Przejdź do treści

Nie masz czasu na pielęgnację ogrodu? Poznaj najlepsze pomysły na ogród „bezproblemowy”!

Udostępnij:

Kiedy myślimy o ogrodzie, wyobrażamy sobie zielone miejsce z pięknymi kompozycjami kwiatowymi, ozdobnymi roślinami oraz krzewami. Najlepiej, aby nowoczesny ogród był bezproblemowy i w największym stopniu samoobsługowy. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie pięknego, dużego ogrodu wymaga pewnego nakładu pracy oraz poświęcenia.

Nowoczesny ogród możemy zaplanować samodzielnie lub przy pomocy projektantów. Profesjonalni projektanci mają wiele pomysłów, posiadają przykładowe aranżacje ogrodów oraz potrafią zaprojektować go tak, aby spełniał oczekiwania każdego domownika.

Samodzielne projektowanie jest jednak bardzo dobrym pomysłem dla tych, którzy posiadają zdolności aranżacyjne. Projekty ogrodów znajdujące się w Internecie mogą być inspiracją, a samo planowanie ogrodu - wielką przyjemnością.

Jak stworzyć ogród „bezproblemowy”?

Wielu miłośników ogrodów zadaje sobie pytanie, jak zaaranżować tą przestrzeń, żeby sprawiała mało kłopotów. Na etapie planowania należy ustalić kwestie techniczne. Ważne jest to, gdzie znajdą się ujęcia wody Nawadnianie roślin jest ważne, lecz chodzenie z konewką to dosyć męczące rozwiązanie. Można zakupić zraszacz, który równomiernie rozprowadza wodę, dzięki czemu nie powstają kałuże.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dużego ogrodu jest sterownik nawadniania, który umożliwia nawadnianie każdego obszaru we właściwym czasie.

Przy wyborze roślin warto zrezygnować z uprawy gatunków, które będą wymagały częstej pielęgnacji. Do bezproblemowo rosnących roślin należą z całą pewnością byliny i pnącza. Niezależnie od tego, w jakich warunkach rosną, zawsze wyglądają zdrowo. Należy wybierać byliny długowieczne, które mogą rosnąć wiele lat w jednym miejscu.

Nie zawsze trzeba włożyć dużo pracy w to, aby ogród wyglądał oryginalnie i urokliwie. Rośliny to przecież elementy dekoracyjne, dlatego warto je dobrze ze sobą zestawić. Jeżeli planujemy zrobić rabatę kwiatową, najlepiej posadzić rośliny w grupach. Osiągniemy tym ciekawy efekt wizualny oraz znacznie ułatwimy dalszą pielęgnację.

Gatunki roślin najłatwiejsze w uprawie

Dziewczyna w ogrodzie sadzi kwiatki

 
Do roślin, których pielęgnacja jest łatwa i przyjemna, możemy zaliczyć:

  • aksamitki - to rośliny światłolubne, które rosną najlepiej na żyznych glebach. Mają piękny pomarańczowy kolor i poleca się je na rabaty.
  • nasturcje - posiadają żółte, albo pomarańczowe kwiaty. Lubią swobodę, dosyć szybko się rozrastają i odpowiadają im lekko zacienione obszary ogrodu.
  • bratki - odnajdą się zarówno w przestrzeni nasłonecznionej, jak i w cieniu. Wymagają gleby żyznej lub próchniczej. Urzekają ładnymi kolorami i delikatnym zapachem.
  • piwonie - jeżeli na swoim rabacie posadzimy piwonie, nie będziemy musieli przesadzać ich przez wiele lat, gdyż mogą rosnąć w tym samym miejscu.

Ponadto do łatwych w uprawie roślin należą: jeżówka purpurowa, liliowce, pelargonie, wilec purpurowy czy krwawnik.

Akcesoria ogrodnika

Akcesoria ogrodnika

 
Niezależnie od tego, czy ogród jest mały, czy duży, należy posiadać odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam pielęgnację. Niezbędna jest kosiarka, która pozwoli na przystrzyżenie trawy, dzięki czemu uzyskamy schludny wygląd podwórka.

Ponadto przydatne są odkurzacze do liści, nożyce do trawnika (ułatwiają wycinanie chwastów) i sekatory, dzięki którym można przycinać krzewy, gałęzie czy żywopłoty. Jeśli posiadamy grządki, niezbędne będą motyka oraz pazurki.

Narzędzia, o których mowa, z całą pewnością nie tylko ułatwią pielęgnację, ale będą niezbędne również przy zakładaniu „bezproblemowego” ogrodu. 

Przydomowy ogród to miejsce, o które warto zadbać, jednak te zabiegi wcale nie muszą być czasochłonne. Właściwa aranżacja przestrzeni wokół domu zapewni miejsce do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Jeśli jednak obawiasz się, że nie poradzisz sobie z planowaniem ogrodu – sprawdź nasz poradnik „Projekt aranżacji – ogrodu – kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?”

Udostępnij:

Fan zdrowego stylu życia. Smakosz dobrej, czyli zdrowej kuchni.

Kocha jeść, ale tylko zdrowo. Docenia wiedzę medyczną przodków i lecznicze właściwości jedzenia. Fascynują go możliwości współczesnej medycyny.