Jak zrobić przeciwzmarszczkowy masaż twarzy?
Skuteczne zabiegi przeciwzmarszczkowe to nie tylko stosowanie najlepszych kremów oraz częste wizyty w gabinetach kosmetycznych. Zauważalne efekty może przynieść także masaż twarzy, który nie tylko ujędrni skórę, ale także pobudzi jej mikrokrążenie. Poświęcenie na niego kilku minut w ciągu dnia może widocznie odjąć lat oraz pozwoli uniknąć drogich, często bolesnych zabiegów w przyszłości, w tym chirurgicznego usuwania zmarszczek.
Wskazania i przeciwskazania do wykonywania masażu twarzy
Masaże twarzy można wykonywać zarówno w profesjonalnych gabinetach odnowy, jak również w warunkach domowych, co jest znaczną oszczędnością pieniędzy. Nie potrzeba do nich specjalistycznych urządzeń, ponieważ z powodzeniem wystarczą ruchy dłoni. Masaż twarzy skutecznie wygładza widoczne już zmarszczki, a także opóźnia pojawianie się nowych.
Ponadto stosuje się go powszechnie w celach leczniczych – jest on skuteczny w kuracji porażenia nerwu twarzowego, leczeniu pooperacyjnych zmian skórnych i blizn, wygładzaniu, regulacji gospodarki wodnej skóry, ujędrnianiu, poprawie krążenia, pobudzaniu układu limfatycznego, a także łagodzeniu napięcia mięśniowego.
Działa doskonale na redukcję stresu, wprawia w dobre samopoczucie, relaksuje oraz odpręża. Sprawia, że skóra jest bardziej dotleniona, jędrna, elastyczna, a przede wszystkim pobudzona do reakcji odnawiających. Zapobiega także powstawaniu drugiego podbródka oraz worków pod oczami.
Masowania twarzy nie zaleca się osobom, które mają powiększone węzły chłonne, wysokie ciśnienie, opryszczkę, liszaj, a także cierpiącym na choroby nowotworowe, zaburzenia tarczycy oraz zaawansowaną miażdżycę. W przypadku stanów zapalnych cery, np. trądziku, masaż należy odłożyć do momentu wyleczenia, ponieważ w ten sposób można przyczynić się do rozsiania bakterii po całej twarzy.
Jak wykonać przeciwzmarszczkowy masaż twarzy?
Masaż twarzy, powinien stać się codziennym rytuałem, aby przynieść jak najlepsze i widoczne efekty. Na jego wykonanie wystarczy 5 minut rano oraz wieczorem. Masaż można ułatwić czy uprzyjemnić, stosując dobroczynne olejki – arganowy, jojoba, z opuncji, tamanu, marula lub inne, odpowiednio dobrane do typu i potrzeb cery.
Co ważne, nie należy skupiać się jedynie na twarzy. Warto zadbać także o szyję oraz okolicę oczu, na których skutki starzenia się są szczególnie zauważalne. Masowanie twarzy najlepiej wykonywać przed aplikacją kremu, ponieważ ukrwiona twarz skuteczniej chłonie jego cenne składniki.
- Klasyczny masaż rozpoczyna się od szyi w kierunku twarzy zdecydowanymi, posuwistymi ruchami.
- Następnie należy przejść do szczęki i kierować się do dolnej części ucha, a później w ten sam sposób stopniowo rozmasowywać brodę oraz kąciki ust, a także same usta.
- Gdy masaż dolnej połowy twarzy dobiega końca, należy położyć palce na policzkach, a następnie okrężnymi ruchami kierować się do skroni i z powrotem. Tę część najlepiej wykonywać jednocześnie na obu stronach twarzy, ale można także najpierw masować jedną, a potem drugą. Można też lekko uciskać płatki uszu oraz brwi.
- Następnie należy skierować się do centrum, czyli nosa, i wykonywać ruchy od nasady w górę.
- Warto pamiętać także o okolicy oczu, jednak tutaj masaż musi przebiegać bardzo delikatne – skóra tutaj jest wyjątkowo cienka, zatem łatwo ją uszkodzić. Dolną i górną powiekę należy masować od kącika do skroni.
- Ostatnim punktem jest czoło, które z powodzeniem można dociskać mocniej. Korzystne będą ruchy wygładzające obiema dłońmi w stronę skroni, a następnie od dołu do góry. Zmarszczki dobrze jest uciskać jednocześnie kciukiem oraz palcem wskazującym.
- Masaż kończy się spokojnym głaskaniem całej twarzy opuszkami palców.
Przeciwzmarszczkowy masaż twarzy, wykonywany regularnie, może stać się alternatywą dla drogich i dość bolesnych zabiegów medycyny estetycznej. Zastanawiasz się jednak nad wizytą u specjalisty? Zapoznaj się zatem z naszym poradnikiem pt.: „Zabiegi medycyny estetycznej – czy warto?”