Przejdź do treści

Najpopularniejsze seriale i filmy o wojnie

Udostępnij:

Amerykańskie filmy wojenne, polskie czy rosyjskie przez lata cieszyły się wielką popularnością wśród widzów. Jednak dziś wyraźnie dają się zdetronizować innym gatunkom kina. Wśród filmów wojennych nadal jednak są takie, do których chętnie wracamy.

Co jakiś czas tworzone są rankingi, z których możemy się dowiedzieć, jakie filmy wojenne, seriale i filmy TV są chętnie oglądane przez widzów. Każda z tych list jest inna, zawiera inne tytuły, a poszczególne filmy zajmują różne pozycje. Jest wiele takich dzieł, które na stałe weszły do klasyki kina i nawet po wielu latach są chętnie i często oglądane. Niektóre z nich zasłużyły na miano fenomenów kinematografii lub produkcji telewizyjnych.

Filmy wojenne – ranking

Pierwsza dziesiątka najchętniej oglądanych filmów wojennych może zaskakiwać, podobnie jak niesamowita jest lista filmów, które znalazły się na miejscach od 11. do 20. Przede wszystkim trzeba wymienić tu „Tylko dla orłów”, obraz z 1968 roku, który zajął pozycję 11. Ten kultowy już film, nakręcony przecież pięćdziesiąt lat temu, ciągle przyciąga przed ekrany nowych widzów. Historia opowiada o próbie odbicia amerykańskiego generała uwięzionego przez hitlerowców na zamku Adler. Film warto zobaczyć chociażby dla doskonałych kreacji Richarda Burtona i Clinta Eastwooda.

Filmy wojenne, amerykańskie, okrzyknięte mianem superprodukcji pomimo upływających lat, ciągle trzymają w napięciu, urzekają wartką fabułą i wieloma zwrotami akcji. Tak też się dzieje z „Cienką czerwoną linią”, filmem nakręconym w 1998 roku, który zajął 10. miejsce w rankingu wszechczasów.

Pozycja 9. to powrót do klasyki kina wojennego i niesamowity film „Most na rzece Kwai” z 1957 roku. Rzecz dzieje się w Birmie, w czasie II wojny światowej. Japończycy zmuszają brytyjskich jeńców do budowy mostu, a w tym samym czasie alianci rozpoczynają akcję zniszczenia tegoż mostu i uniemożliwienia transportu wojskom wroga. „Most na rzece Kwai” powinien być filmem obowiązkowym dla każdego widza.

Miejsce 8 zajęło „Imperium Słońca” w reżyserii Stevena Spielberga. To film zrealizowany na podstawie powieści Jamesa G. Ballarda, opowiadającej o chłopcu, który w czasie II wojny światowej w Szanghaju musi dać sobie radę sam, bez rodziców, a trafia w zupełnie inne warunki i środowisko, niż to, do którego był przyzwyczajony do tej pory.

Na siódmej pozycji znalazł się niemiecki film „Okręt”, a na miejscu szóstym znowu kultowa już dzisiaj „Wielka ucieczka” z 1963 roku. Film opowiada o śmiałej ucieczce jeńców-lotników z hitlerowskiego obozu zlokalizowanego w Żaganiu, w Polsce.

Piąte miejsce zarezerwowane zostało przez film „The Hurt Locker. W pułapce wojny” z 2008 roku, a na czwartym znalazła się wybitna produkcja Stanleya Kubrica z 1957 roku – „Ścieżki chwały”. Z kolei pierwszą trójkę otwiera dramat Stevena Spielberga „Lista Schindlera” z 1993 roku, film opowiada o Oskarze Schindlerze, który ratuje setki Żydów w czasie II wojny światowej w Krakowie.

Drugie miejsce przypadło kultowemu obrazowi „Szeregowiec Ryan”, w którym główną rolę zagrał Tom Hanks. Film przedstawia słynną operację Overlord, czyli lądowanie sił sprzymierzonych w Normandii w 1944 roku i poszukiwanie jednego z amerykańskich spadochroniarzy.

Zwycięzcą całego zestawienia jest „Czas Apokalipsy” Francisa Coppoli. Akcja filmu rozgrywa się w czasie wojny w Wietnamie, gdzie kapitan Willard, postać zagrana przez Martina Sheena, ma odszukać i zlikwidować dezertera – pułkownika Kurtza, którą to rolę zagrał brawurowo Marlon Brando.

Seriale i filmy TV

Tu nie znajdziemy tak wybitnych produkcji, jak wśród filmów fabularnych. Jednak niektóre seriale również zasłużyły na miano kultowych. W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych filmów odcinkowych znalazła się „Kompania Braci” z 2001 roku, „Czas Honoru” z 2008 i „MASH” z 1972 roku. Co ciekawe, wśród najbardziej popularnych i najchętniej oglądanych seriali wojennych ciągle znajduje się „Stawka większa niż życie” nakręcona w 1967 roku oraz „Czterej pancerni i pies”, serial, który powstał rok wcześniej.

Kolekcja filmów i seriali wojennych może okazać się świetnym pomysłem na prezent dla melomana. Większość z propozycji jest dostępna na płytach DVD, Blue-ray, bądź w popularnych serwisach internetowych.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.