Przejdź do treści

Najpiękniejsze jeziora w Europie – gdzie warto wybrać się na wypoczynek nad wodą?

Udostępnij:

Jezioro Bohinj to jedno z najładniejszych jezior Europy, położone w Słowenii w Parku Narodowym Triglav. Znajduje się ono w polodowcowej dolinie Alp Julijskich, które są najwyższym masywem górskim w Słowenii. Jezioro Bohinj to jeden z siedmiu małych, pięknych akwenów, które skrywa Triglava. Nie jest to może największe jezioro w Europie, ale największe słodkowodne jezioro w Słowenii.

Akwen nie należy do szczególnie obleganych przez turystów. To idealne miejsce dla osób poszukujących kontaktu z naturą. Rodzina lub przyjaciele będą mogli spędzić czas, oddając się takim rozrywkom, jak piesze wędrówki, kajakowanie czy jazda konno. Jest to również odpowiednie miejsce dla fanów sportów wodnych.

Jezioro Garda, Włochy
Jezioro Garda, Włochy

Położone w północnych Włoszech jezioro Garda to największe i najbardziej czyste jezioro tego kraju. Leży pomiędzy Wenecją a Mediolanem. Jest to miejsce dla osób, które kochają góry. Akwen otaczają malownicze szczyty Prealpi Gardesane, pasma górskiego Południowych Alp. Okolice jeziora Garda to idealny kierunek dla osób, które uwielbiają typowe włoskie, ciasne uliczki i restauracje, w których można zjeść tradycyjne potrawy.

Malowniczy port i zamek Castello Scaligieri z VI wieku zachęcają do pieszych wędrówek oraz odkrywania nowych, ciekawych miejsc. Jednym z punktów obowiązkowych nad Jeziorem Garda jest Sirmione, najbardziej oblegana przez turystów miejscowość.

Jezioro Weissensee, Alpy Gailtalskie, Austria
Jezioro Weissensee, Alpy Gailtalskie, Austria

Austriackie jezioro Weissensee to jezioro polodowcowe. Leży w Alpach Gailtalskich i stanowi główną atrakcję właśnie w tej części gór. Obszar jest chroniony, zabroniono  na nim między innymi transportu wodnego motorowego, za to na jeziorze można uprawiać tzw. wiosłowanie na stojąco.

To raj dla wędkarzy – najbardziej popularnymi rybami są pstrągi, karpie oraz okonie. Co ciekawe, woda w jeziorze jest pitna. W lecie temperatura sięga tu nawet 24 stopni Celsjusza, a lasy oraz zielone łąki zachęcają do pieszych wędrówek. Dla miłośników wycieczek rowerowych, również coś się znajdzie – na miejscu można wypożyczyć rowery elektryczne oraz rowery górskie.

To właśnie tutaj, nad jeziorem Weissensee, kręcono „W obliczu śmierci”, film o brytyjskim szpiegu Jamesie Bondzie.

Jezioro Konigssee (Jezioro Królewskie), Bawaria, Niemcy
Jezioro Konigssee (Jezioro Królewskie), Bawaria, Niemcy

Jezioro Konigssee, inaczej Jezioro Królewskie, znajduje się w południowo-wschodniej Bawarii (Niemcy). Otoczone jest Alpami Bawarskimi i przypomina skandynawski fiord. Jedną z głównych jego atrakcji stanowi rejs statkiem pasażerskim, podczas którego sternik opowiada o historii okolicy.

Otaczające krajobrazy zapierają dech w piersiach, szczególnie w maju, gdy ośnieżone szczyty kontrastują ze szmaragdowym kolorem jeziora. Zamiast w hotelu, można nocować na kempingu.

Wakacje nad wodą są jedną z przyjemniejszych form spędzania czasu, nawet dla tych, którzy nie lubią plażowania. W Europie znajdziemy wiele urokliwych jezior i malowniczych krajobrazów zarówno dla zakochanych, którzy szukają odpoczynku podczas urokliwych zachodów słońca, jak i osób aktywnych, którzy chcą uprawiać spory wodne.

Także na rodziny z dziećmi czeka mnóstwo atrakcji. Dla osób, które lubią podróżować samochodem i poznawać nowe zakątki polecamy ten artykuł.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.