Laserowe wybielanie zębów
Śnieżnobiały uśmiech to marzenie większości z nas. Kolor naszych zębów uzależniony jest od wielu czynników – to nie tylko genetyka. Kawa, herbata, papierosy, ale i czerwone wino sprawiają, że naturalna biel naszego uzębienia stopniowo zanika. Laseroterapia może pomóc w rozjaśnianiu zębów. Wystarczy jedna wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, aby odmienić swoje uzębienie i cieszyć się jego wyglądem. Jak przebiega zabieg wybielania zębów z użyciem lasera?
Laserowe wybielanie zębów - na czym to polega?
Przed zabiegiem należy przede wszystkim uzupełnić wszystkie ubytki. Dzięki temu substancje wybielające nie przedostaną się do miazgi zębowej i nie spowodują jej podrażnienia czynnikami chemicznymi, które znajdują się w preparatach wybielających. Sam zabieg zaczyna się się od dokładnego oczyszczenia zębów z płytki nazębnej i kamienia. Następnie dentysta nakłada na linię dziąseł specjalny preparat w formie żelu, który ma za zadanie ochraniać dziąsła podczas wybielania.
W kolejnym etapie, na zęby zostaje zaaplikowany specjalny żel wybielający o wysokim stężeniu na bazie nadtlenku wodoru (H2O2) ze szkliwa do zębiny. W tym momencie zachodzi konieczność przyspieszenia procesu wybielania za pomocą źródła ciepła i światła przy pomocy lasera argonowego, półprzewodnikowego lub specjalnej lampy o dużej energii. Emitowane przez laser światło jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta.
Rozjaśnienie szkliwa uzyskuje się poprzez rozpad nadtlenku wodoru na wodę i tlen, co pozwala usunąć przebarwienia nagromadzone w ciągu kilku lat. Pojedyncze naświetlanie trwa 15 minut i jest powtarzane trzykrotnie podczas jednej sesji. Zabieg laserowego wybielania zębów jest trwa mniej niż godzinę.
Po laserowym wybielaniu zębów
Efekty wybielania laserowego zębów zobaczymy zaraz po jego zakończeniu, choć pełne rezultaty będą widoczne dopiero po upływie 12-24 godzin. Dwie godziny po zabiegu nie można jeść, żuć gumy oraz myć zębów. W okresie stabilizacji procesu wybielania, który trwa od 2 do 3 tygodni, pacjent zobowiązany jest przestrzegać tzw. białej diety, gdzie zakazane jest picie m.in. kawy, herbaty, coca coli, soku porzeczkowego i czerwonego wina. W tym czasie zęby dość intensywnie pochłaniają każdy barwnik, dlatego niezastosowanie się do tych zaleceń może zniwelować rezultaty całego zabiegu.
Trwałość wybielania laserowego zębów w dużym stopniu zależy od pacjenta. Efekty zabiegu mogą utrzymywać się przez około dwa lata. Jeśli jednak pacjent ograniczy spożywanie mocno barwiących potraw, przestanie palić, a także będzie regularnie poddawać się skalingowi zębów (zabieg usuwania kamienia nazębnego) - pięknym uśmiechem będzie mógł cieszyć się dłużej.
Po wykonaniu zabiegu laserowego wybielania zębów należy dodatkowo zwiększyć dbałość o higienę jamy ustnej. W tym celu pomocne okaże się stosowanie raz w tygodniu specjalnego żelu ze zwiększoną zawartością fluoru.
Czy laserowe wybielanie zębów jest bezpieczne?
Laserowe wybielanie zębów jest metodą szybką i skuteczną, jednak ma również swoje wady. W trakcie jego przeprowadzania u niektórych pacjentów może pojawić nadwrażliwość termiczna, a także osłabienie szkliwa. Należy się liczyć z możliwością podrażnienia dziąseł czy pozabiegową nadwrażliwością zębów.
Pod wpływem wiązki lasera, żel nałożony na zęby jest natychmiast aktywowany, nie zalega w jego okolicach, dzięki czemu podrażnieniu nie ulegają okoliczne tkanki miękkie. Dodatkowo żel chroni zęby przed przegrzaniem i pojawieniem się bólu. Ryzyko wystąpienia tych objawów uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta jak i od sprzętu stosowanego w gabinecie. Światło zimne, jakie emitują lampy LED, zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zabiegu.
Decyzję o wykonaniu tego zabiegu powinniśmy na samym początku skonsultować z naszym dentystą. Istnieją przeciwwskazania przez które nie każdy może się mu poddać. Zdarza się również, że kość zęba ma żółte zabarwienie i nic nie będzie w stanie tego zmienić.
Przeciwwskazania do laserowego wybielania zębów
● zapalenia i recesja dziąseł,
● mechaniczne i próchnicowe uszkodzenia zębów,
● choroby przyzębia,
● nadwrażliwość termiczna uzębienia,
● duża ilość wypełnień i koron w zębach przednich,
● ciąża i okres karmienia piersią,
● wiek poniżej 16 lat,
● niektóre przebarwienia nieorganiczne (polekowe).
Ile kosztuje wybielanie zębów?
Zabieg laserowego wybielania zębów nie należy do najtańszych metod profesjonalnego rozjaśniania uzębienia. Tego typu zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych lamp można przeprowadzić w większości klinik i gabinetów stomatologicznych na terenie całego kraju. Ceny oscylują w granicach 800-2000 zł. Efektów laserowego wybielania zębów nie da się osiągnąć na zawsze, dlatego zalecane jest powtarzanie zabiegu, co 3-4 lata.
Jeśli potrzebujesz gotówki na zabieg laserowego wybielania zębów, możesz zdecydować się na pożyczkę ratalną od Wonga. Pożyczkę w wysokości 2000 złotych możesz spłacić w dogodnych ratach. Dla przykładu: spłata rozłożona na 24 miesiące to zaledwie koszt 100,59 miesięcznie.