Przejdź do treści

Jakie garnki wybrać do płyty indukcyjnej?

Udostępnij:

Coraz więcej osób zamiast kuchenki gazowej czy elektrycznej kupuje płytę indukcyjna. By jednak móc korzystać z jego dobrodziejstw, trzeba zaopatrzyć się w specjalne garnki do płyty indukcyjnej. Jak to działa i jak wybrać odpowiednie garnki indukcyjne?

Płyta indukcyjna – na czym to polega?

Jakie garnki wybrać do płyty indukcyjnej?


By zrozumieć, dlaczego do gotowania na kuchni indukcyjnej potrzebne są odpowiednie naczynia, trzeba poznać mechanizm jej działania. Płyta indukcyjna wykorzystuje zjawisko indukcji, czyli wytwarzania pola magnetycznego. Jej budowa jest dość prosta – z zewnątrz widzimy taflę ceramiczną, która kryje płaskie cewki generujące pole magnetyczne. By mogło ono zadziałać, potrzebne są garnki indukcyjne. Wykonuje się je z metali, które mają zdolność reagowania na to pole. Jak to wygląda? Na dnie naczynia zaczynają się indukować prądy wirowe, które rozgrzewają cały garnek, nie wpływając przy tym na temperaturę całej płyty.

Gotując na płycie indukcyjnej, oszczędzasz czas. Ciepło skupia się w garnku, dzięki czemu posiłki udaje się przygotować w znacznie krótszym czasie. Co więcej, niwelujesz w ten sposób ryzyko poparzenia, bo płyta pozostaje chłodna. Kuchnię indukcyjną również bardzo łatwo wyczyścić.

Garnki do płyty indukcyjnej

Jakie garnki wybrać do płyty indukcyjnej?


Jak nietrudno się domyślić, nie każdy garnek będzie w stanie zareagować na wytwarzane przez płytę indukcyjną pole magnetyczne. Podczas ich zakupów musisz więc zwrócić szczególną uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane oraz na kilka innych kwestii.

Garnki do kuchenki indukcyjnej oznaczane są przez producentów specjalnym symbolem na spodzie garnka bądź na jego opakowaniu. Symbolem indukcji jest zwojnica, zwana też cewką. Dla laików wygląda po prostu jak szlaczek z pętelek – z pewnością go rozpoznasz. Jeśli znajdziesz symbol indukcji na dnie garnka, możesz mieć pewność, że jest odpowiednio przystosowany do gotowania na omawianej płycie. Chcesz to sprawdzić? Istnieje na to łatwy sposób. Przyłóż magnes do dna garnka – jeśli przyciągnęło ono magnes, masz przed sobą prawdziwe naczynia indukcyjne.

Materiał, z jakiego zostały wykonane garnki indukcyjne, to jednak nie wszystko. By gotować szybko, musisz też zwrócić uwagę na średnicę dna kupowanego naczynia. Dobrze dopasowane garnki na indukcję powinny mieć średnicę dna taką samą jak średnica pola grzewczego lub nieco mniejszą. Płyta indukcyjna „nie będzie widzieć” garnka o większej średnicy i nie zadziała.

By ułatwić sobie codzienne gotowanie, warto też zwrócić uwagę na właściwości uchwytów wybranych naczyń. Garnki na płytę indukcyjną powinny posiadać uchwyty wykonane z nienagrzewających się materiałów – tak, by nie parzyły nas podczas podnoszenia czy przesuwania naczynia. To samo dotyczy uchwytu od pokrywki.

Ile kosztują garnki na płytę indukcyjną?

Jeśli chodzi o ceny, garnki na kuchenkę indukcyjną różnią się między sobą w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, oraz od stopnia rozpoznawalności marki. Z reguły najtańsze okazują się emaliowane garnki indukcyjne – zestaw czterech garnków z pokrywkami o różnej wielkości można dostać już za 65-70 zł. Więcej, bo od 130 zł w górę trzeba zapłacić za taki sam zestaw garnków indukcyjnych ze stali nierdzewnej.

Urządzasz kuchnię i szukasz rozwiązań, które pomogą Ci prowadzić oszczędne gospodarstwo domowe? Sprawdź artykuł „Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Ile kosztuje remont kuchni?”, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Powodzenia!

Tagi AGD ceny
Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.