Przejdź do treści

Wybieramy ekspres do kawy – jakie funkcje powinien posiadać?

Udostępnij:

Kawa ma dobroczynny wpływ na zdrowie i liczne właściwości lecznicze. Chętnie pijemy ją także ze względu na niepowtarzalny smak i aromat. W jej przyrządzeniu może nam pomóc  dobry ekspres do kawy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są możliwości. Poznaj ich wady i zalety!

Ekspres przelewowy – jeśli nie chcesz wydać za dużo

Ekspres przelewowy

Jedną z głównych zalet tych urządzeń jest stosunkowo niska cena. Przelewowy ekspres do kawy zajmuje niewiele miejsca, a jedyne co jest do niego potrzebne, to regularna wymiana specjalnych filtrów. Kawa zaparzona w ten sposób jest pozbawiona fusów (bo zostają na filtrze), a jednocześnie ma więcej kofeiny niż taka z ekspresu ciśnieniowego. Inną zaletą jest specjalna płyta grzewcza, która powoduje, że dzbanek z kawą jest ciepły nawet przez kilka kolejnych godzin.

Zwykle jest to dość mały ekspres do kawy, co będzie zaletą, jeśli ktoś dysponuje np. niewielkim kawałkiem blatu kuchennego. Minusem jest fakt, że na taką kawę czeka się nawet kwadrans, a zaparzenie jednej porcji jest kłopotliwe.

Najlepszą kawę przyrządza się ze świeżo zmielonych ziaren, zatem przydatny będzie też młynek, ponieważ ekspres przelewowy jest dostosowany tylko do kawy mielonej. Najtańsze urządzenia tego typu można kupić już za około 100-200 zł.

Ekspres do kawy ciśnieniowy – jeśli zależy Ci na dodatkach

Espresso z ekspresu ciśnieniowego

Do wyboru mamy ekspresy automatyczne, kolbowe i kawiarki. Kawiarka pozwala zaparzyć klasyczną włoską kawę i jest nieskomplikowanym sprzętem, który nie zabiera cennego miejsca. Zaletą jest też niska cena, ale wadą będzie dość długi czas oczekiwania na taką kawę. Inną opcją jest kolbowy ekspres ciśnieniowy. Posiada on specjalną kolbę, która jednocześnie pełni funkcję sita.

Większość tego typu ekspresów ma także funkcję spieniania mleka i pozwala przygotować kawy białe. Ich ceny wahają się od kilkuset do 1000 zł. Minusem w przypadku tego rozwiązania jest konieczność częstego i dokładnego czyszczenia.

Ciekawą alternatywą są ekspresy kombinowane, łączące cechy tych ciśnieniowych z przelewowymi. To sprawdza się, gdy mamy różne potrzeby – raz chcemy zaparzyć espresso, innym razem już latte, a czasem musimy przygotować większą ilość kawy, bo odwiedzili nas goście. Najtańsze ekspresy tego rodzaju możemy kupić już za 500-600 zł.

Zastanawiając się, jaki ekspres do kawy będzie dobrym rozwiązaniem w małej kuchni, dla kogoś, kto okazjonalnie lubi wypić sobie dobre cappuccino lub espresso, warto rozważyć urządzenia kapsułkowe. Ich plusem jest niska cena, brak konieczności pracochłonnego oczyszczania, a przy tym kompaktowość. Minusem jest wysoka cena kapsułek. Choć każdy producent oferuje swoje kapsułki, w sklepach internetowych można znaleźć także ich tańsze zamienniki.

Kapsułki do ekspresu

Jeśli jednak komuś wystarcza jedna kawa dziennie, nie będzie to stanowiło większego problemu. Najtańsze modele można kupić już za około 200 zł. Tym, co można uznać za dodatkową zaletę, jest ciekawy design modeli na kapsułki.

Bariści często twierdzą, że sekretem perfekcyjnej kawy jest nie tyle sam ekspres, co dobrej jakości kawa. Nawet najbardziej profesjonalny sprzęt nie wydobędzie wiele z kiepskich ziaren. Warto o tym pamiętać, szukając dla siebie idealnego urządzenia. Poczytaj też o tym, jakie inne gadżety mogą zmienić twoje życie.

Udostępnij:

Fan zdrowego stylu życia. Smakosz dobrej, czyli zdrowej kuchni.

Kocha jeść, ale tylko zdrowo. Docenia wiedzę medyczną przodków i lecznicze właściwości jedzenia. Fascynują go możliwości współczesnej medycyny.