Jaką trawę zasiać w ogrodzie? Jaki gatunek trawy wybrać?
Zielony, gęsty, pozbawiony chwastów i równo przystrzyżony trawnik to prawdziwa ozdoba ogrodu. Pięknie prezentuje się w otoczeniu kwiatów, krzewów oraz mebli ogrodowych. Aby stał się naszą chlubą, musimy odpowiednio o niego zadbać. Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja trawy, połączona z nawożeniem i regularnym koszeniem, ale nawet najbardziej staranne zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli wybierzemy zły gatunek trawy do posiania. I tu pojawia się pytanie – jaki rodzaj trawy wybrać, by stworzyła ona naprawdę efektowną murawę?
Trawa do ogrodu – który gatunek będzie najlepszy?
Trawnik to bardzo istotny element aranżacji ogrodu. To on tworzy tło dla kompozycji kwiatowych, drzew owocowych, altan, kominków, mebli i innych przedmiotów, które umieszczamy w ogrodzie. Jego walory wizualne doceniamy podczas rodzinnego grillowania, wspólnego biesiadowania w ogrodzie czy też beztroskich zabaw z najmłodszymi. Najładniejsza trawa to taka, która jest gęsta, pozbawiona chwastów oraz wysychających źdźbeł.
Trawa nie będzie prawidłowo rosła i zachwycała swoim wyglądem, jeśli nie będziemy jej systematycznie kosić, nawadniać i nawozić. Bardzo duże znaczenie w jej wzroście i wyglądzie odgrywa sam gatunek. W sprzedaży dostępne są rozmaite nasiona traw na trawnik i mają różne wymagania glebowe, co sprawia, że nie każdy z nich wygląda równie dobrze zasiany w ogrodzie, nawet pomimo naszych starań. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem nasion. Jaka trawa na trawnik będzie najlepsza?
Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj gleby posiadamy w swoim ogrodzie lub na działce. Warto postawić na mieszankę traw, zamiast na jeden określony gatunek, gdyż ziarna w niej zawarte są zróżnicowane pod względem tempa wzrostu, rozwoju i odporności na deptanie oraz działanie warunków atmosferycznych, co gwarantuje, że każdy z posianych gatunków trawy będzie posiadał przynajmniej kilka pożądanych przez nas cech.
W mieszankach traw, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, zazwyczaj znajduje się kilka (minimum 3) rodzajów traw. Do tych najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych, należą: wiechlina łąkowa, kostrzewa owcza i czerwona, mietlica pospolita oraz rajgras angielski. Czasami wśród mieszanek można spotkać dodatek traw pastewnych, takich jak życica wielokwiatowa, westerwoldzka i mieszańcowa. Nie są one polecane przez ogrodników i najlepiej zrezygnować z zakupu tego typu mieszanek. Rodzaj traw należy dostosować również do przeznaczenia trawnika. Dla przykładu, do ogrodu przeznaczonego dla rodzin z małymi dziećmi lepiej wybierać te mieszanki, które zawierają gatunki traw odporne na deptanie (jak mietlica rozłogowa). Nasiona trawy na trawnik, który ze względu na swoją lokalizację ogranicza się do funkcji dekoracyjnej, nie muszą posiadać tej cechy. Przykładem takiego gatunku jest kupkówka pospolita, która dobrze znosi zacienienie.
Dobra trawa na trawnik – ile kosztuje?
Kiedy już uda nam się znaleźć właściwą mieszankę traw, pozostaje jeszcze kwestia miejsca jej zakupu. Jak się okazuje, ma to ogromne znaczenie w osiągnięciu zadowalającego efektu. Pamiętajmy, aby nasiona traw zawsze kupować u sprawdzonych producentów, którzy mogą potwierdzić jakość swoich produktów stosownymi certyfikatami. W ten sposób unikniemy zakupu traw o niskiej zdolności kiełkowania.
Wybierając nasiona renomowanych firm, musimy liczyć się z wyższą ceną, jednak ze względu na to, że trawnika nie zakładamy każdego roku, warto przeznaczyć na jego adaptację większą sumę, zapewniając sobie jego zadowalający wygląd. Ile musimy przeznaczyć na ten cel? Zakładając, że liczymy przede wszystkim na wysoką jakość zakupionej trawy, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych za 10 kilogramowe opakowanie. Wybierając wersję ekonomiczną, za opakowanie zawierające 10 kilogramów ziaren zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Wiele informacji na temat kosztów aranżacji trawników można znaleźć w artykule „Projekt aranżacji ogrodu – kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?”