Przejdź do treści

Najważniejsze koncerty i festiwale muzyki poważnej w Polsce

Udostępnij:

Muzyka klasyczna ma swoich zagorzałych wielbicieli. Jej wartość doceniana jest nie tylko przez prawdziwych melomanów, ale także tych, którzy lubią zrelaksować się przy jej kojących dźwiękach. Poza zagranicznymi kompozytorami swoim dorobkiem mogą też poszczycić się rodzimi twórcy.

Polska muzyka poważna doczekała się uznania zarówno na krajowych salach koncertowych, jak i zagranicznych. Ci, którzy chcą słuchać jej na żywo, mogą uczestniczyć w koncertach i festiwalach organizowanych w różnych miastach Polski. Na które z nich warto kupić bilety?

Festiwal Mozartowski w Warszawie

W Polsce muzyka klasyczna kojarzona jest przede wszystkim z Festiwalem Mozartowskim, który odbywa się w Warszawie nieprzerwanie od 1991 roku. W trakcie Festiwalu w różnych częściach Warszawy odbywają się koncerty i spektakle, w których najważniejszą rolę odgrywa oczywiście muzyka klasyczna. Jej wyjątkowych dźwięków można posłuchać między innymi w Teatrze Warszawskiej Operze Kameralnej, Kościele Seminaryjnym, Zamku Królewskim, Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich oraz Pałacu na Wyspie.

Podczas Festiwalu można posłuchać dzieł wybitnego kompozytora, imieniem którego nazwano to wydarzenie. Zarówno tych najbardziej znanych, jak i tych, które na deskach opery wybrzmiewają rzadko. Ceny biletów na każdy z koncertów wahają się granicach kilkudziesięciu złotych. 

Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Muzyka klasyczna w Polsce od lat kojarzona jest także z Letnim Festiwalem Opery Krakowskiej. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1997 roku i od tego czasu każdego roku możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Spektakle i koncerty organizowane w ramach Festiwalu odbywają się w różnych częściach Krakowa. Wiele z nich odbywa się w plenerze. Podczas ich trwania można wysłuchać arii największych światowych oper w wykonaniu utalentowanych artystów. Ceny biletów rozpoczynają się od około 30 zł.

Festiwal Muzyki Polskiej

Najważniejsze koncerty i festiwale muzyki poważnej w Polsce


Polska muzyka klasyczna jest ceniona na całym świecie. Nie może więc dziwić fakt, że doczekała się ona swojego własnego Festiwalu. Festiwal Muzyki Polskiej odbywa się od 2005 roku w Krakowie. Jego organizacją zajmuje się Stowarzyszenie Muzyki Polskiej. Poza muzyką tworzoną przez krajowych twórców, podczas trwania Festiwalu można posłuchać utworów nowoczesnej muzyki klasycznej, tworzonych przez światowe sławy. Za bilety na poszczególne koncerty odbywające się w ramach Festiwalu trzeba zapłacić około kilkudziesięciu złotych.

Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamróz

Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamróz to kolejne wydarzenie muzyczne, w którym z pewnością warto uczestniczyć. Festiwal odbywa się w Busku – Zdroju. W trakcie jego trwania można posłuchać utworów zarówno w wykonaniu instrumentalnym, jak i utworów wykonywanych przez światowej sławy śpiewaków.

Wydarzenie odbywa się każdego roku na przełomie czerwca i lipca. Przez kilka kolejnych dni wielbiciele muzyki poważnej mogą wsłuchiwać się w utwory pochodzące z repertuaru najznakomitszych kompozytorów. Ceny biletów na każdy z koncertów mieszczą się w przedziale od około 20 do 50 zł.

Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą na żywo uczestniczyć w festiwalach muzyki poważnej, wielu organizatorów przygotowuje relacje online. Dzięki internetowemu przekazowi każdy wielbiciel tego rodzaju muzyki może posłuchać swoich ulubionych utworów w wykonaniu najbardziej wybitnych artystów bez konieczności wychodzenia z domu.

To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku osób starszych, oraz tych, które przebywają poza granicami kraju. Informacje na temat najbliższych wydarzeń można znaleźć na stronach internetowych organizatorów.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.