Przejdź do treści

Ćwiczenia dla seniorów

Udostępnij:

Każdy, kto choć raz był w Chinach lub w Japonii, miał okazję widzieć grupy starszych ludzi wykonujących ćwiczenia ruchowe nawet w samym centrum miast. Spotykają się oni w parkach lub na skwerach i ćwiczą w niespiesznym tempie. W świetnej kondycji, w doskonałej dyspozycji umysłu spędzają oni przyjemnie jesień swojego życia. I pewnie tu tkwi sekret długowieczności w dobrym zdrowiu – to gimnastyka dla seniorów i właściwa dieta sprawiają, że dla wielu jest to jeden z lepszych okresów w życiu.

Ćwiczenia dla osób starszych powinny być niezbędnym elementem dnia. Średnia długość życia ludzi wydłuża się z roku na rok. Aby zapewnić sobie komfortową możliwość funkcjonowania nawet w późnym wieku, trzeba zacząć ćwiczyć już dziś.

Nie chodzi tu wcale o bicie rekordów, czy ćwiczenia obciążające organizm – chodzi po prostu o utrzymywanie każdego stawu w ruchomości, oderwanie się od biurka, porzucenie samochodu na rzecz spacerów i maszerowania. Wszystko to zaprocentuje w przyszłości, a docenimy to szczególnie w wieku 80, 90 czy 100 lat, kiedy dalej bez problemu pójdziemy na spacer. Kilka porad, jak zrealizować tę ideę w praktyce, znajdziecie poniżej.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Aktywność fizyczna osób starszych zdecydowanie wpływa na poprawę jakości życia. Utrzymywanie organizmu w dobrej sprawności ruchowej zapobiega występowaniu wielu schorzeń i dolegliwości, z którymi borykają się seniorzy. O dobroczynnym wpływie ruchu na pracę serca i układu krwionośnego napisano już wiele.

Dzięki aktywności fizycznej znacznie łatwiej utrzymać prawidłowy poziom cukru w organizmie, a ćwiczenia wykonywane regularnie utrzymują prawidłową ruchomość stawów i właściwe napięcie mięśniowe. Poprawiają również stan układu kostnego.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dobra kondycja fizyczna przekłada się na prawidłowe samopoczucie i dobry stan umysłu. Najlepiej więc każdego dnia przeznaczyć trochę czasu na ćwiczenia i dalekie spacery, w myśl starej zasady, że ruch to zdrowie. Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom i ćwiczeniom na powietrzu, dobrze zainwestować chociażby w rowerek stacjonarny, który zapewni każdemu seniorowi dawkę zdrowia.

Ćwiczenia dla seniorów – podstawowe zasady

Ćwiczenia dla seniorów - podstawowe zasady


Ćwiczenia ogólnousprawniające dla osób starszych trzeba dobierać tak, aby miały na celu poprawę siły i wytrzymałości mięśni. Muszą się wśród nich znaleźć elementy, które wpływać będą na polepszenie ogólnej koordynacji ruchowej oraz sprawności ruchowej. Jest to szczególnie cenne nie tylko w momencie normalnego, codziennego funkcjonowania – dzięki odpowiedniej sprawności można zapobiec wielu nieprzyjemnym incydentom, jak na przykład upadki.

Gimnastyka poranna dla seniorów powinna obejmować też ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Wszystkie zestawy ćwiczeń muszą być właściwie dobrane do aktualnego stanu zdrowia, a także muszą uwzględniać schorzenia, na jakie cierpi dana osoba.

Budując swój własny plan ćwiczeń, należy dokładnie ustalić rodzaj ćwiczeń, ich intensywność i czas trwania. Jeżeli osoba starsza dopiero zaczyna swoją przygodę z gimnastyką, trzeba rozpocząć od wykonywania pojedynczych elementów ćwiczeń, tak aby stopniowo zwiększać możliwości organizmu i nie przesilić go już na wstępie, bo to mogłoby tylko zniechęcić seniora.

Natomiast jeśli zauważy on, że czyni postępy, wówczas należy stopniowo wydłużać czas i liczbę ćwiczeń. Docelowo gimnastyka powinna trwać nie dłużej niż 45 minut i należy ją przeprowadzać maksymalnie 5 razy w tygodniu.

Ćwiczenia dla seniorów - podstawowe zasady


Wszystkie ćwiczenia powinny charakteryzować się najwyżej umiarkowanym stopniem wysiłku, a część z nich powinna wymagać tylko małego zaangażowania mięśni i stawów. Wszystkie ruchy powinny charakteryzować się prostotą i niewielkim stopniem skomplikowania. W czasie ćwiczeń należy bacznie obserwować reakcje swojego organizmu - ćwiczenia powinny być przyjemne, a nie obciążające.

Udostępnij:

Fan zdrowego stylu życia. Smakosz dobrej, czyli zdrowej kuchni.

Kocha jeść, ale tylko zdrowo. Docenia wiedzę medyczną przodków i lecznicze właściwości jedzenia. Fascynują go możliwości współczesnej medycyny.