Czym jest badanie VDRL i kiedy należy je przeprowadzić?
Badanie VDRL jest wykonywane w celu zdiagnozowania kiły. Jest to także jedno z podstawowych badań, jakie wykonuje się podczas ciąży. Badanie serologiczne VDRL wyparło wcześniej stosowany odczyn Wssermana, a także odczyn Kolmera. Kiedy należy je przeprowadzić i jak interpretować wyniki?
Badanie serologiczne VDRL (Veneral Disease Research Laboratory) pozwala stwierdzić lub wykluczyć kiłę. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię nazywaną krętkiem bladym. Mikroskopowy test kłaczkowania, czy inaczej chorób wenerycznych, to badanie przesiewowe, czyli takie, które pozwala wykryć chorobę wcześniej, a w konsekwencji zapobiec jej dalszemu rozwojowi.
Przyczynami zakażenia są: seks oralny, pochwowy, a także analny, który nie jest zabezpieczony prezerwatywą. Jednak kiłą można się zarazić nie tylko podczas stosunku płciowego, ale też przez pocałunek, gdyż krętek blady rozprzestrzenia się po całym organizmie.
Warto wiedzieć, że początkowymi objawami kiły u dorosłych są suche, niebolesne grudki przybierające kolor lekko czerwony. Znajdują się one na narządach płciowych, a znikają po około pięciu tygodniach od zakażenia. Obok tych zmian, można zaobserwować powiększone węzły chłonne w okolicach pachwin. Nieleczona kiła może doprowadzić do poważnych zmian w układzie krążenia, układzie nerwowym, a także spowodować uszkodzenia kości czy wzroku.
Badanie serologiczne jest badaniem z zakresu opieki prenatalnej. Wykonuje się je na wczesnym etapie ciąży, co pozwala zapobiec zarażeniu noworodka bakterią krętka bladego. Kiła u noworodków jest bardzo groźną chorobą, ponieważ może spowodować wielonarządowe uszkodzenie ciała czy zanik nerwu wzrokowego. Badanie VDRL ma bardzo duże znaczenie, dlatego w czasie ciąży należy wykonywać je profilaktycznie – najlepiej na początku i pod koniec jej trwania.
VDRL – przebieg badania
Badanie nie wymaga od nas specjalnego przygotowania (nie trzeba być na czczo). Jest to badanie krwi. Próbka krwi analizowana jest pod kątem obecności przeciwciał. Na wyniki badań czeka się jeden dzień. Mogą one wskazywać na zakażenie bakterią krętka bladego lub na przebytą infekcję kiłową.
Jak interpretować wyniki badań?
Ujemny VDRL wskazuje na to, że pacjent nie jest zakażony. Dodatni wynik badania natomiast świadczy o obecności choroby, jednakże nie daje stuprocentowej pewności. Konieczne są kolejne badania w celu potwierdzenia podejrzeń.
Wynik dodatni może również świadczyć o boreliozie, malarii, toczeniu rumieniowatym czy zakażeniu wirusem HIV. Jeżeli kobieta jest w ciąży, a wynik wyjdzie dodatni, występuje prawdopodobieństwo poronienia lub urodzenia dziecka z wadą wrodzoną. Kiła jest chorobą uleczalną, jednak trzeba zacząć działać w jej wczesnym stadium.
Etapy choroby
Wyróżnia się dwa etapy choroby – wczesny oraz późny. Etap pierwszy trwa do dwóch lat od zakażenia i dzieli się na dwie fazy – kiłę pierwotną i wtórną. Pierwsze objawy kiły pierwotnej dają o sobie znać po mniej więcej trzech tygodniach od momentu zakażenia. Na narządach płciowych pojawiają się najpierw zmiany pierwotne – tworzą się bezbolesne owrzodzenia. U mężczyzn występują one na członku, natomiast w przypadku kobiet na wargach sromowych oraz w okolicach szyjki macicy.
Może też występować w innych miejscach, jak palec, brodawka sutkowa czy błonie śluzowe jamy ustnej. Zmiany te ustępują samoistnie po ok. 3 tygodniach.
Po około dwóch miesiącach kiła przechodzi w fazę wtórną i na ciele, głównie w błonach śluzowych (stopy, ręce, głowa) pojawia się wysypka. Towarzyszącymi symptomami są między innymi ból głowy czy gorączka. Następnie kiła może przejść w okres utajenia i trwać od 5 do nawet 50 lat. Nieleczona kiła powoduje uszkodzenia układu krążenia czy układu nerwowego. Zdarzają się także przypadki śmiertelne.
Badanie VDRL jest wykonywane w celu zdiagnozowania kiły. Polega ono na pobraniu krwi i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Kiła to choroba uleczalna, jeżeli zacznie się reagować na wczesnym etapie jej rozwoju. Badaniu powinny poddawać się kobiety w ciąży, zarówno na poczatku, jak i pod koniec jej trwania. Warto dbać o swoje zdrowie oraz regularnie się badać. Należy pamiętać również o szczepieniach.