Przejdź do treści

Peeling medyczny – jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Udostępnij:

Peeling medyczny to zabieg kosmetyczny zwalczający różne zmiany skórne np. trądzik czy przebarwienia na twarzy. Peeling przeprowadzany jest z użyciem kwasów, które usuwają poszczególne warstwy naskórka, przywracając mu zdrowy wygląd. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu?

Słowo peeling pochodzi z języka angielskiego. „Peel” znaczy „złuszczać” czy „zedrzeć”. Zabieg ten określany jest również jako abrazja, chemabrazja czy ablacja. Peelingi są powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. W związku z tym podziałem można powiedzieć, że zabieg działa zaledwie w obrębie naskórka bądź przenika do głębszych warstw skórnych.

Polega on na nałożeniu na skórę silnych substancji złuszczających, a jednocześnie regenerujących. To mieszanina czynnych związków chemicznych w określonym stężeniu. Peeling wykonuje się przy użyciu między innymi kwasu migdałowego, kwasu witaminy A czy innych kwasów owocowych występujących w naturze.

Wskazania do wykonywania peelingu

Poddawanie się zabiegowi peelingu medycznego jest wskazane dla osób borykających się z różnymi zmianami skórnymi. Ten zabieg medycyny estetycznej pomaga na wszelkie zmiany barwnikowe typu piegi czy przebarwienia pozapalne. Jest odpowiedni dla osób, które posiadają uszkodzenia skóry związane zarówno z silnym oddziaływaniem słońca, jak i z wiekiem, a mianowicie zmarszczki czy utrata jędrności skóry.

Peeling dobrze działa na blizny, trądzik zaskórnikowy, a także rozstępy i cellulit. Może być również wykonywany profilaktycznie przeciwko objawom starzenia się skóry.

Przeciwwskazania do wykonywania peelingu

Poddawanie się zabiegowi peelingu medycznego nie jest zalecane osobom, które mają aktywną opryszczkę, ciężką postać trądziku, podrażnioną bądź uszkodzoną skórę. Wszelkie alergie skórne oraz choroby autoimmunologiczne wykluczają stosowanie peelingu. Zabiegowi nie powinny poddawać się także kobiety w ciąży oraz te, które karmią piersią.

Złuszczanie naskórka nie jest wskazane również w przypadku osób, które preferują opalanie się w solarium oraz często wystawiają swoją skórę na słońce. Nie powinno się zatem decydować na zabieg szczególnie w lecie, kiedy nasza skóra wystawiona jest na promieniowanie UV. Niedozwolone jest poddanie się zabiegowi przez osoby, które mają świeże blizny po zabiegach chirurgicznych.

Jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

Do zabiegu nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Należy pamiętać o tym, że na tydzień przed zabiegiem nie wolno stosować dermabrazji, preparatów zawierający retinoidy oraz tych, które podrażniają naskórek. Nie powinno się również używać szorstkich gąbek. W przypadku mężczyzn niewskazane jest golenie się przed zabiegiem. Przed przystąpieniem do peelingu, kosmetyczka zakłada na głowę czepek lub opaskę, natomiast szyja i dekolt pozostają zakryte.

Przed zabiegiem ważne jest oczyszczanie twarzy. Należy zatem usunąć makijaż, a okolice ust i oczu posmarować wazeliną w celu zabezpieczenia ich przed złuszczającym działaniem kwasów. W następnym kroku kosmetyczka aplikuje na skórę preparaty o różnych stężeniach zawiązków aktywnych (dobierane w zależności od leczonego problemu). Po kilku minutach następuje neutralizacja kwasu, a na skórę nakładany jest krem nawilżający.

Efekty peelingu medycznego

Promienna kobieta po zabiegu kosmetycznym

Zabiegi złuszczające naskórek przynoszą efekty tylko wtedy, gdy są wykonywane seriami, mniej więcej co trzy lub cztery tygodnie przez kilka miesięcy. Najlepiej poddawać się im wtedy, gdy nasza skóra nie jest narażona na silne działanie promieni słonecznych. Jeżeli zastosujemy się do powyższych wskazówek, będziemy mogli liczyć na znaczną poprawę wyglądu.

Po kilku zabiegach widoczna będzie poprawa elastyczności skóry oraz owalu twarzy. Peeling sprawia, że zamykają się pory oraz następuje ujenolicenie i poprawa kolorytu. Stopniowo będą zanikały zmarszczki, dzięki czemu skóra zyska młodszy i zdrowszy wygląd.

Kobieta podczas zabiegu kosmetycznego

Peeling medyczny to jeden z zabiegów kosmetycznych, który pomaga na wszelkie problemy skórne. Dzięki niemu można pozbyć się niechcianych przebarwień na twarzy czy blizn po trądziku. Cena, w zależności od gabinetu, który go wykonuje zaczyna się od około 200 zł.

Zabieg ten jest w pełni bezpieczny, a kwasy, których się używa, złuszczają i jednocześnie regenerują naskórek. Jak w przypadku każdego zabiegu istnieją wskazania i przeciwwskazania do wykonywania go, z którymi warto się zapoznać. Peelingi można także stosować samemu w domu, o czym przeczytasz w artykule Naturalne peelingi do twarzy i ciała.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).