Przejdź do treści

Wakacje w Czarnogórze - co warto zobaczyć?

Udostępnij:

Czarnogóra to niewielki kraj bałkański położony nad Morzem Adriatyckim. Znajdziemy tu piaszczyste plaże, góry, zabytkowe miasteczka, a także wspaniałą kuchnię. Zaletą Czarnogóry są przystępne ceny. To świetny kierunek podróży, który od kilku lat stale zyskuje na popularności.

Gdzie leży Czarnogóra? 

Czarnogóra leży w Europie Południowej na Półwyspie Bałkańskim. Co ciekawe, położona jest w rejonie aż trzech stref klimatycznych: strefie kontynentalnej obejmującej północ i wschód kraju, śródziemnomorskiej oraz górskiej. Ten niewielki kraj ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a przy tym graniczy z Chorwacją, Albanią, Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Kosowem.

Wybierając się do Czarnogóry, musimy pamiętać, że nie jest ona członkiem Unii Europejskiej, niemniej wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat ulegnie to zmianie, gdyż od 2010 r. posiada status kandydata do UE. Nie oznacza to jednak, że przekroczenie granicy wiąże się z koniecznością posiada wizy. Jeżeli nasz pobyt będzie trwał do 30 dni, to podróżować możemy wyłącznie z dowodem osobistym, pobyt trwający od 30 do 90 dni wymaga już zabrania ze sobą paszportu. Jeszcze inaczej jest w przypadku pobytu, który przekracza 90 dni, wówczas obowiązkowa będzie wiza. Musimy także pamiętać, że dzieci mogą przekroczyć granicę Czarnogóry jedynie z paszportem. Wynika to z faktu, że w Czarnogórze nieletnim nie wydaje się dowodów osobistych. 

Czarnogóra atrakcje turystyczne

Czarnogóra2

Podgorica to stolica Czarnogóry i jednocześnie największe miasto tego kraju. Nie zachowało się w niej wiele zabytków, miasto zostało zniszczone w trakcie drugiej wojny światowej. Z tego też względu na zwiedzenie Podgoricy z pewnością wystarczy nam kilka godzin. Jest to świetna baza wypadowa do zwiedzenia innych części kraju. W Podgoricy warto zobaczyć Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, czyli świątynię uważaną za jeden z najpiękniejszych budynków miasta oraz Pałac Króla Mikołaja I, który obecnie stanowi siedzibę galerii sztuki nowoczesnej.

Czarnogóra3

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Czarnogórze jest Kotor, czyli miasto portowe położone nad Zatoką Kotorską, na wybrzeżu Adriatyku nazywane również średniowieczną perłą Czarnogóry. Z trzech stron otaczają je masywy górskie: Vrmac, Dobrot i Lovćen. Zatoka Kotorska to największa zatoka nad Morzem Adriatyckim, jej linia brzegowa wynosi ponad 100 kilometrów. Główną atrakcję stanowi starówka otoczona murami obronnymi, na której znajduje się m.in. wieża zegarowa, twierdza św. Jana czy renesansowa Brama Morska (Morska Vrata) z XVI wieku. Największą zaletą są jednak nie zabytki, a widoki. Góry, Zatoka Kotorska, roślinność, wyjątkowo piękne zachody słońca - to powody, dla których warto tu przyjechać.

Czarnogóra4

Spędzając wakacje w Czarnogórze nie sposób pominąć starożytnego miasta Stary Bar. Dawniej było to wielkie centrum handlu, które popularnością konkurowało m.in. z chorwackim Dubrownikiem. Dzisiaj możemy tu znaleźć pozostałości wielu budowli łączących różnorodne style. Klimat miasta doskonale oddaje jego skomplikowaną historię, gdyż mieszczą się tu zabytki rzymskie, tureckie (np. łaźnie), a nawet włoskie. Uznaje się je za najlepiej zachowane miasto warowne. Na miejscu znajdziemy mnóstwo ruin budowli, w tym m.in. cytadeli i świątyń, najstarsze z nich pochodzą z XII wieku.

Czarnogóra5

Za jeden z najsłynniejszych zabytków Czarnogóry uchodzi Monastyr Ostrog, klasztor prawosławny znajdujący się w zagłębieniu skały masywu Prekornicy. Klasztor został założony w XVII wieku, obecnie stanowi miejsce pielgrzymek prawosławnych i wycieczek turystycznych. Położony jest ok. 40 km od Podgoricy i ok. 15 km od Nikšić - drugiego pod względem wielkości miasta w kraju. 

Czarnogóra6

Turystom do gustu przypadnie również Park Narodowy Biogradska Gora, gdzie znajduje się wiele rzadkich gatunków roślin. Park obejmuje fragment gór i liczy ponad 2000 gatunków drzew i krzewów. Jego największą ozdobę stanowią jeziora polodowcowe, w tym największe z nich, czyli Jezioro Biogradskie. Co ważne, mieści się tu kompleks pierwotnych lasów, których powierzchnia wynosi aż 1600 ha.

Ceny w Czarnogórze 

Waluta Czarnogóry to euro. Ceny są się całkiem przystępne na polską kieszeń (niższe niż w Chorwacji), ale nie są tak niskie jak w Macedonii. Najdroższe hotele i apartamenty znajdują się w okolicach Zatoki Kotorskiej, jeżeli więc zależy nam na oszczędnościach, to najlepszym wyborem okażą się takie miasta jak Bar, Sutomore i Ulcinj, gdzie za nocleg w apartamencie o dobrym standardzie zapłacimy od 8 do 14 euro za dobę od osoby. Dla porównania, w Kotorze kwota ta będzie przynajmniej dwa razy wyższa.

Ceny w restauracjach także są bardzo zróżnicowane, w miejscach typowo turystycznych koszt dania sięga zazwyczaj 15-20 euro, w mniejszych knajpach zjemy jednak o wiele taniej. W Czarnogórze dużą popularnością cieszą się bary serwujące dania z grilla, znajdziemy je niemal na każdym rogu. Koszt dania wynosi w nich od 5 do 10 euro. Niemal każda restauracja czy bar w Czarnogórze proponuje klientom danie dnia, którego cena rzadko kiedy przekracza 8 euro.

Osoby, które chcą przywieźć pamiątki z podróży, zastanawiają się zapewne, co warto kupić w Czarnogórze. Dużym zainteresowaniem cieszą się czarnogórskie sery wyrabiane z owczego lub koziego mleka, a także lokalne wina. Prym wśród trunków wiedzie Vranac, czyli czerwone wino o głębokiej barwie oraz smakowa rakija, czyli owocowy napój alkoholowy zbliżony do brandy. Niemal wszędzie kupimy też sok i wyroby z granatów.

Wycieczka do Czarnogóry to prosta recepta na udany urlop w niewygórowanej cenie. Jeżeli jednak okaże się, że brakuje Ci gotówki, to rozwiązaniem tej sytuacji może być szybka pożyczka gotówkowa w Wonga. Wystarczy złożyć wniosek przez Internet, dzięki czemu pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia. Pożyczka krótkoterminowa dla nowych klientów to maksymalnie 1500 zł na 60 dni.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.