Przejdź do treści

Telewizor z zakrzywionym ekranem – czy warto go kupić?

Udostępnij:

Rynek telewizorów z płaskim ekranem zmienia się w bardzo szybkim tempie. Jeszcze kilka lat temu tego typu urządzenia gościły jedynie w salonach ludzi z bardziej zasobnym portfelem, a dziś podstawowe modele kupimy już za kilkaset złotych. Od ponad roku niezwykłą popularnością cieszą się telewizory z zakrzywionym ekranem. Czy warto kupić tego typu sprzęt?

Co oferuje zaokrąglony telewizor?

Warto wiedzieć, że pierwsze zakrzywione ekrany były stosowane już prawie dekadę temu w największych sieciach kinowych. Od kilku lat producenci wypuszczają również półokrągłe telewizory, których możliwości są znacznie większe od klasycznych paneli OLED. Dzięki tego typu matrycom użytkownik otrzymuje niespotykanie dużą głębię, pole widzenia oraz bardzo elegancki wygląd. Zaokrąglone telewizory to również znacznie lepszy kontrast oraz wyższej jakości kolory i zdecydowanie atrakcyjniejsze nasycenie barw od klasycznych, płaskich matryc. Telewizor z zakrzywionym ekranem został pierwszy raz zaprezentowany przez firmę Samsung już w 2013 roku. Tuż po nim tego typu technologię zaprezentowało LG. Obecnie już kilkanaście firm udostępnia swoim klientom możliwość zakupu tego rodzaju telewizora.

Polecane modele

Telewizor z zakrzywionym ekranem

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo telewizorów z zakrzywionym ekranem.

Co zaoferuje telewizor za ok. 2600 złotych...

Modele za 2600 złotych to jedne z tańszych propozycji na rynku. Telewizory w tej cenie zostały wprowadzone do sprzedaży pod koniec 2016 roku, jednak nadal charakteryzują się ponadprzeciętnymi możliwościami. W kwocie tej znajdziesz telewizor z matrycą o przekątnej 55”, która zaoferuje wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i dynamiczny kontrast, technologię HDR (obraz o zakresie jasności widzianej przez człowieka). Telewizor ten bez problemu wykorzysta naziemną telewizję DVB-T dzięki obsłudze MPEG-4. Modele w tym zakresie cenowym posiadają od jednego do trzech złącz HDMI, portów USB oraz wejście Ethernet-LAN RJ-45, pozwalające na połączenie się z Internetem i wykorzystanie funkcji Smart TV. Na tej półce cenowej znajdziesz zarówno klasyczne, jak i półokrągłe ekrany. 

...a co dwa razy droższy?

Czego możesz spodziewać się, jeśli wydasz na nowoczesny telewizor dwukrotnie większą sumę? Z pewnością możesz cieszyć się lepszymi parametrami i możliwościami. Niejeden model w tym przedziale cenowym wyposażono w 65-calową, zakrzywioną, podświetlaną matrycę, która pokazuje obraz w rozdzielczości 4 K (3840 x 2160 pikseli). Standardem są tu obsługa DVB-T (MPEG-4) oraz pełna funkcjonalność Smart TV (obsługa takich aplikacji, jak IPLA, Netflix, TVP VOD, TVN Player i YouTube). W zależności od modelu różna jest ilość złącz HDMI, USB – można znaleźć telewizory, które mają ich po cztery! Każdy wyposażony jest w co najmniej jedno złącze EURO SCART, wejście Ethernet-LAN RJ-45 oraz wejście komponentowe. W zależności od producenta stosowana jest inna technologia do sprawienia, że obraz będzie perfekcyjny – możesz cieszyć się znacznie żywszymi kolorami, bogatszą paletą barw i brakiem efektu przesycenia odcieni. 

A co z tanimi modelami?

Jeśli kupujesz telewizor w cenie ok. 1700 złotych, możesz znaleźć modele wyposażone w 40-calową matrycę i spodziewać się rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Chociaż nie będzie miał technologii stosowanych w droższych telewizorach, taki nabytek będzie wspierać funkcje Smart TV, w tym takie dodatki, jak np. HBB TV, PVR, EPG oraz TimeShift. Ponadto na telewizorze za tę cenę bez problemu otworzysz strony internetowe – większość ma wbudowaną przeglądarkę. Warto zauważyć, że niektóre posiadają bardzo wąskie ramki, dzięki czemu nie utrudniają wygodnego oglądania filmów w wysokiej jakości. Niezależnie od modelu, nie może tu zabraknąć takich rzeczy, jak tuner DVB-T (MPEG-4), łączność bezprzewodowa (WiFi, WiDi, Bluetooth oraz DLNA), złącza HDMI, porty USB, wejścia Ethernet-LAN RJ-45, komponentowe oraz RF. 

Podsumowanie

Telewizor z zakrzywionym ekranem

Zaokrąglone telewizory to niewątpliwie technologia przyszłości. Są one znacznie lepsze od płaskich paneli, a ich cena od kilku lat sukcesywnie spada. Warto przyjrzeć się możliwościom nowoczesnego tv z zakrzywionym ekranem. Poszczególne modele oferują większe kąty widzenia, lepszy kontrast i jakość barw oraz funkcje Smart TV. Najtańsze modele znajdziesz w sklepach internetowych już za niespełna 2000 złotych, więc zakup zakrzywianego telewizora wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Oczywiście im większa przekątna ekranu, tym ceny wyższe. Nowoczesne telewizory z matrycami Curved mogą być doskonałym wykończeniem eleganckiego wnętrza.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.