Przejdź do treści

Znienawidzony cellulit – jak się go skutecznie pozbyć?

Udostępnij:

Cellulit występuje wśród kobiet i młodych dziewcząt. Ten wstydliwy problem związany jest z zaburzeniami hormonów, a konkretnie z nadmiarem estrogenu w organizmie. Jest przypadłością, która polega na nieregularnym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, znajdującej się pod skórą. Cellulit występuje najczęściej na udach, pośladkach
i brzuchu.

Jakie są przyczyny cellulitu?

Przyczyną powstawania „pomarańczowej skórki” są zaburzenia układu hormonalnego u kobiet. Podwyższona liczba „hormonu kobiecości”, czyli estrogenu, powoduje, że przez ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych przenikają płyny fizjologiczne. Następnie płyny oraz produkty przemiany materii zbierają się w przestrzeniach między komórkami, co w efekcie utrudnia mikrokrążenie pod skórą i powoduje, że tworzą się charakterystyczne nierówności.

Tego typu zaburzenia spotykają kobiety w czasie ciąży, karmienia piersią oraz w okresie stosowania antykoncepcji. Powstawaniu cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, noszenie zbyt obcisłych ubrań czy nałogowe palenie papierosów.

Jakie są fazy rozwoju cellulitu?

Można wyróżnić cztery fazy rozwoju cellulitu. Pierwsza jest najłagodniejsza, a czwarta najbardziej zaawansowana.

  • Faza pierwsza to faza, kiedy cellulit jest prawie niezauważalny. Jest widoczny wtedy, kiedy odpowiednio ściśniemy skórę.
  • W fazie drugiej możemy zauważyć „pomarańczową skórkę”, nie uciskając skóry.
  • Faza trzecia to etap, kiedy grudki mają większą objętość. Pojawia się charakterystycznie pofałdowana skóra, która sprawia ból przy dotyku.
  • Kiedy cellulit wchodzi w czwartą fazę na skórze wyczuwalne są stwardnienia oraz guzy sprawiające ból. Konieczna jest wtedy konsultacja lekarska.

Jak się pozbyć cellulitu?

Dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to bardzo dobry sposób na cellulit. Należy jeść dobrze zbilansowane posiłki (4–5 posiłków dziennie). Pomiędzy nimi muszą występować regularne odstępy czasu. Należy ograniczyć jedzenie słodyczy oraz słonych przekąsek. Powinniśmy unikać fast foodów, kawy oraz alkoholu. Należy spożywać jak najwięcej owoców i warzyw. Bardzo zdrowa jest soja, która zawiera dużo białka. Wskazane jest również stałe nawadnianie organizmu (co najmniej dwa litry wody na dzień).

Oprócz diety i aktywności fizycznej warto wzbogacać swój organizm o takie składniki mineralne jak wapń, magnez czy cynk. Wzmacniają one kondycję skóry, jej wygląd oraz strukturę.

Jak się pozbyć cellulitu


Aktywność fizyczna jest równie ważna, jak odpowiednia dieta. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń pozwoli spalić tkankę tłuszczową oraz pobudzi układ krążenia. Najlepszymi ćwiczeniami na pozbycie się „pomarańczowej skórki” są ćwiczenia aerobowe. Kiedy są odpowiednio wykonywane, powodują przyspieszenie metabolizmu.

Zalecane jest bieganie, jazda na rowerze, pływanie oraz skakanka. Ćwiczenia w wodzie ujędrniają skórę i dobrze modelują sylwetkę. Są szczególnie dobre dla osób, które borykają się z problemem cellulitu w okolicach bioder czy pośladków.

Czy kremy na cellulit są skuteczne?

Domowe sposoby na cellulit


Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto udać się do kosmetologa, który określi stopień cellulitu oraz zaplanuje leczenie dla skóry. Wiele kobiet chciałoby znaleźć idealne i szybkie rozwiązanie, jak się pozbyć cellulitu, jednak walka z nim wymaga od nas wiele cierpliwości i zaangażowania, ale na wymarzone efekty warto czekać.

Preparaty kosmetyczne nie sprawią, że problem „pomarańczowej skórki” zniknie, ale mogą pomóc w dążeniu do celu. Do owych preparatów, kapsułek czy kremów dodaje się wyciągi z roślin, które są skuteczne w walce z cellulitem.

Pomocna może być domowa pielęgnacja ciała kosmetykami stworzonymi na bazie roślin takich jak guarana, oliwka, bambus czy mniszek lekarski. Podobne działanie wykazują grejpfrut, brzoza i Garcinia Cambodgia. Przed zastosowaniem kremów należy odpowiednio przygotować skórę w celu zwiększenia możliwości wchłaniania (masaże ciała szorstkimi gąbkami, peeling).

Walka z pomarańczową skórką może być walką nierówną, ale nie musi być przegrana. Właściwa dieta, nawodnienie organizmu w połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednią pielęgnacją skóry całego ciała przyniesie pozytywne efekty, zauważalne gołym okiem! 

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).