5 domowych sposobów na uratowanie poplamionych ubrań
Odplamianie nie jest prostą sprawą. Wszystko zależy od rodzaju zabrudzenia, a także materiału, w który plama wniknęła, czy tego kiedy powstała. Nie zawsze trzeba inwestować w drogie środki chemiczne, często wystarczą domowe sposoby na usuwanie plam. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Usuwanie plam – podstawowe informacje
Jednym z częstych błędów, jakie popełniamy jest stosowanie na różne plamy tego samego detergentu czy środka. Tymczasem niektóre zabrudzenia zejdą znacznie łatwiej, jeśli tylko dopasujemy do nich odpowiednią metodę.
Oczywiście warto znać różne patenty na wywabianie plam, ale ważne będą też inne czynniki decydujące o sukcesie w pozbywaniu się przebarwień. Do takich należy chociażby czas. Zwykle im szybciej się tym zajmiemy, tym lepiej. Wczesna reakcja niekiedy pozwala na całkowite pozbycie się plam.
Przed rozpoczęciem procesu odplamiania należy wykonać test koloru – najlepiej to zrobić w niewidocznym miejscu – aby sprawdzić czy środek jest bezpieczny dla tkaniny.
Jak wywabić plamy z wina?
W przypadku czerwonego wina należy postępować tak, jak w przypadku plam z czerwonych owoców, czyli wiśni, truskawek czy porzeczek. Jeśli mamy taką możliwość, plamę najlepiej natychmiast zasypać solą. Gdy ta wchłonie czerwony kolor, tkaninę zanurzamy w zimnej wodzie na kilka godzin, a następnie delikatnie pierzemy. Jedwab lepiej zamiast solą, potraktować mąką ziemniaczaną z kilkoma kroplami soku z cytryny. Może pomóc także zanurzenie materiału w mleku.
Plamy z kawy i herbaty
Z plamami z kawy i herbaty nie powinno być większych problemów. W przypadku świeżej plamy wystarczy materiał zamoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem do prania. Przydatny okazuje się również sok z cytryny. Te zaschnięte prawdopodobnie trzeba będzie moczyć przez kilka dni, a następnie spłukać ciepłą wodą. Jeśli plama jest wyjątkowo „uparta”, można ją potraktować wodą utlenioną.
Plamy z tłuszczu
Wbrew pozorom usunięcie plam z tłuszczu nie jest szczególnie trudne. Warto pamiętać, że nie chodzi tylko o tłuszcz z kuchni, taki jak masło czy sos albo olej, ale także kosmetyki, tłuste balsamy do ciała, kremy czy olejki do opalania. Jeśli nie uda się ich usunąć w czasie tradycyjnego prania, możemy je przetrzeć czystą benzyną. Świeży tłuszcz na ubraniu ładnie wchłonie z kolei talk albo mączka ziemniaczana.
Plamy z krwi
Czasem wystarczy niepozorne skaleczenie, żeby solidnie poplamić ubranie krwią. Natychmiast po opatrzeniu rany należy zamoczyć ubranie w zimnej wodzie z solą. Po takiej kąpieli plama powinna zejść w czasie normalnego prania. Pamiętajmy, by nigdy nie stosować do tego ciepłej wody, która plamę tylko utrwali.
Jak usunąć plamę z długopisu?
W idealnym świecie taką plamę zauważamy natychmiast i możemy ją zamoczyć w zimnej wodzie, by pozbyć się wsiąkniętego w tkaninę atramentu. Nie zawsze jest to możliwe. Zawsze jednak sprzymierzeńcem jest zimna woda, pianka do golenia, którą można wcierać w materiał, i spirytus salicylowy bądź zwykły zmywacz do paznokci, a nawet sok z cytryny. Wcierając te specyfiki w poplamiony materiał pamiętajmy, aby co jakiś czas wymienić szmatkę na czystą, żeby nie rozmazywać tuszu na większej powierzchni.
Plamy bardzo często pojawiają się na naszej odzieży, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci. Można jednak założyć, że rzeczy, które przeważnie mamy pod ręką, jak woda utleniona, ocet, sok z cytryny czy talk są naszymi sprzymierzeńcami w walce z uporczywymi zabrudzeniami. Jeśli lubisz DIY, to sprawdź tutaj jak łatwo samodzielnie pomalować mieszkanie.