Przejdź do treści

Kabiny prysznicowe do łazienki - jaki model wybrać?

Udostępnij:

Urządzenie łazienki wiąże się zazwyczaj z dylematem dotyczącym wyboru pomiędzy wanną, a prysznicem. Kabina prysznicowa to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku mieszkań w bloku, gdzie metraż łazienki często jest ograniczony. Ponadto, kąpiel pod prysznicem to mniejsze rachunki za wodę. Zanim jednak wybierzemy konkretny model kabiny prysznicowej, warto poznać dostępne rodzaje.

Kabiny prysznicowe – rodzaje

Kabiny prysznicowe2

Kabiny prysznicowe można podzielić przede wszystkim ze względu na kształt. Wybór danego kształtu powinien być uzależniony od miejsca, w którym chcemy ustawić kabinę. W małych łazienkach najlepiej sprawdzi się kabina narożnikowa. Przylega ona do dwóch ścian pomieszczenia. Jej zaletę stanowi fakt, że jest łatwa w montażu i w utrzymaniu czystości. Szczególnym rodzajem kabiny narożnej jest kabina asymetryczna, która również przylega do dwóch ścian, jednak jeden bok jest znacząco dłuższy od drugiego. Warto wiedzieć, że narożne kabiny prysznicowe dostępne są w różnym kształcie, dlatego łatwo dopasować je do każdej łazienki. Do wyboru są m.in. kabiny owalne, kwadratowe, prostokątne czy półokrągłe. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się kabiny prysznicowe pięciokątne.

Kabiny prysznicowe3

Do jednej ściany przylega za to kabina przyścienna zwana jednocześnie trójścienną. Zapewnia nieco większą swobodę aranżacji i nadal nie zabiera dużo przestrzeni. Zupełnie inaczej jest w przypadku kabiny wolnostojącej, która nadaje się wyłącznie do dużych łazienek. Charakteryzuje ją także wysoka cena. Ustawić można ją w dowolnym miejscu, nierzadko pełni przy tym funkcję dekoracyjną.

Osoby, które szukają kompromisu w wyborze pomiędzy wanną, a prysznicem, decydują się przeważnie na kabinę wannową. Jest to kabina prysznicowa zabudowana ze wszystkich stron która pełni jednocześnie funkcję wanny. To coraz częściej wybierane rozwiązanie, doceniane za uniwersalność. Niestety, niekoniecznie sprawdzi się w małej łazience. O wiele lepszym wyborem będzie wówczas kabina wnękowa. Jak nazwa wskazuje, umieszcza się ją we wnęce pomieszczenia, dzięki czemu możemy zagospodarować nawet trudno dostępną przestrzeń.

Kabina prysznicowa - sposób mocowania

Wyróżnia się trzy sposoby mocowania kabin prysznicowych. Do wyboru mamy kabiny, które montuje się bezpośrednio do brodzika, wanny lub na podłodze. Które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze?

  • Mocowanie do brodzika - zdecydowanie najpopularniejszy typ mocowania, na który najczęściej decydują się rodziny z małymi dziećmi. Do naszej dyspozycji pozostają bowiem brodziki płytkie i głębokie. Te drugie mogą również pełnić funkcję wanienki.

  • Mocowanie do wanny - najlepsze w łazienkach, gdzie zamontowana jest już wanna i nie ma dodatkowego miejsca na ulokowanie oddzielnego brodzika.

  • Mocowanie na podłodze - kabinę prysznicową, która mocowana jest na podłodze o wiele łatwiej utrzymać w czystości. Zaletę stanowi także jej atrakcyjność wizualna. W tym przypadku musimy jednak zdecydować się na rodzaj odpływu: łukowy lub punktowy.

Wymiary kabiny prysznicowej

Jeden z najistotniejszych parametrów to wymiar kabiny prysznicowej. Najbardziej standardowy jest model o podstawie 80x80 lub 100x100. Swobodny natrysk zapewnia już kabina o wymiarach 90x90. W niektórych łazienkach konieczne jest zamontowanie kabiny o niestandardowych rozmiarach. Nie trzeba robić ich na zamówienie, bez większego problemu uda nam się znaleźć, chociażby kabiny o podstawie 90x150. Większośc kabin prysznicowych, które są dostępne w sklepach, mają wysokość od 180 do 200 cm. Zazwyczaj montuje się je w niższych brodzikach, a niekiedy nawet bezpośrednio na podłodze. Jeżeli zależy nam na wyższym brodziku, to musimy wybrać niższą kabinę, np. 160 cm. 

Co jeszcze trzeba mieć na uwadze?

Kabiny prysznicowe4

Podczas wyboru kabiny prysznicowej, możemy zwrócić uwagę także na sposób jej otwierania. Najbardziej popularne są kabiny przesuwane lub skrzydłowe (otwierają się jak zwykłe drzwi), lecz do dyspozycji mamy także kabiny wahadłowe, harmonijkowe, a nawet kabiny walk-in, czyli bez drzwi. Kabiny walk-in składają się z dużych tafli szkła, które są pozbawione ruchomych elementów.

Coraz większą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe z hydromasażem, które masują ciało wodą pod wysokim ciśnieniem. Ciekawym wyborem okażą się z pewnością kabiny wyposażone w radio lub funkcję sauny.

Wymiana kabiny prysznicowej często wiąże się z remontem całej łazienki. Remont nawet małej łazienki jest dość kosztowny, a całość wydatków zawiera się w sumie od 8 do nawet 12 tys. zł. Co więcej, w trakcie prac często pojawiają się nieprzewidziane wydatki. W takim przypadku warto skorzystać z pożyczki online w Wonga. Do dyspozycji mamy pożyczkę gotówkową oraz ratalną. Ich największą zaletę stanowi krótki czas oczekiwania oraz formalności ograniczone do minimum. Jest to możliwe dzięki złożeniu wniosku przez internet. Wszystko to sprawia, że pożyczkę można otrzymać nawet w kilkanaście minut.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.