, głównie ze względu na interesujące położenie wśród skał na skraju gór Babuna. Będąc w okolicy warto wstąpić do pobliskiego miasta Priłep, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.

Macedonia - ceny 

Ceny w Macedonii są przystępne dla polskich turystów, chociaż w ostatnim okresie uległy zauważalnej podwyżce, niemniej w porównaniu do innych kierunków turystycznych, ten bałkański kraj nadal uchodzi za stosunkowo tani. Waluta Macedonii do denar macedoński (MKD), a 100 MKD to ok. 7 zł. Na jakie wydatki musimy się przygotować? Za obiad w lokalnym barze zapłacimy 10-20 zł, nieco drożej będzie w restauracjach, gdzie koszt dania obiadowego wynosi 30-40 zł. Znaczne wydatki poniesiemy zapewne za nocleg, jednak nadal ceny są bardzo przystępne. Nocleg w hostelu kosztuje od 70 zł, zaś w hotelu 3-gwiazdkowym 140 zł. Najdroższy będzie koszt podróży, gdyż ceny biletów lotniczych do Macedonii nie należą do tanich i zaczynają się zazwyczaj od 400 zł w obie strony. Alternatywę dla lotu jest podróż własnym autem. Posiadanie samochodu na miejscu to duża zaleta, gdyż wiele atrakcji znajduje się poza miastami. Samochód możemy wynająć także na miejscu, już od 60 zł za dzień.

Warto śledzić także oferty last minute na wczasy w Macedonii, ich ceny mogą zaczynać się już od 1600 zł za tygodniowy pobyt. Jeżeli brakuje Ci gotówki na rezerwację, to możesz skorzystać z pożyczki online w Wonga. Wszystkie formalności zrealizujesz przez Internet bez potrzeby wychodzenia z domu, a decyzję o przyznaniu pożyczki możesz otrzymać w zaledwie kilka minut! Nowi klienci mogą liczyć nawet na 1500 zł na 60 dni. To dobry wybór dla osób, którym zależy na szybkim otrzymaniu pożyczki bez załatwiania licznych formalności.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.