Przejdź do treści

Przeszczep włosów - na czym polega zabieg?

Udostępnij:

Wypadanie włosów to wstydliwy problem, który dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. U większości osób pojawia się między 40 a 50 rokiem życia. Rozwiązaniem może okazać się przeszczep włosów, czyli zabieg, które je uzupełni i zagęści. Na czym polega i kto powinien z niego skorzystać?

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana czynnikami genetycznymi oraz zewnętrznymi. Obecnie coraz więcej osób cierpi na ten problem, chociażby przez długotrwały stres. Łysienie ma nierzadko podłoże chorobowe. Wyróżnia się kilka jego rodzajów.

  • Łysienie plackowate - to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowych dotykająca przede wszystkim dzieci i młodzież, chociaż czasem występuje też u osób dorosłych. Poddaje się ją przeważnie leczeniu, np. poprzez krioterapię. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie przeszczepu włosów pod warunkiem, że włos znajduje się w fazie nieaktywnej. 

  • Łysienie androgenowe - występuje częściej u mężczyzn i jest wówczas uwarunkowane genetycznie. Jego objawem są postępujące zakola oraz przerzedzenie włosów na czubku głowy. U kobiet łysienie androgenowe występuje jako efekt zaburzeń równowagi hormonalnej i dotyczy głównie pań po przebytej menopauzie. W tym przypadku włosy ulegają przerzedzeniu na całej głowie.

  • Łysienie pourazowe - jego powodem są przeważnie urazy mechaniczne oraz oparzenia chemiczne i termiczne, a także operacje w obrębie głowy. Blizny powstałe w ten sposób leczy się różnymi metodami, np. przy użyciu ekspandera bądź preparatów chemicznych, rzadziej kwalifikują się do przeszczepu włosów.   

Transplantacja włosów - jak wygląda zabieg?

Transplantacja włosów

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów zależny od wybranej metody. Najczęściej stosuje się dwie z nich: Metodę FUE i metodę STRIP. Czym się od siebie różnią i co warto o nich wiedzieć? Metoda FUE (Follicular Unit Extracion) polega na pobraniu jednostek mieszków włosowych z obszaru dawczego. Okolica dawcza zostaje wygolona w dniu zabiegu, podane zostaje także znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Następnie lekarz przy użyciu specjalistycznej maszynki do FUE wykonuje nacięcia wokół jednostek przeznaczonych do pobrania i pobiera je z pomocą pęsety. Później przygotowywane są one pod mikroskopem do przeszczepu. Ten zabieg doceniany jest za walory estetyczne, ponieważ pozostawia drobne blizny, które są niemal niewidoczne, co sprawia, że pacjent może w przyszłości nosić nawet bardzo krótkie włosy. Rany na głowie w miejscu pobrania jednostek włosowych goją się już w przeciągu kilkunastu dni.

Metoda STRIP, nazywana bywa również metodą paskową i obecnie jest to najpowszechniejszy zabieg przeszczepu włosów. Polega on na pobraniu wycinka owłosionej skóry, najczęściej z boku lub z tyłu głowy i podzieleniu go na tzw. mikroimplanty. Następnie lekarz wykonuje delikatne nacięcia w miejscach pozbawionych włosów, do których wkłada pojedyncze mieszki włosowe (grafty). Końcowy etap zabiegu STRIP to szycie chirurgiczne. Obrzęk na głowie powinien zniknąć po upływie maksymalnie 8 dni.

Należy mieć na uwadze fakt, że przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego też musi zostać przeprowadzony przez specjalistę - chirurga.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Cena przeszczepu włosów może być zróżnicowana, gdyż jest zależna od wielu czynników. Podczas jednego zabiegu przeszczepia się maksymalnie do 2 tys. mieszków włosowych jeżeli zatem ubytki są znaczne, to konieczne może być wykonanie serii zabiegów. Co więcej, koszt przeszczepu włosów ustalany jest indywidualnie przez kliniki medycyny estetycznej. Zazwyczaj zaczyna się od 1500 zł. Niektóre kliniki podają cenę za przeszczepienie jednego punktu, waha się ona w przedziale od 6 do 8 zł, co oznacza, że zabieg może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku, gdy zabraknie nam gotówki na ten cel, skorzystać możemy z pożyczki ratalnej w Wonga. Dla przykładu, pożyczka w wysokości 4 tys. zł to 256,23 zł na okres 18 miesięcy. Wniosek o przyznanie pożyczki wystarczy złożyć online, a decyzję możemy otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut! To zatem dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Ponadto, formalności zostają ograniczone do niezbędnego minimum.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.