Przejdź do treści

Przepisy ruchu drogowego w krajach Unii Europejskiej. Na co zwracać uwagę podczas wyjazdu?

Udostępnij:

Przed wycieczką do państw Europy Zachodniej warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, które w nich obowiązują. Zbyt szybkie poruszanie się po autostradach, przekroczenie dozwolonego stężenia alkoholu we krwi czy brak winiety grożą wysokimi mandatami.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w krajach UE i ubezpieczenie

Wyposażenie samochodu - apteczka, gaśnica, trójkąt

W każdym samochodzie poruszającym się po polskich drogach powinna znaleźć się co najmniej kilogramowa gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy z ważną homologacją. Posiadanie apteczki czy kamizelki odblaskowej nie jest konieczne, ale przedmioty te mogą okazać się przydatne. Szczególnie, że w Polsce udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkowe.

W przypadku innych państw Europy wyposażenie samochodu może się różnić. Apteczka oraz kamizelka wymagane są m.in. w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Francji, Litwie czy Niemczech. Podróżując po Słowacji, należy zaopatrzyć się ponadto w podnośnik samochodowy, zapasowe bezpieczniki, linę holowniczą, komplet zapasowych żarówek, klucz do demontażu kół samochodowych, koło zapasowe, a także kamizelki dla kierowcy i pasażera.

Większość państw Unii Europejskiej honoruje krajowe prawo jazdy oraz polisę OC. Nie zachowują one ważności jedynie w Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, Białorusi. W tych krajach należy posiadać tzw. zieloną kartę, którą można dostać nieodpłatnie w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Wykupienie jej za granicą to koszt kilkuset złotych, dlatego warto pomyśleć o tym przed wyjazdem.

Opłaty za przejazd autostradami w krajach UE

Nie we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązują opłaty drogowe. Pojazdy o wadze do 3,5 tony przejadą autostradami za darmo na Cyprze, w Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W części państw, żeby przemieszczać się autostradami, należy posiadać winietę. Są to: Austria, Bułgaria, Czechy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Rumunia i Węgry. Cena winiety różni się w zależności od państwa i czasu, na który się ją wykupuje. Za tygodniową zapłacić trzeba od 13 do 65 zł.

W Chorwacji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polsce, Portugalii i we Włoszech obowiązuje opłata drogowa za 100 km przejechanych na autostradzie. Cena ta waha się od 24 do 40 zł.

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości w krajach UE

Mężczyzna sporząda raport z kontroli drogowej

W Polsce i Chorwacji za przekroczenie prędkości o 51 km/h można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. W analogicznej sytuacji w Bułgarii należy zapłacić 700 zł., na Węgrzech i w Czechach 800 zł., w Niemczech 650 zł., w Słowenii i w Hiszpanii 2 tys. zł., w Portugalii 2,5 tys. zł., w Słowacji 3,2 tys. zł., we Francji 6tys. zł., w Austrii i we Włoszech ponad 6 tys. zł. W niektórych państwach, takich jak Szwecja czy Norwegia, górna granica wysokości mandatu nie istnieje, a opłata jest naliczana proporcjonalnie do dochodu winowajcy.

Należy pamiętać, że mandaty wręczone cudzoziemcowi nie są kredytowane. Taką grzywnę  należy uiścić na miejscu, płacąc gotówką lub, jak ma to miejsce w Belgii czy Austrii, kartą kredytową. Ważne jest, by wyjeżdżając za granicę, mieć przy sobie gotówkę na pokrycie ewentualnych mandatów.

Co się stanie, jeśli w takiej sytuacji nie masz gotówki ani karty kredytowej? W Hiszpanii policja ma prawo unieruchomić samochód do czasu spłaty mandatu. We Włoszech należy wpłacić kaucję w wysokości co najmniej połowy grzywny. Sytuacja wygląda lepiej na terenie Chorwacji – tu ukarany mandatem ma 8 dni, by opłacić go na poczcie lub w banku. Jednak policja w takiej sytuacji ma prawo zatrzymać paszport cudzoziemca, dopóki ten nie ureguluje należności.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w poszczególnych krajach UE

Mimo że ogólna zasada mówi, by nie prowadzić po spożyciu, dopuszczalne normy stężenia alkoholu we krwi różnią się w zależności od kraju:

  • 0,8‰ – Wielka Brytania z wyłączeniem Szkocji, Włochy, Malta, Szwajcaria oraz Liechtenstein;

  • 0,5‰ – znaczna część państw europejskich, np. Austria, Cypr, Niemcy, Belgia, Bułgaria, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia;

  • 0,2‰ – Polska, Norwegia, Szwecja. Limit ten dotyczy także często kierowców zawodowych;

  • 0‰ – Rumunia, Słowacja, Bułgaria czy Rosja, Ukraina, Estonia, Litwa, Łotwa, Węgry, Czechy, Chorwacja.

Szczególny przypadek stanowi Holandia, w której dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2‰ dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 5 lat, oraz 0,5‰ dla tych z dłuższym stażem.

Przed zaplanowaniem wycieczki do krajów europejskich ważne jest, by zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, które w nich obowiązują. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych, w tym otrzymania wysokich mandatów. Więcej na temat przepisów drogowych przeczytasz w artykule „Kontrola drogowa – jak należy się zachować? Co może, a czego nie może kierowca?”.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.