Jak obchodzi się Boże Narodzenie w różnych rejonach świata?
Święto Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych świąt dla Chrześcijan. W Polsce ubieramy choinkę, dzielimy się opłatkiem, przygotowujemy specjalne potrawy, a także obdarowujemy się prezentami. Zupełnie inaczej świętują Francuzi czy Hiszpanie.
Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Kościoły chrześcijańskie obchodzą je 25 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego), bądź 7 stycznia – według kalendarza juliańskiego. Atmosfera tych Świąt jest wyjątkowa.
W Polsce w wigilię Bożego Narodzenia wraz z najbliższymi siadamy do stołu i czekamy na „pierwszą gwiazdkę na niebie”, aby wspólnie zjeść kolację. Na stole powinno znaleźć się dwanaście potraw, które są różne w zależności od regionu i tradycji. W każdym polskim domu znajduje się choinka, a pod nią prezenty. Jak Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w innych krajach?
Anglia
Brytyjczycy świętowanie rozpoczynają również 24 grudnia, choć dzień ten nie ma aż tak symbolicznego znaczenia, jak w Polsce. Dzieci wieszają skarpety w nadziei, że 25 grudnia pojawią się w nich prezenty od Świętego Mikołaja. Następnego dnia odbywa się uroczysty obiad.
Tradycyjną świąteczną potrawą jest pieczony indyk podawany z ziemniakami i warzywami. Na deser serwowany jest świąteczny pudding. Na stole znajdują się również babeczki nadziewane bakaliami. Anglicy nie dzielą się opłatkiem, a zamiast tego rozrywają między sobą papierowe „cukierki”, tzw. Christmas Crakers. W środku znajdują się wróżby bądź inne małe niespodzianki, co rozluźnia atmosferę przy stole.
Włochy
Włoskie święta są niezwykle rodzinne. Okres świąteczny trwa od 24 grudnia do 6 stycznia. Włosi rozpoczynają świętowanie w Wigilię – wówczas odbywa się uroczysta kolacja, która składa się z 13 dań. Podczas niej podawane są dania rybne, ale również tradycyjne włoskie.
Ważne są również słodycze, takie jak Panettoni (babka z bakaliami, ze skórką pomarańczową i cytrynową, wypiekana w kształcie wysokiej kopuły, pakowana w kartonowe pudełko) czy Pandoro (klasyczna babka maślana bez dodatków). Po kolacji rozdaje się prezenty oraz gra w karty lub tombolę. Mieszkańcy Rzymu udają się na Plac Św. Piotra. Tego dnia jest tam uroczyście odsłaniana szopka bożonarodzeniowa
Francja
Francuska Wigilia rozpoczyna się od rodzinnej kolacji. We Francji nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem czy śpiewania kolęd. Pasterka to dla Francuzów normalna msza, która może odbywać się w różnych godzinach, na przykład o 22. Odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Gwiazdor, który w wigilijną noc lub Boże Narodzenie przynosi prezenty.
W Święto Bożego Narodzenia Francuzi jedzą owoce morza, indyka z kasztanami czy znany od wieków deser – buche de Noel czyli tradycyjne ciasto w kształcie polana drewna. Francuzi ubierają choinkę, kultywują tradycję szopki, a także otwierają jarmarki bożonarodzeniowe.
Hiszpania
Święta Bożego Narodzenia, czyli Navidad, zupełnie różnią się od tych w Polsce. Wigilia obchodzona jest hucznie na ulicach. Mieszkańcy, ubrani w stroje ludowe, paradują po mieście, a miejscem docelowym jest miejscowa stajenka. Wieczorem odbywa się uroczysta kolacja.
Serwowane są między innymi consome, czyli hiszpański rosół, oraz jamo, czyli suszona szynka. Ponadto podaje się również tradycyjne ciasta drożdżowe z migdałami oraz owocami. Hiszpanie także nie dzielą się opłatkiem.
Typowym elementem Świąt w Hiszpanii jest bożonarodzeniowa szopka, choinka pojawia się w domach stosunkowo rzadko. Co ciekawe, Hiszpanie nie dają sobie również prezentów. Boże Narodzenie obchodzone jest o wiele bardziej radośnie, a pasterka rozpoczyna noc zabawy i radości.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który w różnych miejscach na świecie obchodzony jest inny sposób. Dla Polaków święta to czas spotkań z rodziną, radości, ale i zadumy. Ubieramy choinkę, jemy kolację wigilijną, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a także dajemy prezenty. Jak zapakować prezent, aby obdarowana osoba czuła się wyjątkowo? O tym w poniższym artykule.