Małe mieszkanie urządzone w wielkim stylu – jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Nawet popularne ostatnio wśród deweloperów tzw. dwupokojowe kawalerki, choć dają wrażenie większej przestrzeni, bywają klaustrofobiczne. Dowiedz się, jak optycznie powiększyć mały pokój, łazienkę i kuchnię.
Jak optycznie powiększyć mały pokój?
Życie w małym mieszkaniu jest wyzwaniem nawet dla kogoś, kto mieszka sam. Wystarczy jednak kilka sprytnych aranżacyjnych trików, żeby wnętrza wydały się przestronniejsze, mała łazienka okazała się przyjemnym pokojem kąpielowym, a ciasny salon spełnił też funkcje prywatnej sypialni.
Nie dodamy metrów w magiczny sposób, ale możemy wykorzystać w pełni każdy zakamarek mieszkania. Warto wiedzieć o tym, jak powiększyć mały pokój nie tyle optycznie, co fizycznie. Ogromnym problemem w małym mieszkaniu jest przestrzeń do przechowywania. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest zabudowa sięgająca sufitu. Może to być na przykład szafa w zabudowie lub szafki pod sam sufit w kuchni czy łazience.
Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsca do przechowywania rzeczy, które w innym przypadku zagracałyby pomieszczenia. W małych mieszkaniach idealnie sprawdza się nowoczesny styl minimalistyczny.
Warto wykorzystać jasne barwy. Pozwalają optycznie powiększyć wnętrze, a jednocześnie wcale nie muszą być sterylne. Złamana biel, jasne szarości i inne odcienie z tej gamy stanowią świetne tło dla barwnych akcentów. Ciekawym trikiem będzie też stosowanie luster, które nadadzą wnętrzom głębi. Warto umieścić je tak, by odbijały widok zza okna.
Innym skutecznym trikiem na to, jak optycznie powiększyć pokój jest układanie paneli czy desek równolegle do krótszego boku pomieszczenia. Chcąc stworzyć wrażenie wysokich sufitów, warto powiesić karnisz jak najwyżej, by zasłony sięgały ziemi – to optycznie powiększy okna.
Meble do małego pokoju powinny pełnić kilka funkcji. Siedzisko może być jednocześnie stolikiem, a kanapa może mieć wbudowany schowek i na noc zamieniać się w wygodne łóżko.
Mała łazienka, mała kuchnia, mały przedpokój…
O ile nieudane pomysły w aranżacji pokoju dość łatwo usunąć, o tyle zmiana wystroju i układu łazienki czy kuchni wiązałaby się z większym remontem. Z pomocą można zwrócić się do architekta wnętrz, który podpowie słuszne rozwiązania. Można także zagospodarować przestrzeń samodzielnie, jednak dobrze jest znacznie wcześniej przemyśleć jej wygląd.
Oczywistym wyborem do małej łazienki jest kabina prysznicowa. Zajmuje o połowę mniej miejsca niż wanna. Tu również można zastosować trik z lustrem. Tym razem jednak warto zaryzykować pokrycie taflą lustra całej ściany nad umywalką.
W małej kuchni problemem będzie nie tylko miejsce do przechowywania, ale i brak blatów roboczych. Łatwo wyszarpnąć dla siebie dodatkowe pół metra takiej przestrzeni, stawiając na lodówkę podblatową. W zupełności wystarczy dla singla, ale i dla rodziny z małym dzieckiem. Sposobem na optyczne powiększenie kuchni może być zastosowanie błyszczących frontów szafek.
W małym przedpokoju doskonale mogą sprawdzić się tapety optycznie powiększające wnętrze. Raczej w jasnych barwach. Jeszcze inną opcją są fototapety, które wróciły do mody. Taka przedstawiająca włoską uliczkę albo most nad przepaścią czy leśną ścieżkę ginącą gdzieś w zaroślach powiększy wnętrze, a przy okazji stanie się imponującą wizytówką mieszkania.
Hitem są tapety trójwymiarowe – w sklepach, zwłaszcza tych internetowych, jest coraz więcej dostępnych wzorów, więc łatwo znaleźć coś niebanalnego.
Urządzanie małego mieszkania jest wyzwaniem, ale też świetną zabawą dla kogoś, kto lubi eksperymentować. Choć wykorzystanie niedużej przestrzeni może być problematyczne, to niskie ceny takich mieszkań i niewysokie koszty ich utrzymania stanowią ogromną zaletę, która może przeważyć nad ewentualnymi wadami.